Delinen duvar nasıl kapatılır? Duvarlarda bulunan delikler, estetik görünümü olumsuz olarak etkilediği gibi duvarların rahat kullanımını da engeller. Matkapla açılan delikler, boru deliği veya farklı bir amaç için açılan delikler duvarlarda bulunabilir. Bu delikler, kullanılacak yöntemlerle etkili olarak kapatılabilir ve oluşturdukları estetik problemler giderilebilir.

Duvar deliklerinin kapatılması ile ilgili ihtiyaçlarınızda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Merkez Tesisat olarak bu noktada sizlere gerekli desteği veriyor ve deneyimli ustalarımızla sorununuzu kısa sürede çözüyoruz.

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

Delinen Duvar Nasıl Kapatılır?
Delinen Duvar Nasıl Kapatılır?

Duvardaki Büyük Delikler Nasıl Kapatılır?

Duvarlardaki her delik ciddi bir estetik problem olmasına karşın büyük deliklerin daha ciddi sorun olduklarını ifade etmek yanlış olmayacaktır. Borular için zamanında açılan, ancak daha sonra kullanılmasına gerek kalmayan bu delikleri kapatmak için kullanılan farklı yöntemler vardır.

Duvardaki büyük delikler duvar yamaları ile kapatılır. Duvar yamaları, deliğin üzerine yerleştirilir ve kenarları alçı ile sabitlenir. File görünümünde olan bu yamaların üzerine sıva yapılarak duvar delikleri tamamen kapatılır.

Delikler büyük olduğu için sıvanın dikkatli şekilde yapılması, yamanın ise özenli şekilde yapıştırılması gerekir. Bu işlem ciddi bir ustalık ve deneyim gerektirir. Aksi durumda yapılan yama bir süre sonra çatlar veya düşer.

Delinen Duvar Nasıl Kapatılır?
Delinen Duvar Nasıl Kapatılır?

Delinen Duvar Nasıl Kapatılır? Etkili Yöntemler Nelerdir?

Delinen duvarlar nasıl kapatılır sorusu için kullanılacak farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler, deliğin boyutuna göre farklılık gösterir. Örneğin; matkap deliği kapatmak için kullanılan yöntem ile duvardaki boru deliği kapatma için kullanılacak yöntem farklıdır.

Duvardaki deliklerin kapatılması için kullanılan yöntemlerin mutlaka deneyimli ustalarca uygulanması gerekir. Aksi durumda kapatılan bölgede çatlaklar ve düşmeler yaşanabileceği unutulmamalıdır. Delinen duvarların kapatılması için uygulanacak yöntemlerden bazıları şunlardır:

·         Alçı

Alçı, küçük deliklerin ve çatlakların kapatılması için kullanılan yöntemlerin başında gelir. Su ile karıştırılarak hazırlanan alçı, küçük deliklerin üzerine direkt uygulanır ve daha sonra düzleştirilir. Alçı, hızlı kuruyan bir maddedir ve nispeten sağlamdır. Bu özelliği sayesinde matkap deliği, vida deliği, çivi deliği ve çatlakların kapatılmasında etkili sonuçlar verir.

·         Sıva

Sıva, büyük deliklerin kapatılmasında kullanılan geleneksel yöntemlerin başında gelir. Çimento, kum ve sudan oluşan harç ile büyük deliklerin etkili şekilde kapatılır. Son derece sağlam ve dayanıklı olan sıva, alçı ile benzer şekilde uygulanır. Uygulama sonrasında hızlı şekilde kurur. Sıvanın ardından ise ilgili bölgeye boya yapılabilir ve deliğe dair tüm izler yok edilebilir.

·         Alçıpan

Alçıpan, büyük deliklerin kapatılması için kullanılan bir malzemedir. Alçıdan yapılmış levha olarak ifade edilebilen alçıpan, büyük deliklere yerleştirilir ve sonrasında ise üzeri alçı ile kapatılır. Böylece büyük delikler kapatılmış olur.

Delinen Duvar Nasıl Kapatılır?
Delinen Duvar Nasıl Kapatılır?

·         Duvar Macunları

Küçük delikler için geliştirilen hazır macunlar vardır. Spakfilla gibi macunlar, kolay uygulanabilir olması ve hızlı kuruması ile dikkat çeker. Küçük delik ve çatlaklarda tercih edilebilir bir yöntemdir.

Bizleri Instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/ Ayrıca Youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x