Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Kırmadan & Profesyonel
Müşteri Deneyimi!
5/5

KIRMADAN SU KAÇAĞI BULMA

kırmadan su kaçağı tespiti işlemi sorunun kaynağına ve yapılan işlemin niteliğine göre  gerçekleştirilebilir.

Gelin bu işlemlerin nasıl yapıldığına bakalım. Ancak öncelikle kırmadan su kaçağı bulma işlemi hakkında bilgi sahibi olalım.

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 5

Kırmadan Su Kaçağı Bulma Mümkün mü?

Bu soruya kısmen evet cevabı verilebilir. Eğer tesisat boruları üzerinde kılcal çatlaklar varsa, tespit işleminden sonra, herhangi bir yer kırılmadan tamir işlemi gerçekleştirilebilir. Özel olarak üretilen kimyasallar yardımıyla kılcal çatlaklar kısa bir sürede tamir edilir.

Bu kimyasallar tesisat içerisinde su olsa bile yüzeye yapışırlar ve hızlı bir şekilde kristalize olurlar. Yani hemen donarak, boru yüzeyindeki tüm delikleri kapatırlar.

Sorunun kaynağını tespit edebilmek adına öncelikle elle ve gözle muayene yapılır. Mesela tüm vanalar kapatıldıktan sonra bile su sayacı çalışmaya devam ediyorsa, tesisatta kaçak var demektir.

Duvar ya da döşemede ıslaklık varsa, muhtemelen su kaçağı vardır. Fayans derz boşluklarında oluşan sararmalar da kaçak alametidir.

Eğer olağandan daha yüksek su faturası ödüyorsanız, tesisatınızda kaçak olma ihtimali yüksektir.

Tüm vanaları kapattığınız halde su sayacı dönmeye devam ediyorsa, kombi barının su basınç göstergesinin sürekli olarak düşmesi ve kombi cihazının ateşleme yaparak suyu ısıtmaya çalışması gibi durumlarda da kaçak ihtimalini değerlendirebilirsiniz.

Su Kaçağı Kırmadan Nasıl Bulunur? 

Öncelikle sorunu yaşayan müşteriden ön bilgiler alınır. Evin herhangi bir yerinde olağan dışı bir durum olup olmadığı öğrenilir. Kaçak olması muhtemel alanlar tespit edilmeye çalışılır.

Daha sonra teknolojik cihazlar yardımıyla kırmadan su kaçağı tespiti işlemlerine başlanır. Fakat kırmadan su kaçağı tamiri yapılması pek olası değildir mümkün olduğu kadar profesyonel ustalarımız sayesinde minimum kırım işlemiyle onarım sürecini tamamlarız.

Hangi Cihazlar Kullanılır?

Kameralı su kaçak tespiti pis su tesisatlarında gerçekleştirilir. Robot olarak da adlandırılan kamera cihazı, çelik bir sondanın ucunda bulunur. Sonda ise kontrol ünitesi adı verilen ve ekrana sahip olan bir aparata bağlıdır. Belirli bir uzunluğa sahip olan kameralı sonda cihazı, pissu tesisatı içerisine bırakılır. Kameranın etrafında led aydınlatma elemanları bulunur. Çünkü borunun içi tamamen karanlıktır. Ayrıca kameranın görüş açısı 360 derecedir. Böylece boru içerisindeki tüm yüzeyler net bir şekilde görülür. Kameralı su kaçağı tespiti işlemi günümüzde birçok tesisat firması tarafından kullanılır.

Bir diğer kırmadan su kaçağı bulma işlemi akustik dinleme cihazı ile gerçekleştirilir. Özel aparatı duvar ve fayans yüzeylerinde gezdirilir. Cihazı kullanan kişi dış ortamdaki gürültüyü kesen özel bir kulaklık takar. Böylece tesisat içerisindeki tüm sesler net bir şekilde duyulabilir. Ancak seslerin ayırt edilebilmesi için belli bir eğitim seviyesi gerekir.

Termal kamera cihazları, kırmadan su kaçağı bulma işlemlerinin vazgeçilmez cihazlarıdır. Sıcak su tesisatlarında kullanılırlar. Termal kamera cihazı kapalı olan yüzeylerde gezdirilir ve sıcaklık farkları tespit edilir.

Nelere Dikkat Edilir?

Kırmadan su kaçağı bulma işlemlerinde ön bilgi almak oldukça önemlidir. Böylece yapılacak olan tespit işlemi daha dar bir alana yönlendirilmiş olur.

Mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuz bir işlem gerçekleştirilmelidir. Tespiti yapacak olan personel hem deneyimlerinden, hem de elindeki cihazlardan yararlanmalıdır.

Referansı ve deneyimi olmayan firmalardan hizmet almamalısınız. Firmanın hangi cihazları kullandığını sorgulamalısınız.

Ayrıca sorununuzun ne olduğunu net bir şekilde personele iletmelisiniz.

Birden Fazla Su Kaçağı Varsa…

Tespit işlemlerinde sorunun kaynağının çok olması önemli değildir. Kırmadan su kaçağı bulma işlemini gerçekleştirecek olan personel gerekli bilgiyi topladıktan sonra yapacağı işlemle ilgili gerekli olan tüm ekipmanları yanında bulunduracaktır.

Merkez Tesisat firmamızın iletişim kanallarını kullanarak bizlere ulaşabilir, sorununuz hakkında detaylı bir şekilde görüşebilirsiniz. En kısa sürede tüm kaçak sorunlarınızı ve kırmadan su kaçağı bulma fiyat politikatımızı birden fazla su kaçağı varsa bile aynı mekanda yaşanan problem olduğu için sadece tamir ücreti alarak hallediyoruz.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/