Kameralı Su Kaçağı

Su kaçakları; temiz, sıcak ve pis su tesisatı üzerindeki borularda meydana gelebilir. Bu boruların bir kısmı açıkta iken, önemli kısmı ise ya duvarların ya da zeminin içerisindedir. Dolayısıyla direkt olarak bu borulara erişim söz konusu değildir. İşte bu durum, geçmişte yapılan su kaçağı tespitlerinde duvarların kırılması yönteminin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Kırarak Su Kaçağı Tespiti Yapmanın Dezavantajları

Teknolojin yeteri kadar gelişmediği dönemlerde ortaya çıkan ve fark edilen su kaçakları için tek çözüm, kırarak borulara erişim sağlamaktı. Böylece borulardaki kaçaklar yerinde tamir edilir ve problem çözülürdü.

İlk bakışta kırarak su kaçağı tespiti işleminin ihtiyaca cevap verdiği düşünülebilir. Ancak borulardaki kaçakların yerlerini nokta atışı olarak yapmak imkansızdır. Bundan dolayı kırarak kaçakları bulma yönteminde gereksiz yere duvar veya zeminin kırılması kaçınılmazdır. İlgili husus ise hem tamir maliyetlerinin gereksiz yere artmasına neden olur hem de ev ya da iş yerlerinin zarar görmesi ile sonuçlanır.

Kırarak kaçakların tespit edilmesinde bir diğer önemli nokta ise zeminden geçen borularla ilgilidir. Zeminden geçen borularda meydana gelen kaçaklar, direkt olarak fark edilemez. Buradan sızan sular büyük oranda yer çekiminin de etkisi ile bir alt katın tavanında kendisini belli eder. Böylece kaçaklar çok sonra fark edilir. Buna bağlı olarak da kaçağın nerede olduğunun tahmin edilmesi daha zorlaşır.

Kırmadan Kameralı Su Kaçağı Tespiti Yapılabilir Mi?

Merkez Tesisat olarak su kaçaklarının tespit edilmesinde teknolojik cihazlardan yararlanıyor ve kaçakları en ufak bir kırma işlemine ihtiyaç duymadan gerçekleştiriyoruz. Böylece evleriniz veya iş yerleriniz zarar görmüyor. Üstelik çok kısa sürede yapmış olduğumuz su kaçağı tespiti ile yaşadığınız problemden kalıcı olarak kurtulmanızı sağlıyoruz.

Su kaçaklarının tespitinde kullanılan farklı cihazlar vardır. kameralar da bu noktada etkili sonuçlar verir. Kameralı su kaçağı tespiti, çok hızlı şekilde sonuç verir ve kırma gerektirmez. Dolayısıyla kırmadan su kaçağı tespiti yapılabilir.

Su kaçaklarının tespit edilmesinde farklı kameralar kullanılır. Kullanılacak kamera, kaçağın hangi tesisat üzerinde olduğuna ve tesisatın genel durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak bu noktada genel kabul gören bazı hususlar da vardır. Bu hususlara göre kameralı su kaçağı için kullanılan kameralar ve bunlara dair detaylar şu şekildedir:

Termal Kameralar ile Su Kaçağı Bulma

Termal kameralar, bu noktadaki en etkili araçlardan biridir. Bilindiği gibi termal kameralar, ısı farklarını tespit etme noktasında çok etkilidir. Kendi içerisinde farklı türleri olan bu kameralar, su kaçağı bulma alanında da yoğun olarak kullanılır.

Termal kameralar, ısı farklarına karşı aşırı duyarlı olmalarından dolayı genellikle sıcak su tesisatı üzerindeki borularda kullanılır. Bu borular, içerisindeki sıcak su nedeniyle belli bir ısıya sahiptir. Termal kameralar ile bakıldığında bu durum net olarak görülür. Üstelik borular duvarın içerisinde olsa dahi kameralar sayesinde bu durum tespit edilebilir.

Kameralı su kaçağı bulma yöntemi kapsamında kullanılan termal kameralar, kaçakların olduğu noktadaki ısı dağılımını kolay şekilde fark eder. Kaçak olmayan borularda ısı düz bir hat şeklinde görülürken, kaçağın olduğu noktada ise ısı dağılmış haldedir ve buna bağlı olarak daha düşüktür. İşte bu fark sayesinde termal kameralar sıcak su borularındaki kaçakları nokta atışı olarak tespit eder. Bu süreçte duvarın veya zeminin kırılmasına ihtiyaç duyulmaz.

Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Normal kameralar, yani termal olmayan kameralar da su kaçaklarının tespiti için kullanılır. Kameralı su kaçağı bulma yöntemi, kameraların girebileceği genişlikte olan borulara uygulanır. Bunun haricindeki dar borularda ilgili yöntemin uygulanması mümkün değildir. Geniş olan borular ise sizin de tahmin edebileceğiniz gibi pis su tesisatı üzerindeki borulardır.

