Kamera ile tesisat kontrolü, tesisat borularında meydana gelen su kaçaklarının hızlı ve etkili bir şekilde bulunmasına imkan verir. Duvarlar veya zemin kırılmadan, kaçakların nerede olduğu gelişmiş kameralar sayesinde sadece birkaç dakika içerisinde tespit edilir. Böylece kendini göstermeyen kaçaklar dahi bulunur.

Merkez Tesisat olarak gelişmiş kamera sistemleri kullanarak kamera ile tesisat kontrolü yapıyoruz. Deneyimli personellerimiz ve gelişmiş teknolojiye sahip kameralarımız sayesinde su kaçaklarını nokta atışı olarak buluyoruz. Kameralı su kaçağı bulma hizmetlerimizden yararlanmak için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

 

Kamera ile Tesisat Kontrolü
Kamera ile Tesisat Kontrolü

Kamera ile Tesisat Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kamera ile tesisat kontrolü, gizli ve yeri tam olarak bilinmeyen kaçakların bulunması için yapılır. Belli bölgelerinin nemlenmesi, sararması ya da kombi basıncının nedensiz olarak sürekli düşmesi üzerine evlerde veya işyerlerinde su kaçakları olabileceği ihtimali üzerinde durulur. İşte bu tür ihtimallerin doğru ya da yanlış olduğunu anlamak için kameralı sistemler kullanılarak su kaçağı kontrolü yapılır.

Kameralar ile yapılan kontroller, yalnızca sıcak su boruları ile pis (kirli) su borularında sonuç verir. Temiz su borularında ise farklı yöntemlerin kullanılması gerekir. Zira temiz su boruları, kamera ile kontrol için uygun yapıda değildir.

Her ne kadar kameralı su kaçağı bulma yöntemleri etkili sonuçlar verse de bu işlemin mutlaka deneyimli personeller ile yapılması gerekir. Bu alanda deneyimi ve uzmanlığı olmayan kişilerin kameralardan gelen görüntüleri doğru yorumlaması ve kaçakları bulması imkansızdır. Merkez Tesisat, deneyimli personelleri ile bu noktada en etkili sonucu almanızı sağlar.

Bu yöntemde normal kameralar ve termal kameralar kullanılır. Kamera türüne göre su kaçağı tespiti için kullanılan yöntemlere dair detaylar aşağıdaki gibidir:

1 – Termal Kamera ile Su Kaçak Tespiti

Kamera ile Tesisat Kontrolü
Kamera ile Tesisat Kontrolü

Termal kameralar, ısı farkını tespit eden ve ekrandaki görüntüyü buna göre renklendiren teknolojik cihazlardır. Birçok alanda kullanılan termal kameralar, sıcak su borularındaki kaçakların tespit edilmesinde de kullanılır ve son derece hızlı sonuçlar verir.

Termal kameralar ile alınan görüntüler, klasik kameralara göre çok farklıdır. Bu kameraların ekranlarında sadece belli renklerden oluşan görüntüler vardır ve söz konusu renkler, görüntünün alındığı alandaki ısı farklarını gösterir. İşte bu özelliği sayesinde su kaçaklarının tespitinde etkili sonuçlar verir. Termal kameralar ile sıcak su tesisatı kontrolü yapılırken şu adımlar izlenir:

Boruların içerisindeki sıcak su, sınırlı miktarda ısı yayar. Ancak kaçağın olması durumunda sıcak su borunun dışına sızar ve daha fazla ısı yayar. İşte bu durum termal kamera ile çok hızlı bir şekilde tespit edilir ve kaçaklar böylece nokta atışı olarak bulunur.

Termal kameralar etkili sonuçlar vermesine karşın bu kameraların kendi içerisinde farklı türleri vardır. Kaliteli olanların istenen sonucu verdiği unutulmamalıdır. Merkez Tesisat olarak bu noktada kaliteli kameraları kullanıyor ve en zorlu kaçakları dahi tespit edebiliyoruz.

