Su kaçağı problemi hemen hemen herkesin başına 1 kez de olsun gelmiştir. Özellikle eski yapılarda karşılaşılan bu soruna hemen müdahale edilmesi gerekir. Aksi takdirde yapıda çürüme ve teknik birçok problem yaşanabilir. Özellikle banyo, tuvalet ve mutfak gibi alanlarda seramik uygulaması olduğu için yapıda meydana gelen çürümeler gözle görülmeyecektir. Ta ki, seramik uygulaması çürümeden dolayı boşlayıp kırılana kadar. Bundan dolayı daha büyük masraflar çıkmadan, su kaçağı tespitinin yapılması gerekir.

Bu işlemi, Merkez Su Tesisatı olarak biz sizler için hiçbir şekilde kırma ve dökme işlemi uygulamadan yapıyor; 1 gün içerisinde sorunu ortadan kaldırıyoruz. Bu konuda hem kameralı su kaçak tespiti, hem termal kamerayla su kaçak tespiti; hem de akustik dinlemeyle su kaçak tespiti yapıyoruz. Eğer, bizlere başvurmadan önce bu işlemi kendi çarelerinizle halletmek istiyorsanız, bunun için birkaç yöntem bulunuyor. İşte eviniz için su kaçağı tespit ipuçları…

Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz

Telefon İcon  Telefon : +95346974957

Evde Su kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Evde su kaçağı tespiti için yapılacak ilk şey yüzeysel incelemedir. Peki, yüzeysel inceleme nasıl yapılır? Bu oldukça basittir. İlk olarak banyo, mutfak, tuvalet ve radyatörler için ısı tesisatının geçtiği yerlere bakın. Buradaki betonda nemlenme meydana gelip gelmediği, parke kullanılıyorsa kabarma olup olmadığı su kaçak tespiti için en iyi inceleme yöntemi olacaktır.

Bunun yanı sıra özellikle seramik uygulaması yapılan alanlarda; kesişim noktalarına bakılmalı ve derzlerde nem bulunup bulunmadığı elle kontrol edilmelidir. Eğer yine derzlerde de nemlenme varsa su kaçağı meydana gelmiş demektir. Yüzeysel incelemede bir sorun yoksa; bundan sonraki aşamanız su fatura takibi olacaktır.

Evde Su kaçağı Nasıl Bulunur?

Su faturası takibi, evde su kaçağı tespiti için atılacak bir diğer adımdır. Ay sonlarına yakın sürede gelen su faturalarında; kullanımda bir değişiklik olmadığı halde bariz bir şekilde artış varsa su kaçağı durumu söz konusu olabilir. Bu konuda zam yapılıp yapılmadığı da önemlidir. Eğer zam yapılmamışsa ve su faturanız her ay birbirine yakın tutarlarda geliyorsa; ardından diğer ay birden bire yükselmişse su kaçağı meydana gelmiş demektir. Bundan dolayı faturalarınızı atmayın ve sürekli olarak ne kadar fatura geldiğini not alın.

Ardından bu notlar arasında karşılaştırma yapın. Eğer 1-2 ay öncesinden faturada artış meydana gelmişse bu durumda “kullanımınızın sabit olduğu durumda” kesinlikle su kaçağı vardır diyebiliriz. Hemen bir su tesisatçısı ile iletişime geçebilirsiniz.

Su Sayacını Takip Edin

Bu anlamda bir diğer yöntem ise su sayacı takibi olacaktır. Su sayacını 2-3 saat takip ederek su kaçağı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu yöntemin uygulaması oldukça basittir. Eğer müstakil bir evde oturuyorsanız zaten su sayacının nerede olduğunu biliyorsunuzdur. Fakat bina gibi, toplu yerleşim alanında oturuyorsanız bu durumda sığınak olarak kullanılan alana bakmalısınız. Burada daire numaranıza göre sayaç yer alacaktır.

Su sayacı takibinde yapmanız gereken ilk şey; evde bulunan tüm muslukları ve su tüketen elektronik eşyaları kapatmanız. Evde su akmadığına emin olmalısınız. Sonrasında ise, su sayacının yanına giderek sayacın nerede olduğunu not edip fotoğrafını çekmelisiniz. Ardından 2-3 saat boyunca suları gene açmamalı ve tekrardan su sayacının yanına gidip; aldığınız nottaki değerle sayaçtaki değerin aynı olup olmadığına bakmalısınız. Eğer tüm musluklar kapalı olduğu halde sayaçta yükseliş meydana gelmişse; su kaçağı olduğunu göstermektedir.

Önemli Not: Bazı su kaçakları; musluk açılmadığı takdirde yaşanmaz. Yani musluğa bağlıdır. Bu durumda da su sesi dinleme yöntemiyle su kaçağı bulunabilir. Peki, su sesi nasıl dinlenir? Bu konuda incelikler nelerdir?