Pis su tesisatındaki boruların basıncı yüksek değildir. Bundan dolayı su kaçaklarında belirgin bir ses çıkmaz. Ayrıca buradaki sular sıcak olmadığından termal kameranın kullanımı da söz konusu değildir. Böyle borularda meydana geldiği düşünülen kaçaklar için borunun içine kamera gönderilir ve buradan görüntü alınır.

Kameralı su kaçağı bulma noktasında boru içerisinden gelen görüntüler önemlidir. Zira bu görüntüler üzerinden kaçaklar ve kaçağın meydana geldiği bölümler görülür. Ancak işlemi yapan personelin deneyimli olması çok önemlidir.

Kameralı su kaçağı tespitinde de zeminin ya da duvarların kırılmasına gerek yoktur. Gelen görüntüler üzerinden kaçakların yerleri nokta atışı olarak tespit edilir. Sonrasında ise tamir sürecine geçilir.

Kameralı Su Kaçak Tespiti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kameralı su kaçağı tespitinde istenen sonucun alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Esasında bu işlemi yapan profesyonellerin tamamı bu hususlara hakimdir ve işlemleri de bunlara göre yapar. İşte, dikkat edilmesi gereken o hususlar:

  • Kaçağın olduğu tesisata uygun bir kamera kullanılmalıdır. Örneğin; pis su tesisatındaki kaçaklar için termal kameranın tercih edilmesi, istenen sonucun alınmasını zorlaştıracaktır.
  • Su kaçağı tespiti sürecinde farklı tesisatta olan borularda da kaçak olabileceği dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla hedef tesisatın dışındaki detaylar de değerlendirilmelidir.
  • Gelişmiş özelliklere sahip yeni nesil kameralar tercih edilmelidir. Üstün özelliklere sahip olan yeni nesil kameralar, tespitleri çok daha etkili yapmaktadır.
  • Bu alanda deneyimi ve uzmanlığı olmayanlar ilgili tespitleri yapmaması ve profesyonellerden destek alması önemlidir.
  • Boru içerisinde gelen görüntüler doğru şekilde yorumlanmalıdır. Doğru yorum, kaçakların tespiti sürecini daha kolay hale getirir.
  • Kameralar doğru şekilde kullanılmalı ve doğru görüntüler alınmalıdır.

Kırmadan Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Kırmadan kameralı su kaçağı tespiti, bu süreçte büyük bir avantaj sağlar. Kaçakların kolay ve zahmetsiz bir şekilde bulunmasını sağlar. Ayrıca bu süreçte evlere en ufak bir zarar verilmez ve gereksiz yere duvarlar kırılmaz.

Kaçakların tespitinde duvarların veya zeminin kırılmasına gerek yoktur. Peki, bu durum tamir süreci için de geçerli midir? Yani kırmadan su kaçakları tamir edilebilir mi?

Bazı su kaçaklarının tamiri için duvarların kırılmasına gerek yoktur. Özel bir yöntem kullanılarak bu tip kaçaklar giderilebilir.

Kırmadan kaçak tamiri, sadece sıcak su tesisatı için geçerlidir. Ayrıca bu yöntem, çok küçük sızıntılar için geçerlidir. Büyük ve yoğun kaçakların giderilmesi için mutlaka borulara fiziki olarak erişim sağlamak gerekir.

Kırmadan su kaçağı tamiri için özel kimyasallardan yararlanılır. Bu kimyasallar, sıcak su tesisatına bırakılır ve su ile birlikte bütün tesisatı dolaşması sağlanır. Böylece dolaştığı alanlardaki minik delikleri ve küçük çatlakları doldurarak kapatır. İlgili işlem, sıcak su tesisatındaki küçük sızıntıların kırmaya gerek olmadan tamir edilmesine imkan verir.

Diğer kaçaklar içinse ilgili alan kırılarak boruya ulaşılır. Çok küçük bir alan kırılır ve işlem sonrasında ilgili alan kolay şekilde kapatılarak, eski haline gelmesi sağlanır.

Kameralı Su Kaçağı Tespiti Neden Önemlidir?

Kameralı su kaçağı tespiti, duvarların ve zeminin kırılmasına gerek olmadan kaçakların bulunmasını sağladığı gibi bu sürecin çok kısa olmasına da imkan verir. Kaçakların tespiti ne kadar hızlı ve isabetli yapılırsa bu süreç o kadar kolay ve kısa olacaktır.

