Fayans patlaması neden olur? Fayanslar, ortada hiçbir neden yok gibi görünürken patlar, kırılır veya şişer. Çok sık görülen bu sorunların temelinde farklı nedenler vardır. Bu nedenlerden dolayı ev ve işyerlerinde maddi hasarlar meydana gelir. Bu hasarların tekrarlanmaması için fayansların doğru şekilde tamir edilmesi çok önemlidir.

Merkez Tesisat, kaliteli işçiliğe sahip ustaları ile fayans patlamalarından kaynaklı hasarları kısa sürede giderir. Üstelik yapacağımız inceleme ile sorunun kaynağını tespit eder ve gideririz. Böylece aynı sorunun ortaya çıkma riskini de minimize ederiz.

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

Fayans Patlaması Neden Olur?
Fayans Patlaması Neden Olur?

Evde Fayans Patlaması Neden Olur?

Fayanslar, sebepsiz yere patlamaz. Her ne kadar nedenleri değişse de patlayan her fayansın arkasında bir sebep vardır. Peki, fayans patlaması neden olur? Bu sorunun yanıtı, aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 

1 – Su Kaçağı

Su kaçakları, en yaygın nedenlerdir. Fayans altından geçen borularda meydana gelen su kaçakları, önce fayansların şişmesine, daha sonra ise patlamasına yol açabilir. Su kaçağı tespiti ile kaçakların yeri tespit edilerek gerekli tamir işlemi yapılmazsa bu son kaçınılmaz olacaktır.

Fayans Patlaması Neden Olur?
Fayans Patlaması Neden Olur?

2 – Hatalı İşçilik

Hatalı işçilik, fayansların patlamasının en yaygın nedenlerinden biridir. Özellikle yeterli seviyede derz boşluğunun bırakılmaması, kalitesiz yapıştırıcı kullanılması ve planlamanın hatalı yapılması fayansların patlaması ile sonuçlanabilir. Zemin ve duvar fayans patlaması nedenleri içerisinde hatalı işçilik başlarda yer alan hususlardan biridir.

3 – Yüksek Isı

Yüksek ısı, en yaygın zemin fayans patlaması nedeni olarak kabul edilir. Özellikle alttan ısıtmalı evlerde kullanılan zemin fayansları, ısı nedeniyle genleşir ve bir noktadan sonra patlar. Böyle bir sorunun yaşanmaması için alttan ısıtmalı evlerde zemine fayans döşenmemelidir. Eğer fayans döşenecek ise mutlaka genleşme payı bırakılmalıdır.

4 – Alt Zemin Hareketleri

Alt zeminde meydana gelen hareketler, binanın yerine oturması ve benzeri durumlar da fayans patlamalarına yol açabilir. Böyle durumlarda mutfak, koridor ve banyo fayans patlaması ile sonuçlanabilir.

Fayans Patlaması Neden Olur?
Fayans Patlaması Neden Olur?

 

Fayans altında su kaçağı tespit

 

Fayans Şişmesi Nasıl Geçer?

Fayans şişmesi, fayans patlamasından tamamen farklı bir durumdur. Fayans patlamasının arkasında birçok neden olabilir. Ancak fayans şişmesi çoğunlukla su kaçaklarından kaynaklıdır. Bu problemin giderilmesi için ise öncelikle su kaçaklarının giderilmesi gerekir.

Fayans şişmesi olan bölgede büyük olasılıkla su kaçağı vardır. Su kaçağı bulma yöntemleri ile kaçaklar tespit edilir. Sonrasında ise hem kaçağın olduğu bölgedeki hem de şişmenin yaşandığı yerdeki ilgili fayanslar kaldırılır. İlk olarak su kaçağı tamir edilir. Sonrasında ise şişen bölgeler temizlenir ve fayanslar yeniden yapıştırılır. Son olarak da derz dolgusu yapılır ve işlem tamamlanır.

Fayans şişmesinin giderilmesi için izlenecek yol bu şekildedir. Bu işlemler de en az fayans patlaması neden olur sorusu kadar önemlidir. Ayrıca sorunun tekrarlanmaması için bu işlemlerin profesyoneller tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Bizleri Instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/ Ayrıca Youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x