Kameralı tesisat tamiri, tesisattaki tıkanıklıklardan çatlaklara, su kaçaklarından kötü kokulara kadar farklı problemlerin etkili olarak çözülmesini sağlar. Kameralı sistem sayesinde duvarların kırılmasına gerek olmadan sorunlar tespit edilir ve daha sonra uygun yöntemler kullanılarak kalıcı olarak problemler giderilir.

Merkez Tesisat olarak son teknoloji ürünü kameraları kullanıyor ve tesisattaki problemleri kırmadan tespit ediyoruz. Daha sonra ise sorunları hızlı bir şekilde kalıcı olarak gideriyoruz. Kameralı tesisat tamiri hakkında daha detaylı bilgi almak için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

Kameralı Tesisat Tamiri
Kameralı Tesisat Tamiri

Kameralı Tesisat Tamiri Nedir?

Kameralı tesisat tamiri, kameraların kullanılarak problemlerin tespit edildiği ve daha sonra ise uygun yöntemler kullanılarak sorunların giderildiği tamir yöntemidir. Bu yöntemin temelinde kameralar vardır ve kameralar, problemlerin tespiti için kullanılır.

kalorifer tesisatı , temiz veya pis su tesisatında farklı problemler ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan yaygın problemlerden bazıları şunlardır:

Bu problemlerin giderilebilmesi için öncelikle nedenlerinin ve nerede olduklarının tespit edilmesi gerekir. Örneğin; su kaçağı tamiri yapabilmek için öncelikle kaçağın nerede olduğunu tespit edilmesi gerekir. İşte bu noktada kameralı su tesisatçısı devreye girer ve kamera sistemleri ile kaçağın nerede olduğunu tespit eder. Üstelik bunu duvarları kırmadan gerçekleştirir. Böylece tamir çok daha kolay bir hale gelir.

Kameralı tesisat tamiri denildiğinde genellikle akla sadece su kaçağı tespiti gelir. Ancak kameralı sistemler giderden kötü koku gelmesi ve tıkanıklık gibi diğer tesisat problemlerinde de kullanılır. Bu problemlerde kullanılan kameralar, hem tamir sürelerini kısaltır hem de tamir maliyetlerini ciddi anlamda kısaltır.

Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Kameralı su kaçağı tespiti, kameraların kullanılarak su kaçaklarının nokta atışı olarak bulunduğu yöntemdir. Bu yöntemde sadece tespit yapıldığı ve tamir işleminin gerçekleştirilmediği unutulmamalıdır.

Su kaçakları, çoğu zaman duvarın veya zeminin içerisinden geçen borularda meydana gelir. Bu kaçaklar, duvarda nemlenme ve lekelenme meydana getirdikten sonra fark edilir. Direkt olarak fark edilmesi çok zordur. Ayrıca fayans altında meydana geldiğinde alt katın tavanındaki lekelenmelerle ya da kombi basıncının hızlı bir şekilde düşmesi ile fark edilir.

Su kaçakları hızlı bir şekilde tamir edilmek zorundadır. Zira su kaçağının tamir edilmemesi, duvarın ve zeminin sürekli su almasına, nemlenmesine ve küflenmesine neden olacaktır. Bir süre sonra duvarda sarı lekelenmeler meydana gelecek ve duvar zarar görmeye başlayacaktır. Duvardaki boyalar ve sonrasında ise sıvalar dökülecektir. Bütün bunlar, basit bir su kaçağının yapılara zarar vermesi sonucunu ortaya çıkarır.

Su kaçakları, küçük dahi olsalar son derece önemli ve hatta riskli sorunlardır. Öyle ki, zemin içerisindeki demirlerin paslanmasına ve çürümesine neden olabilirler. Böyle bir durumda ise ilgili alan çökme riskine sahip olur.

Bahsedilen olumsuzlukların yaşanmaması için hızlı şekilde su kaçağı tamiri yapılmalı ve bu sorun giderilmelidir. Sorunun etkili şekilde giderilmesi için mutlaka kameralı tesisat tamiri hizmeti tercih edilmelidir.

