Lavabo Açma

Mutfak ve banyo gibi alanlarda bulunan lavabolar, farklı nedenlere bağlı olarak tıkanır. Tıkanan lavaboların kullanılabilmesi için mutlaka tıkanıklığın giderilmesi gerekir. Ancak lavabo açma doğru olarak yapılmadığında tesisatın zarar görmesi ve pis suyun taşması gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu türden sorunlar yaşamamak için profesyonel hizmetlerden yararlanmak çok önemlidir.

Lavabo tıkanıklığı, herkesin başına gelebilecek bir olaydır. Merkez Tesisat olarak böyle durumlarda sizlere profesyonel destek sağlıyor, kameralı ve robotlu yöntemlerle tıkanıklıkları kesin olarak gideriyoruz. Tıkalı lavabo açma konusunda daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Lavabolar Neden Tıkanır?

Lavabolar, farklı nedenlere bağlı olarak tıkanabilir. Başlıca tıkanma nedenleri şunlardır:

 • Saç telleri ve kıllar, suda erime özelliği olmayan maddelerdir. Özellikle banyo lavabolarına atılan saçlar, zaman içerisinde birikerek tıkanıklıklara yol açabilir. Saç tellerine bağlı oluşan tıkanıklıklar, genellikle zorlu olur ve profesyonel destek ile giderilebilir.
 • Yağ ve yağlı sıvıların direkt olarak lavabolara dökülmesi bir diğer tıkanıklık nedenidir. Dökülen yağlar, zaman içerisinde boruların yüzeyine yapışır ve burada donarak katılaşır. Daralan borular ise tıkanıklığa daha müsait hale gelir ve tıkanıklıklar oluşur.
 • Sabun ve şampuanların direkt olarak lavabolara dökülmesi, tıkanıklığa neden olabilir. Her ne kadar suyla birleştiğinde kolayca çözünen yapıda olsalar da farklı cisimlerin üzerine yapıştıklarında, katı bir engel oluşturabilirler.
 • Mutfak lavabolarında yıkanan tabaklardan dökülen yiyecek parçaları lavaboya gittiğinde, borularda birikerek tıkanıklığa yol açabilir.
 • Lavabolara atılan, katı ve suda erime özelliği olmayan maddeler de bu problemlere neden olabilir.


Mutfak ve banyo lavabolarının tıkanmaları nedenleri genellikle farklıdır. Ancak bunun temelinde lavabolara atılan katı cisimler vardır. Katı ve suda erimeyen cisimler, bu türden problemlere neden olmaktadır. Katı ve suda erimeyen cisimlerin lavabolara atılmaması ile bu problemlerin ortaya çıkma olasılığı minimize edilebilir.

Mutfak Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor

Mutfak lavaboları, yiyeceklerin yıkanmasından bulaşıklara varıncaya kadar farklı amaçlar için kullanılır ve insanların yaşam kalitesini direkt olarak artırır. Ancak lavabolar, yanlış ve özensiz kullanıma bağlı olarak tıkanabilir. Tıkanma durumunda lavabodaki su gidere gitmez ve lavabo içerisinde birikmeye başlar.

Lavaboların tıkanması ve kullanılamaz duruma gelmesi, insanların yaşam kalitesini direkt olarak etkiler. Zira hem lavaboda kalan su zaman içerisinde bakteri üretmeye ve kokmaya başlar hem de temel ihtiyaçlar karşılanamaz. Dolayısıyla bu türden problemlerin ortaya çıkmaması için uygun lavabo açma yöntemleri kullanılarak bu problemin çözülmesi gerekir.

Mutfak lavaboları aniden tıkanabileceği gibi yavaş yavaş da tıkanabilir. Suyun yavaş gitmeye başlamasının fark edilmesinin ardından doğru müdahaleler ile lavaboların tam olarak tıkanması engellenebilir. Dolayısıyla suyun akış hızının takip edilmesi ve bir anormalliğin fark edilmesi durumunda gereken uygulamaların yapılması çok önemlidir.

Buradaki temel hususlar, sadece mutfakta bulunan lavabolar için değil, aynı zamanda banyodaki veya farklı alanlardaki lavabolar için de geçerlidir. Lavaboların tamamen tıkanması durumunda uygulanacak lavabo açma yöntemleri ile kısmi olarak tıkanmalarda uygulanacak yöntemler arasında bazı farklılıklar vardır.

Evde Lavabo Açma Yöntemleri

Lavabo açma, profesyonellik ve deneyim gerektiren bir işlemdir. Ancak bazı basit tıkanıklıkların evlerde uygulanacak uygun yöntemlerle tamamen giderilmesi mümkündür. Birçok insan bu yöntemler sayesinde tıkanıklıklardan kısa sürede kurtulmakta ve bu noktada önemli avantaj sağlamaktadır.