Su Sesini Dinleyin

Tesisat boruları yatay düzlemde bulunmaktadır. Musluğu açtıktan sonra musluğun hizasında sağ veya sol bölüme kulağınızı dayayın ve yapı boyunca bu şekilde ilerleyin. Bazı noktalarda yukarı – aşağı dönüşler olabilir. Bunu da sesten anlayabilirsiniz. Sesin yoğunlaştığı veya seramiğe çarptığı alanda su kaçağı var demektir. Eğer hiçbir şekilde ses gelmiyorsa; bu durumda kaçak çok büyümemiş ve damla damla şeklinde oluşmuştur. Bunu anlamak için su sesini dinleme yöntemi işe yaramaz. Nemlenme ve seramik sıcaklığından kaçak tespiti yapılır.

Ev için Su Kaçağı Tespiti Yaptırın

Bu konuda en net sonucu almak istiyorsanız; alanında uzman bir firmaya su kaçağı tespiti yaptırmanızı öneriyoruz. Su kaçak tespiti yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kesinlikle firmanın ne denli kaliteye sahip olduğudur.

Özellikle İstanbul su kaçağı tespiti sektöründe binlerce firma hizmet veriyor. Bu firmaların büyük bölümü; kişileri mağdur eden, oldukça yoğun şikâyete sahip olan firmalar olarak öne çıkıyor. Bu sebepten dolayı; kişilerin seçim yaparken dikkat etmesi gereken şeyler bulunuyor. İşte o noktalar…

Dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken noktalardır. Ben bunları araştıramam, bu kadar zamanım yok diyorsanız; Merkez Su Tesisatı olarak 30 yıldan itibaren İstanbul geneline hizmet verdiğimizi belirtmek isteriz.

Bugüne kadar herhangi bir müşterimizden şikayet almadık, işlerimizi %100 müşteri memnuniyeti ölçeğinde gerçekleştirdik. Sunduğumuz uygun fiyatlarla en yüksek kaliteyi ve en hızlı işlemi sizlerle buluşturduk. Ayrıca bugüne kadar yüzlerce kurumsal firma ile çalıştık. DeFacto, LC WAIKIKI, Memorial Hastanesi bu firmalardan sadece birkaç tanesi. Eğer İstanbul su kaçak tespiti konusunda herhangi bir firmayla çalışmak istiyorsanız; tercihinizi bizden yana kullanmanız kalite anlamında sizi 1-0 ileri taşıyacaktır. Merkez Tesisat iletişim numarası 0534 697 4957’dir. Söz konusu numaradan başka herhangi bir şekilde iletişim numaramız bulunmamaktadır.

Tespit Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer evde su kaçağı tespiti yapmak istiyorsanız; bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Bu noktalardan ilki; kırmadan – hasar vermeden ve herhangi bir yeri çıkarmadan bu işlemi gerçekleştirmeniz.

Çünkü herhangi bir şekilde seramik başta olmak üzere; parke, mermer gibi nesneleri kırarsanız altındaki tesisata da istemeden zarar verebilirsiniz. Zarar vermemek için, su kaçağı tespitinde oldukça hassas davranmanızı öneriyoruz.

Yukarıda verdiğimiz önergelerden farklı herhangi bir yöntem denememelisiniz. Çok sayıda kişi bu yöntemler haricinde yöntemler olduğunu belirtse de; farklı yöntemler daha büyük masraflara sebebiyet verebilir.

Özellikle bu konuda herhangi bir bilgisi olmayan kişilerin, su kaçağı olduğunda müdahale etmemesini tavsiye ediyoruz. Çünkü su kaçağının meydana geldiği yuvada yaşanacak genişleme, evde su basma problemi yaşatacak kadar büyük olabilir. Yine hassas şekilde yapılması gerekir.

Su kaçağı olduğundan şüphelendiğiniz alanda en etkili yöntem su saati ile tespit yöntemi olacaktır. Fakat kaçak musluk açıldığında yaşanıyorsa; bu yöntem de herhangi bir işe yaramayacaktır. Bundan dolayı her yöntemi denemeli ve özellikle yüzeysel takibi en iyi şekilde yapmalısınız. Yüzeysel takip noktasında aklınızda oluşacak her türlü soruya yukarıda verdiğimiz iletişim hattı üzerinden bizlere ulaşarak cevap alabilirsiniz.

Bu yöntemleri, söylediğimiz noktalara dikkat ederek uyguladığınız takdirde eviniz için su kaçağı tespitini yapabilirsiniz. Eğer hala yapamamışsanız, profesyonel destek için bizimle iletişime geçiniz.

0 0 oylar
Article Rating
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mehmet
Mehmet
2 yıl önce

Selamun aleyküm bizim sorunumuz alt katın mutfağında belirli bir bölgede nem ve ıslaklık oluyor ve bu sarı renkte ve sadece kış aylarında oluyor mutfaktaki pis su giderlerinde hiçbir tıkanıklık felan da yok kombide hiçbir su eksiltme felan da olmuyor cihazla termal kameralarla baktırdık bi kaçak tesbit edemediler sizce sorun ne olabilir ve ne yapmamız gerekir şimdiden sağolun