2 – Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Kamera ile tesisat kontrolü yapabilmek için kullanılan bir diğer cihaz ise normal kameralardır. Bu cihazlarla sadece kirli su borularında kontrol yapılabilir ve bu borulardaki kaçaklar bulunabilir. Yani temiz ve sıcak su boruları için uygun olmayan bir yöntemdir.

İlgili kameralar, esnekliğe sahip ve boruların içerisinde rahat bir şekilde ilerleyebilen tellerin / kabloların ucunda yer alır. Boruda ilerlerken, aldıkları görüntüleri ekrana aktarırlar ve böylece boruların için detaylı olarak incelenebilir. Bu incelemeler ile kaçaklar, çatlaklar ve delikler tespit edilir. Böylece su kaçak tespitleri, herhangi bir alan kırılmadan gerçekleştirilir.

Kamera ile tesisat kontrolü yaparken son derece dikkatli olunması gerekir. Zira boru içerisinde ilerlerken hiçbir detayın atlanmaması önemlidir. Bundan dolayı kamera sürekli döndürülmeli ve boruların her noktasından görüntü alınmalıdır. Böylece hiçbir delik ve çatlak kaçırılmayacaktır.

Bu yöntem ile tuvalet borularından ve lavabolardaki gider borularından görüntü almak mümkündür. Pis su tesisatı içerisinde yer alan boruların tamamı, ilgili yöntemle taranarak kontrol edilebilir.

Kamera ile Tesisat Kontrolü
Kamera ile Tesisat Kontrolü

Kamera ile Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Su kaçaklarının tamiri için nerede olduklarının bulunması büyük bir öneme sahiptir. Nokta atışı olarak bu tespit yapıldığında, gereksiz yere kırma işlemi gerçekleştirilmez. Ayrıca kameralı sistemler sayesinde kaçakların tespiti için herhangi bir yerin kırılmasına da gerek yoktur. Tamir sürecinde ise belli bir alanın kırılması gerekir.

Kırmadan su kaçağı bulma için farklı yöntemler olsa da kameralar bu noktadaki en etkili cihazlardır. Kameralar sayesinde duvarların ve zeminlerin içlerinde yer alan boruların durumları görülür. Hatta boru içerisine gönderilen kameralar sayesinde boruların içlerinden görüntü alınır.

Kameralardan gelen görüntüler sayesinde nokta atışı olarak kaçakların yerleri tespit edilir. Bu işlem için herhangi bir duvar kırılmaz, fayanslar sökülmez veya yapıya hasar verecek işlemler gerçekleştirilmez.

Kameralı Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Kamera ile tesisat kontrolü, olası kaçakların nokta atışı olarak tespit edilmesini sağlar. Bu tespit sonrasında ise tamir işlemi başlar. Kaçakların tam olarak hangi noktada olduğu bilindiği için tamir çok daha hızlı ve etkili şekilde gerçekleştirilir. Kameralı tespit sonrasında yapılan su kaçağı tamiri ile ilgili detaylar aşağıdaki gibidir:

1 – Kırmadan Su Kaçağı Tamiri

Sıcak ve pis su tesisatındaki küçük su kaçakları, kırmadan tamir edilebilmektedir. Bu işlem için özel bir kimyasal madde kullanılır ve bu kimyasal ile kaçaklar ortalama 12 saatte kalıcı olarak kapatılır. Ancak bu yöntem, sadece küçük çatlak ve deliklerde işe yarar. Eğer kaçak büyük ise işe yaramaz ve istenen sonucu vermez.

Kırmadan su kaçağı tamiri pis su tesisatında direkt olarak uygulanır. Kamera ile küçük kaçağın olduğu nokta tespit edildikten sonra ilgili kimyasal dökülür. Bu kimyasal, küçük çatlak ve delikleri kapatır ve daha sonra kanalizasyon sistemine karışır. Yaklaşık 12 saat içerisinde çatlakları kapatan kimyasal sertleşir ve kalıcı sonuç verir.

Sıcak su tesisatında ise uygun noktadan kimyasal dökülür. Sonrasında ise kombi çalıştırılır ve kimyasalın sistem içerisinde dolaşması sağlanır. Sistem içerisinde dolaşırken küçük çatlakları ve delikleri kapatır. Fakat bu işlemin öncesinde petek temizliği yaptırılması ve sistemin pas, tortu gibi etmenlerden arındırılması gerekir.

