Efes antik kenti bugün bile hala birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmeye devam ediyor. Tarihe ışık tutan kalıntılar birçok arkeolog tarafından inceleniyor. O dönemlerde önemli olan ve günümüzde de hala merak konusu olan Efes antik umumi tuvaleti, dönemin sosyalleşme mekanı idi.
Evet yanlış duymadınız!
Efes antik kenti Roma döneminin tarihini yansıtması açısından önemlidir. Tarihin en büyük imparatorluklarından olan Roma, dünya üzerinde birçok kültüre hükmetmiş ve eski ihtişamı olmasa da günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.
Antik kenti gezenlerin birçoğunun dikkatini çeken yer Yamaç Evlerinin karşısındaki umumi tuvaletlerin bulunduğu yerdir. Celsus Kütüphanesinden Yamaç Evlere doğru yürüdüğünüzde umumi tuvaletlere ulaşıyorsunuz.
O dönemde yapılan antik tuvaletler mermer blok üzerine açılan deliklerden oluşuyordu. Yerin 3 metre altında kanalizasyon sistemi vardır. Kanalizasyon sistemlerinde aynı zamanda hama suları da akıyordu. O dönemde önemli olan iki şey Roma hamamları ve umumi tuvaletlerdi. Bu yüzden kanalizasyon sistemi oldukça iyi inşa edilmiştir.

https://www.merkezsutesisati.com/ortacag-avrupasinda-tuvalet-kulturunun-ortaya-cikisi/

Umumi Tuvaletlerin Önemi

Efes gezilecek yerler arasında antik umumi tuvaletlerin önemi gerçekten de büyüktür. Çünkü o dönemin kültürü hakkında bizlere değerli bilgiler veriyor.
Efesteki artemis tapınağı bu arada mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir.
Umumi tuvaletler o dönemin sosyalleşme alanlarıydı. İnsanlar buraya gelip tuvaletlerini yaparken, o dönemdeki önemli konulardan bahsederdi.
Yakındaki tarihi yerler arasında en önemli olanı belki de Celsus kütüphanesidir. Ayrıca M.Ö. 550’de Lidya Kralı Creseus tarafından yaptırılan ve dünyanın yedi harikasından birisi olarak kabul edilen Artemis tapınağını da mutlaka görmelisiniz.
Gelelim Belevi gezilecek yerler rotasına.
Burada yer alan Selçuk kalesi tüm ihtişamıyla tarihi bize anlatmaya devam ediyor. Tarihi İn tepe bölgesinde bulunan Belevi aynı zamanda doğal güzellikleriyle de dikkat çekmeye devam ediyor.
Selçuk tarihi yerler arasında Selçuklu kalesini mutlaka görmelisiniz. Burada aynı zamanda birçok keçi de görülmektedir.
İzmir Selçuk gezilecek yerler arasında Meryem Ana evi, Efes Müzesi, Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi ve Maket köy de yer almaktadır. Bu yerleri de mutlaka gezmelisiniz.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x