Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan İngiliz tuvaleti, Alafranga olarak da adlandırılmaktadır. İngiltere’de ve Avrupa şehirlerinde Türkiye’dekinden farklı olarak taharet musluğu bulunmaz. Daha doğrusu yabancı ülkelerde sıklıkla kullanılan alafranga tuvalet taharet musluğu olmadan kullanılır.

Alafranga Tuvalet

Tipik bir alafranga tuvalet aşağıdaki unsurlardan oluşur:

Oturak kapağı kötü kokuyu önlemek ve tuvaletin bulunduğu alanlarda hijyeni sağlamak için tasarlanmıştır.
Rezervuar, şamandıra ve sifon olmak üzere iki düzenekten oluşur. Dışkıyı tesisat borusundan aşağı itmek için sifon çekilir. Sifon çekildikten sonra rezervuar, şamandıra seviyesine kadar otomatik olarak dolar.

Alaturka Tuvalet

Kültürümüze özel olarak geliştirilen tuvalet sistemidir. Tuvalet taşı ve tuvalet taşının yanında bulunan musluktan ibarettir. Bazı versiyonlarda sifon düzeneği ile birlikte kullanılır.
Alaturka tuvalet, alafranga tuvalet sistemi ile birlikte ülkemizde en çok kullanılan tuvalet türlerinden birisidir.

Araplarda Tuvalet Kültürü

Araplarda tuvalet kültürü de bizlerdekine benzer. Tabi ki bazı farklılıklar söz konusudur. Mesela alafranga tuvaletlerde taharet musluğu bulunmaz. Onun yerine alafranga tuvaletin yanında musluk ve ucuna bağlı hortum bulunur. Küçük bir maşrapa ile temizlik işlemi gerçekleştirilir.
İngiliz tuvalet kültürü ürünü olan alafranga tuvaleti hem ülkemizde hem de Arap toplumunun yaşadığı ülkelerde farklı yorumlanmış ve kültüre adapte edilmiştir.

Alaturka Tuvaleti Alafrangaya Çevirme Aparatı

Birçoğumuzun evinde alaturka tuvalet var. Ama özellikle kas ve eklem rahatsızlığı olanlar ve belirli bir yaşa gelmiş olan insanlar, alaturka tuvaleti kullanmakta sıkıntı yaşayabiliyorlar.
Türk usulü tuvaleti İngiliz tuvaleti haline getirmek için aparatlar var. Bu aparatları firmamızdan temin edebilir, montaj konusunda da bizlerden yardım alabilirsiniz.
Aparat sayesinde alaturka tuvaletiniz, birkaç dakika içinde alafranga tuvalet olacak. Ancak tuvalet taşının üzerine klozet taşını yerleştirmek ve daha sonra bu aparatı da tuvalete monte etmek gerekiyor.

Japon Alaturka Tuvalet

Köklü bir geçmişe ve kültüre sahibiz. Bu yüzden birçok millet, bizim kültürümüzden esinlenmiş ve bizim kültürümüzden aldıklarını kendi hayatlarına tatbik etmişlerdir.
Japonlar da Japon alaturka tuvalet kültürünü bizlerden almışlar ve kendilerine uyarlamışlardır.
Alaturka ve alafranga tuvalet montajı ve diğer tesisat işlemleri için bizleri mutlaka arayın.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x