Merkez Tesisat olarak bu noktada sizlere profesyonel çözümler üretiyor ve kaçakları kırmadan, özel kameralar kullanarak buluyoruz. Kameralı su kaçağı tespiti hizmetimiz ve diğer tesisat hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin

Telefon : 0534 697 49 57

E-posta : info@merkezsutesisati.com

Kameralı Su Kaçağı Nasıl Yapılır?

Aslında tüm kaçak işlemlerinde en önemli unsur bilgi toplamaktır. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi kaçak işlemlerini tespit etmek geniş alanlarda ve karmaşık boru yapılarının olduğu yerde oldukça zordur. Çünkü nereye bakacağınızı bilemezsiniz.

Tabi ki tecrübeli değilseniz ve yeterli bilginiz yoksa…

Noktasal su kaçağı tespiti işlemini yapmadan önce, kaçakla ilgili bazı işaretleri takip ediyoruz. Tabi ki öncesinde müşteriden ya da sorun yaşayan kişiden ön bilgi alıyoruz.

Mesela müşteri, banyoda sorun var ya da yerden ısıtma sisteminde sorun var gibi bilgileri veriyor. Tespit için gelen personel de elindeki cihazı verilen bilgideki alanda kullanarak, nokta atışı yapabiliyor.

Ayrıca kameralı su kaçak tespitin’de kullanılan bazı testlerde uygulanır. Aslında bu bir ön çalışmadır. Ön çalışma tamamlandıktan sonra kamera yardımıyla noktasal tespit işlemine geçilir.

Pis su tesisatlarında da kameralı cihazlar kullanılır.

Hangi Cihazlar Kullanılır?

Robot kamera adı verilen cihaz kullanılır. Pissu tesisatlarındaki kaçakları bulmak için kullanılır.

Pissu tesisatlarında su kaçağı bulma işlemi oldukça önemlidir. Tespit yapılması işleminde gecikme olması durumunda, evin ya da ofis alanının her yerini kötü bir koku kaplar. Bu durum ise orada yaşayan insanların rahatsız olmasına ve hatta bir süre sonra psikolojilerinin bozulmasına yol açar.

Robot kamera, kırmadan su kaçak tespiti için oldukça önemlidir. İki parçadan oluşur. Sonda ve sondanın bağlı olduğu görüntü ünitesi…

Sonda çelik spiral boru ve bu borunun uç kısmında yer alan kameradan oluşur. Kameranın etrafında ise led ışıkları bulunur. Led aydınlatma elemanları tamamen karanlık olan borunun iç yüzeyini net bir şekilde görebilmek için oldukça önemlidir.

Piyasada satılan kamera cihazlarında sonda uzunluğu farklı ölçülerde tercih edilebilir. Mesela 5 metre uzunluğunda ya da 25 metre uzunluğunda sonda borusu uzunluğu olacak şekilde satın alınabilir.

Sonda borusu pissu borusunun çıkışına doğru gönderilir. Boru yüzeyinde herhangi bir çatlak ya da kırık olması durumunda hemen tespit edilebilir.

Nelere Dikkat Edilir?

Kameralı su kaçağı tespiti işlemlerinde yeterince bilgi toplanmasına dikkat edilmelidir. Eğer yeterli bilgi olmazsa, elinizdeki cihaza rağmen yapılan iş gereğinden fazla sürebilir.

Deneyimli ve kurumsal firmalardan hizmet almaya özen göstermelisiniz. İnternet üzerinden yapacağınız kısa bir araştırma ile iyi bir firma bulabilirsiniz.

Hizmet alacağınız firmanın yeterli ekipmanı olduğundan emin olmalısınız. Kurumsal bir firma verdiği bir hizmeti ikinci bir kez tekrarlamaz. Eğer böyle bir durum varsa muhtemelen yapılan işte hata vardır ve geriye dönük olarak telafi etme çalışmaları gerçekleştirilir. Bu gibi durumların olmasını ise kimse istemez.

Çünkü müşteri işin bir an önce yapılmasını ve hatasız olmasını ister.

Şunu da belirtelim ki tespit işlemi ile tamir işlemi farklıdır. Bazı kişiler yalnızca tespit işlemi talep edebilir. Bazı müşteriler de hem kameralı su kaçağı işlemini, hem de tamir işlemini isteyebilir.

Kameralı Su Kaçağı Tespit Fiyatları

Yapılan işin kalitesi kadar fiyatı da önemlidir. Birçok müşterimiz bizlere kameralı su kaçağı tespit fiyatları hakkında sorular yöneltiyorlar.

Fiyatlarımızı yapılan işin uzunluğuna ve kullandığımız ekipmanlara göre belirliyoruz.

Ne yazık ki internet üzerinden fiyat veremiyoruz. Detaylı fiyat almak için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşmalısınız

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; 

https://www.instagram.com/merkezsutesisati/