Kombi tesisatı şeması, kombilerin nasıl bağlanacağını gösteren şemadır. Bu şemada, elektrik, su ve doğalgaz giriş ve çıkışları ile ilgili detaylar yer almaktadır. Sistemin sorunsuz bir şekilde çalışması için bağlantıların doğru ve projeye uygun olarak yapılması çok önemlidir.

Merkez Tesisat olarak kombi tesisatı ile ilgili yaşamış olduğunuz sorunlara veya ihtiyaçlara profesyonel çözümler üretiyoruz. Kombilerinizin tesisat şeması, bağlantısı veya diğer konuları ile ilgili hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kombi Tesisatı Şeması Nedir?

Kombi tesisatı şeması; kombilerin elektrik, su ve doğalgaz giriş ve çıkışlarının nasıl olması gerektiğini gösteren şemadır. Bu bölümler, kombinin alt kısmından yer aldığından dolayı, ilgili şema kombi alt bağlantı şeması olarak da isimlendirilir.

Kombilerin bağlantılarının doğru olarak yapılması son derece önemlidir. Gerek sistemin sorunsuz olarak çalışması gerekse de farklı güvenlik risklerinin ortaya çıkmaması için bu bağlantıların profesyoneller tarafından, daha önce hazırlanan doğalgaz projesine uygun olarak yapılması gerekir.

Kombi Tesisatı Şeması
Kombi Tesisatı Şeması

Kombi Tesisatı Nasıl Döşenir?

Kombi tesisatı döşenirken, bütün işlemlerin projeye uygun olarak yapılması çok önemlidir. Diğer tesisat elemanları daha önceden hazırlandığından, kombinin bağlantılarına bu noktada özen gösterilmelidir. Kombi tesisat bağlantısı için kullanılması gereken malzemeler şunlardır:

Öncelikle kombiye giren bütün sıcak ve soğuk su borularında küresel vana olması gerekir. Pislik tutucular ise sadece kalorifer sistemine verilen sıcak su borusu ile kalorifer sisteminden dönen su borusuna takılır. Flex bağlantı ise evdeki doğalgaz bağlantı çıkışı ile kombinin gaz girişi arasındaki bağlantının sağlanması için kullanılır.

Her ne kadar sıcak ve soğuk su borularının konumları kombi modellerine göre farklılık gösterebilse de genel olarak aynıdır. Kombiyi karşınıza aldığınızda sağ bölümde yer alan iki boru kalorifer sistemine aittir. Bunlarda sağdaki sıcak su gidiş borusu, hemen solundaki ise kalorifer sisteminden gelen suyu getiren borudur.

Kombi Tesisatı Şeması
Kombi Tesisatı Şeması

Sol bölümde yer alan borulardan en soldaki, tesisattan gelen soğuk su borusudur. Suyu kirli olan bölgelerde bu borunun üzerinde de pislik tutucu yer alabilir. Bu borunun hemen sağındaki ise sıcak su kullanımını sağlayan borudur. Kombi tesisatı şeması üzerinde bunlar detaylı olarak gösterilir.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x