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçağı tespiti için kullanılan farklı türden kameralar vardır. Bu kameralar arasından hangisinin kullanılacağı, tesisat türüne bakılarak karar verilir. Temiz, pis ve sıcak su tesisatındaki kaçakların her biri için farklı kamera sistemleri kullanılır.

Yaygın olarak kullanılan kamera türleri ve bunlarla nasıl su kaçağı tespiti yapıldığına dair detaylar aşağıdaki gibidir:

1 – Termal Kamera ile Su Kaçağı Bulma

Termal kameralar, ısı farklılıklarını hızlı bir şekilde tespit etme özelliğine sahiptir. Birçok alanda kullanılan termal kameralar, su kaçaklarının bulunması için de kullanılmaktadır. Bu cihazlar, sadece sıcak su borularında meydana gelen kaçakları tespit edebilmektedir. Sıcak su borularının yaydıkları ısı üzerinden kaçakları bulmaktadır.

Termal kamera ile su kaçağı bulma son derece etkili ve hızlı bir işlemdir. Bu işlemde izlenecek adımlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

Termal kamera ile su kaçağı bulma için izlenmesi gereken adımlar bu şekildedir. Buradan da anlaşılacağı üzere termal kameralar çok kısa sürede istenen sonucu verir ve herhangi bir yeri kırmadan kaçakların bulunmasını sağlar. Kameralı tesisat tamiri için termal kameralar büyük bir öneme sahiptir.

Kameralı Tesisat Tamiri
Kameralı Tesisat Tamiri

2 – Kamera ile Su Kaçağı Tespiti

Normal kameralar ile su kaçağı tespiti, pis (kirli) su tesisatında yapılır. Temiz su tesisatında normal kameralar kullanılarak kaçak tespiti yapılması mümkün değildir.

Kamera ile su kaçağı tespiti de termal kameralarla yapılan işlem kadar kolaydır. Basit bir hazırlık sürecinin ardından gerekli işlem yapılır ve kaçaklar çok kısa bir süre içerisinde tespit edilir. Böylece kaçakların tamiri de çok daha hızlı olur. Kamera ile pis su tesisatında kaçak tespiti yapmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

Bu adımlar sadece pis su tesisatı için geçerlidir. Kameranın bağlı olduğu spiral tel, pimaş borular içerisinde çok rahat bir şekilde hareket eder ve su kaçaklarına neden olan kırıkları ya da çatlakları nokta atışı olarak bulur.

Kameralı Tesisat Tamiri
Kameralı Tesisat Tamiri

Temiz Su Borularında Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Kameralı tesisat tamiri kapsamında yapılan kameralı kaçak tespitleri sadece sıcak ve pis su tesisatlarında istenen sonucu verir. Bu noktada temiz su tesisatındaki kaçakların nasıl bulunduğu merak edilebilir. Temiz su tesisatları için farklı bir cihazdan yararlanılır. Her ne kadar bu cihaz bir kamera olmasa da kameralar kadar etkili sonuçlar vermektedir.

Temiz su borularındaki su kaçaklarının tespiti için akustik dinleme cihazı kullanılır. Bu cihaz, temiz su borularındaki su kaçaklarının çıkardığı sesi tespit eder ve böylece kaçakların nerede olduğunu kolay bir şekilde bulur. Akustik dinleme cihazı, temiz su borularının haricinde sıcak su borularında da kullanılır ve etkili sonuçlar verir.

Kameralı Tıkanıklık Açma

Kameralı tesisat tamiri kapsamında yapılan işlemlerden biri de tıkanıklık açmadır. Tıkanıklıklar, büyük oranda yanlış ve özensiz kullanımdan kaynaklanır. Ayrıca tıkanıklıklar çoğunlukla aniden değil, zaman içerisinde meydana gelir.

Kameralı sistemler, lavaboların gider borularındaki ve tuvaletlerin pimaş borularındaki tıkanıklıkları açma konusunda büyük avantajlar sağlar. Pimaş açma ile tıkanıklıklar giderilir ve yeniden tuvaletler ya da giderler kullanılmaya başlar.