Sıcak su tesisatında 12 saat kalan kimyasal, kalıcı olarak küçük kaçakları kapatır. Sonrasında ise sistemdeki su tamamen boşaltılır ve böylece kimyasal dışarı alınır. Yerine ise temiz ve içerisinde kimyasal olmayan su eklenir.

2 – Su Kaçağı Tamiri

Normal kaçaklarda ise ilgili bölge kırılır ve kaçağın olduğu borulara ulaşılır. Sonrasında ise kaçak, klasik yöntemlerle tamir edilir ve ilgili bölge daha sonra kapatılır. Bu yöntem, hem küçük hem de büyük kaçaklarda kesin sonuç verir. Kamera ile tesisat kontrolü sonrasında genellikle bu yöntem tercih edilir.

Kamera ile Tesisat Kontrolü
Kamera ile Tesisat Kontrolü

Su Kaçak Tespit Fiyatları

Kameralı su kaçak tespit fiyatları, 1.000 TL ile 1.500 TL arasında değişir. Buradaki rakam, kaçağın tespiti için geçerlidir. Özel ekipmanlarla kırmadan yapılan kaçak tespiti için ödenmesi gereken rakam ortalama olarak bu kadardır. Termal kamera su kaçağı tespit fiyatları da benzer seviyededir.

Buradaki rakamlara tamir işleminin dahil olmadığı unutulmamalıdır. Kaçakların durumuna göre farklı tamir yöntemleri tercih edilir. Tamirin zorluğuna, gerektirdiği emeğe ve diğer detaylara göre fiyatlar farklılık gösterir. Ancak Merkez Tesisat olarak bu noktada sizlere uygun fiyat avantajları sunuyor ve yüksek kalitedeki hizmeti, uygun fiyata almanızı sağlıyoruz. Siz kamera ile tesisat kontrolü yaptırmak istiyor ya da kırmadan su kaçağınızın bulunmasını arzu ediyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kamera ile Tesisat Kontrol Neden Önemlidir?

Kamera ile tesisat kontrolü, kendisini göstermeyen ve yeri tam olarak bilinmeyen kaçaklar için yapılır. Duvarın veya zeminin içerisinden geçen borularda meydana gelen kaçakların yerlerini nokta atışı olarak bulmak için bu yöntem kullanılır.

Duvar veya zemin içerisinden geçen borulardan sızan sular, duvarın veya zeminin durumuna göre farklı noktalara kadar ilerleyebilir. Böyle durumlarda kaçakların olduğu yer ile nemlenen nokta arasında belli mesafeler bulunabilir. İlgili durum ise gereksiz yere duvarın kırılmasına neden olur.

Fayans gibi su geçirmez zeminlerin altında meydana gelen kaçaklar ise herhangi bir belirti vermezler. Bu tip durumlarda ise ev sahipleri kaçakları farkında dahi olmazlar. Alt katın tavanında sararma veya boya dökülmesi olduğunda bu durum ortaya çıkar. İşte bu türden kendini göstermeyen kaçaklar, kamera ile tesisat kontrolü sonrasında bulunur.

Kameralı Tesisat Kontrolü Avantajları

Geçmişte su kaçaklarının tespiti için nemlenme olan bölge kırılır ve borulara ulaşılmaya çalışılırdı. Fakat kırılan noktada borular bulunamazsa farklı noktalar kırılır ve böylece duvarlara gereksiz yere zarar verilirdi. Bu durum ise maliyetleri artırırdı. Kameralarla yapılan su kaçağı tespiti sonrasında bu türden olumsuzluklar tamamen ortadan kalkmıştır. Bu yöntemin sağlamış olduğu diğer avantajlar ise şu şekildedir:

Kamera ile  tesisat kontrolünün sağlamış olduğu başlıca avantajlar bu şekildedir. Siz de bu avantajlardan yararlanmak ve gelişmiş sistemlerle yapılan su kaçağı bulma hizmetini almak istiyorsanız, dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizleri Instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/ Ayrıca Youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x