Video Kamera Ne Zaman İcat Edildi?

Kamera ne zaman icat edildi? Günümüzde kullanılan çok sayıda teknolojik cihaz vardır. Bunların ne zaman icat edildiği zaman zaman insanların aklına gelebilir. Video kamera da bunlardan bir tanesidir. Bir video kamera, videoları yakalayan optik bir araçtır.

Video kameralar başlangıçta televizyon endüstrisi için geliştirilmiş, ancak o zamandan beri çeşitli başka amaçlar için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. En eski video kameralar mekanik Nipkow diskine dayanmış ve 1910’lar-1930’lar boyunca deneysel yayınlarda kullanılmıştır.

Vladimir Zworykin’in Iconoscope’u ve Philo Farnsworth’un görüntü ayrıştırıcısı gibi video kamera tüpüne dayalı tamamen elektronik tasarımlar ise 1930’larda Nipkow sisteminin yerini almıştır.

Bunlar, şarj çiftli cihaz ve daha sonra CMOS aktif piksel sensörü gibi katı hal görüntü sensörlerine dayalı kameraların görüntü yakma gibi tüp teknolojilerindeki yaygın sorunları ortadan kaldırdığı 1980’lere kadar geniş kullanım görmüştür. Sensörün çıkışı dijital olduğu için analogdan dönüştürmeye ihtiyaç duymadığından giriş ve şerit oluşturma ve dijital video iş akışını pratik hale getirmiştir.

İlk video kayıt cihazı ne zaman icat edildi diyorsanız, temel olarak bilgiler bu şekildedir.

Video Kamera Türleri Neler?

Renkli video kamera ne zaman icat edildi? Video kameralar 1900-1930’lu yıllar arasında deneysel yayınlarda kullanılmıştır. Bundan sonra kısa sürede gelişmiş, farklı modelleri ortaya çıkmıştır. Ancak renkli modellere geçilmesi daha sonraki tarihlerde geçmiştir. İlk renkli kamera da bu bakımdan 1950’li yılarda piyasaya sürülmüştür. Bunların dışında farklı video kamera türleri de vardır:

  1. Televizyon yapımında kullanılanlar gibi profesyonel video kameralar, elektronik saha yapımlarında televizyon stüdyosu tabanlı ya da mobil tasarlanabilir.Bunlar sıklıkla kameralar kamera operatörü için ince ayarlı manuel kontrolüne sahiptir. Çoğu zaman otomatik çalıştırma hariçtir. Üç sensör kullanmakta olup kırmızı, yeşil ve maviyi ayrı ayrı kaydeder
  2. Video kameralar, bir kamerayla VCR ya da farklı bir kayıt cihazını tek birimde birleştirir.Mobil olup televizyon prodüksiyonu, ev filmleri, elektronik haber toplama ve benzer uygulamalar için yaygın şekilde yararlanılır.Dijital video kameralardan beri, çoğu kamera dahili kayıt ortamına sahiptir.
  3. Kapalı devre televizyon sıklıkla güvenlik ve/veya izleme amaçları için pan-tilt-zoom kameralardan yararlanılır.Bunlar yapı olarak kameralar küçük, kolayca gizlenebilecek ve gözetimsiz çalışabilecek biçimde üretilir. Günümüzde endüstriyel ya da bilimsel mekanlarda, genellikle normal şartlarda erişilemeyen ortamlarda farklı yerlerde tercih edilir.
  4. Web kameraları, bir laptop ya da masaüstü bilgisayara canlı video akışını aktarmaya yardım eder.
  5. Çoğu akıllı telefonun dahili video kameraları vardır. Günümüzde en son teknolojiye sahip akıllı telefonlar dahi 4K çözünürlükte video yakalayabilir.

Tüm bunların yanı sıra bilimsel araştırmalar için özel kamera sistemleri kullanılır. Eğer Renkli kamera ne zaman icat edildi diyorsanız, cevabı da yukarıda belirttiğimiz şekildedir.

E5W2PX PHILO TAYLOR FARNSWORTH (1906-1971) Amerikan televizyon üreticisi mucit.

Video Kamera Kim İcat Etti?

Video kamera kim icat etti? Video kamera 1910’lar-1930’lar boyunca deneysel yayınlarda kullanılsa da keşfi daha eskilerdedir. 1800’lerin sonlarında, pek çok mucit aynı zamanlarda hareketli görüntü cihazları bulmaya başlamıştır.

Tarihçilerin çoğu, Louis Le Prince’in 1888’de yaptığı tek lensli kamerasının var olan ilk ve en eski hareketli videoyu yarattığı konusunda hemfikirdir. Video, bir bahçede yürüyen insanların iki saniyelik sessiz bir filmi olan “Roundhay Garden Scene” adlı bir parçadır.

Bu hiçbir şekilde sürükleyici bir gişe rekorları kıran bir film olmasa da sinema filmleri için büyük bir atılım olmuştur. 1891’de Thomas Edison’un işvereni William Kennedy Laurie Dickson, Kinetograph adlı ilk film kamerasını icat etmiştir.

Türkiye’ye Kamera Ne Zaman Geldi?

Türkiye’ye video kamera ne zaman geldi?  İlk fotoğraf makinelerinin icadı 1800’lü yıllardır. Bu bakımdan Türkiye’de kameracılık tarihi incelendiğinde, öncelikle Osmanlı’ya geldiği görülür. Türkiye’de ilk çekilen fotoğrafı, Fransız fotoğrafçı Girault de Prangey çekmiştir. Kendisinin İstanbul’da çektiği fotoğraflar oldukça etkileyicidir.

Video Ne Zaman İcat Edildi?

Video ne zaman icat edildi? Ticari anlamda satışa çıkan ilk video kamera, Japon Sony şirketi tarafından icat edilmiştir. Betamax video teknolojisi kullanan bu cihaz Betaxmovie adını almıştır. İlk kez 1983 yılının mayıs ayında halka tanıtılmıştır.

Video kamera icadı bu bakımdan incelendiğinde 1800’lü yılların sonuna kadar dayandığı görülmektedir.

 

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x