Kanalizasyon bağlantı ücreti, ilk defa kanal bağlantısı yapılacak konutlardan, iş yerlerinden ve otellerden alınır. Bu ücretin hesaplanmasında farklı parametreler kullanılmaktadır. Bundan dolayı sabit bir rakamdan bahsetmek çok zordur.

Kanalizasyon bağlantısı, temiz ve kirli su tesisatı konusundaki ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece profesyonellerden oluşan ekibimiz, ihtiyaçlarınızı kısa sürede giderecek ve tesisatla ilgili sorunlarınızı kalıcı olarak çözecektir.

Kanalizasyon Bağlantı Ücreti Ne Kadar?

Kanalizasyon bağlantı ücreti, kendi içerisinde farklı kalemlerden meydana gelmektedir. Bu kalemler şu şekildedir:

Keşif ücreti, saatlik olarak belirlenmektedir. KDV hariç, saatlik keşif ücreti 700 TL’dir. İlk defa kanal bağlantısı yapılacak alanlarda keşif zorunludur. Genellikle 1 saatten az sürer. Ancak yapımın özelliklerine bağlı olarak daha uzun da sürebileceğini unutmamak gerekir.

Kanalizasyon için katılım payı ücreti; 1.773 TL’dir. Ancak bu rakama KDV dahil değildir. Ayrıca 1 mt için ücret bu şekildedir.

Proje inceleme ücreti ise konutlarda daire sayısına, iş yerlerinde toplam alana ve otellerde ise oda sayısına göre hesaplanmaktadır. Bu bağlamda hesaplamalarda kullanılan formüller şu şekildedir:

Buradaki rakamlarda da KDV dahil değildir.

Su ve Kanal Katılım Belgesi Nereden Alınır?

Su ve kanal katılım belgesi, belediyelerin ilgili birimlerinden alınmaktadır. Bu birimler, büyükşehir belediyelerinde Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü şeklindedir. Diğer il ve ilçe belediyelerinde ise daha farklı birimler, bu işlemleri yapmaktadır.

Belediyeler, bu belgenin hangi birimden alınacağı konusunda gerekli bilgilendirmeyi yapmaktadır. Dolayısıyla danışma bölümünden dahi bu hususla ilgili bilgi isteyebilirsiniz.

Su ve Kanal Katılım Belgesi Nasıl Alınır?

Su ve kanal katılım belgesi alabilmek için izlenmesi gereken belli aşamalar vardır. Bu aşamalar, bütün belediyelerde genel olarak aynıdır. Her ne kadar bazı küçük farklılıklar olsa da, izlenmesi gereken prosedürün benzer olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Su ve kanal katılım belgesi almak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

Süreç, genel hatları ile bu şekildedir. Ancak belediyelerin çalışma sistemlerine ve uygulamalarına bağlı olarak buradaki süreçte bazı küçük değişikliklerin olabileceği unutulmamalıdır.

Kanalizasyon Bağlantı Ücreti
Kanalizasyon Bağlantı Ücreti

İZSU Kanal Katılım Belgesi İçin Gerekli Evraklar

İZSU kanal katılım belgesi için gerekli evraklar ile ilgili bilgilendirme, ilgili birim tarafından detaylı olarak yapılmaktadır. Bu belgelerin tamamının eksiksiz ve tam olarak hazırlanması çok önemlidir. Dolayısıyla işlemlerin yarım kalmaması için başvuru sahiplerinin bu hususa dikkat etmesi gerekir. İstenen belgeler şu şekildedir:

Bunların haricindeki belgelerin tamamı belediyeden temin edilecektir. İZSU, söz konusu belgelerde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Dolayısıyla güncel bilgilere göre hareket etmek gerekmektedir.

İZSU Sayaç Sökme-Takma Bedeli 2023

İZSU sayaç sökme ve takma bedeli, 93 TL ile 262 TL arasında değişmektedir. Buradaki fiyatları etkileyen temel unsur, anma debisidir. Bu bağlamda anma debisi 10 m3’ten büyük olanlar ve küçük olanlar için farklı fiyatlandırma yapılmaktadır.

Fiyatları etkileyen bir diğer husus ise mm cinsinde çaptır. Çapın artmasına bağlı olarak fiyatlar da artış göstermektedir.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x