Tıkanıklıkların giderilmesi ve açılması için öncelikle tıkanıklığa neden olan sebeplerin bulunması gerekir. Bu ise ancak kameralı sistemlerle mümkündür. Kameralı sistemlerle tıkanıklık açarken izlenmesi gereken adımlar genel hatları ile aşağıdaki gibidir:

Kameralı tesisat tamiri ile yapılan lavabo açma işlemi genel hatları ile bu şekildedir. Bu işlemin ardından ilgili boruda yeniden tıkanıklık meydana gelmez. Ancak bunun için kullanıcıların suda erimeyen ve lavabolara atılmaması gereken maddeleri buralara atmaması gerekir. Özenli kullanım söz konusu olduğunda tıkanıklık probleminin yenileme riski de büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.

Kameralı Kötü Koku Tespiti

Tesisat borularında meydana gelen en önemli problemlerden bir diğeri ise kötü kokulardır. Tuvaletlerden veya lavabolardan gelen kötü kokular, yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür ve bu alanların kullanılmasını neredeyse imkansız hale getirir. Üstelik bu kokuların neden oluştuğu ise çoğu zaman fark edilmez.

Kameralı tesisat tamiri kapsamında kötü koku sorunu da çözülür. Kameralar, kötü kokunun tespit edilmesi konusunda ciddi bir kolaylık sağlar. Kötü kokular çoğunlukla borularda biriken maddelerden kaynaklanır. Bu maddeler borulara yapıştığı için su ile gitmezler ve farklı şekilde temizlenmeleri gerekir.

Kameralar ile borular detaylı olarak incelenir ve böylece kötü kokulara neden olan unsurlar tespit edilir. Alınan görüntüler üzerinden bu tespit kesin olarak yapılır ve sorunun çözümü noktasında önemli avantajlar sağlar.

Kamera ile yapılan tespitin ardından ise Merkez Tesisat profesyonelleri tarafından özel bir makine kullanılarak gider boruları yıkanır. Böylece kötü kokuya neden olan maddeler temizlenir. Ayrıca kameradan elde edilen görüntüler farklı problemleri göstermişse kameralı tesisat tamiri ile bu sorunlar da kolay şekilde giderilir.

Kameralı Tesisat Tamiri Nasıl Yapılır?

Kameralı tesisat tamiri, tesisat problemlerin kısa sürede çözülmesini sağlar. Bu yöntemde kameralar sorunun nerede olduğunu gösterir ve tamir için doğru yöntemin belirlenmesine imkan verir. Örneğin; kamera sistemleri ile sıcak su borularında tespit edilen küçük kaçakların nerede olduğu belirlenir. Sonrasında ise boruya ulaşılarak gerekli tamir yapılır.

Kameralar, özellikle kalorifer tesisatındaki küçük kaçakların kırmadan tamir edilmesine de imkan verir. Bu borulardaki küçük kaçaklar için özel kimyasallar kullanılır ve bu kimyasallar borunun içerisine dökülerek küçük kaçakların kapatılması sağlanır.

Kameralı tesisat tamiri dışarıdan bakıldığında basit bir işlem gibi görülebilir. Ancak ciddi seviyede deneyim ve uzmanlık gerektirir. Kameradan gelen görüntülerin doğru yorumlanması, ancak deneyimli ve uzman personellerce yapılabilir. Merkez Tesisat olarak bu deneyime ve uzmanlığa sahibiz ve sizlerin bu noktadaki beklentilerini üst seviyeden karşılıyoruz.

Kameralı Su Kaçak Tespit Fiyatları

Kameralı su kaçak tespit fiyatları, 1.000 TL ile 1.500 TL arasında değişir. Kaçağın zorluk durumu ve ilgili tespitin yapıldığı evin / işyerinin konumu bu noktada önemlidir ve fiyatları direkt olarak etkiler. En net ve güncel fiyat bilgisi için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizleri Instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/ Ayrıca Youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x