Lavaboların açılması için kullanılacak pratik ve basit yöntemler vardır. Evde tıkalı lavabo nasıl açılır pratik yöntemler neler şeklindeki sorular bundan dolayı sık sık dile getirilir. Oluşan basit tıkanıklıkların giderilmesi için evde uygulanabilecek basit ve pratik yöntemlere dair detaylar şu şekildedir:

Pompa

Lavabo açma için kullanılacak ve evde uygulanacak yöntemlerin başında lavabo pompaları gelir. Lavabolara uygun olarak üretilen küçük boyutlu pompalar, basit tıkanıklıkların giderilmesinde etkili sonuç verir. Üstelik kullanılmaları da çok basittir. Bunun için izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

 • Tamamen tıkanan veya suyun yavaş gittiği lavabodaki gider deliğine pompa yerleştirilir.
 • Pompalama hareketi yapılarak boru içerisinde yüksek basınç oluşturulur.
 • Yüksek basınç ise tıkanıklıklara neden olan maddelerin itilmesi sağlayarak boruların açılmasına imkan verir.


Pompalar basit tıkanıklıklar için etkili çözümler üretse de zor tıkanıklıkları giderme konusunda istenen sonucu vermezler. Dolayısıyla birkaç deneme sonrasında pompa ile istenen sonuç alınamazsa daha fazla bu yöntem kullanılmamalıdır. Zira aşırı pompa kullanımı, tıkanıklıkların daha da büyümesine neden olabilir. Basınç, boruyu tıkayan katı maddeleri sıkıştırabilir.

Yaygın olarak lavabo açma için kullanılan pompalar, boruları tamamen temizlemez. Eğer pompa kullanımına rağmen lavabolar yine tıkanıyorsa ya özensiz ve yanlış kullanım devam ediyordur ya da boruların daralmasına neden olan ciddi problemler vardır. Dolayısıyla bu noktada lavabo açma için profesyonel yöntemler tercih edilmelidir. Merkez Tesisat olarak lavabolardaki tıkanıklıkları özel ekipmanlarla kısa sürede gideriyoruz.

Tuz ve Sirke ile Lavabo Açma

Basit tıkanıklıklar için evlerde uygulanabilecek bir diğer yöntem ise tuz ve sirkedir. Bu uygulama için öncelikle lavaboya yarım bardak tuz dökülür. Sonrasında ise üzerine bir bardak sirke ilave edilir. Tuz ve sirkenin birleşmesi ile birlikte gider borusundaki basit tıkanıklıklar giderir. Burada uygulamanın ardından 15 dakika beklenmesi ve tıkanıklığın giderilmesi durumunda boruya sıcak su dökülmesi gerekir.

Benzer bir uygulama karbonat ve sirke ile yapılır. Karbonat ve sirke karışımı, tepkimeye girer ve karbondioksit oluşumuna yol açar. Oluşan tepkimenin oluşturduğu etki nedeniyle tıkanıklıklar giderilir. Söz konusu maddelerin asidik yapıları da tıkanıklıkların giderilmesi konusunda etkili sonuç vermektedir.

Buradaki bir diğer önemli detay ise karbonat ve sirke karışımını ayda veya iki ayda bir defa uygulama ile ilgilidir. Söz konusu karışım sayesinde borular temizlenir ve böylece tıkanma olasılıkları azalır. Bütün bunlar ise lavabo açma noktasındaki yöntemlere daha az ihtiyaç duyulmasına yol açar.

Bulaşık Tableti ile Lavabo Açma

Lavabo açma konusunda evlerde uygulanabilecek bir diğer yöntem, bulaşık tabletleridir. Bulaşık tabletleri, içerisindeki kimyasallar ile çok güçlü yağ çözücü özelliğe sahiptir. Doğru şekilde uygulandığında, yağları hızlı bir şekilde giderir ve istenen sonuçların alınmasını sağlar.

Lavabolardaki basit ve küçük tıkanıklıklarda bulaşık deterjanlarından yararlanılabilir. Bu noktada izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak bulaşık tableti lavabonun girişine (ağzına) yerleştirilir.
 • Daha önceden hazırlanan kaynayan su yavaş şekilde bulaşık tabletine dökülür.
 • Sıcak suyun etkisi ile bulaşık tableti parçalanır ve gider borusunun içine düşer.
 • Bu aşamada kaynayan suyun eklenmesine devam edilir. Yeterli miktarda kaynayan su döküldükten sonra ise beklemeye geçilir.

Buradaki aşamalar, basit tıkanıklıkların giderilmesini sağlayacaktır. Bu yöntem, tam tıkalı olan ve suyun hiçbir şekilde gitmediği lavabolarda değil, suyun yavaş gittiği lavabolarda kullanılır. Ayrıca bulaşık tabletlerinin yağ çözücü ve yağ giderici özellikleri nedeniyle sadece yağdan kaynaklı tıkanıklıklarda işe yarayan bir yöntem olarak ifade edilebilir.

Lavabolardaki tıkanıklığın nedeni farklı katı maddeler olduğunda, bulaşık tableti ile yapılacak uygulamalar istenen sonucu vermez. Dolayısıyla lavabo açma yöntemlerini kullanmadan önce tıkanıklığın arkasındaki nedenin tespit edilmesi çok önemlidir.

Granül Lavabo Açıcılar (Sodyum Hidroksit)

Lavabolardaki tıkanıklıkların giderilmesi için evde uygulanacak en etkili yöntemlerden biri sodyum hidroksit isimli maddedir. Marketlerde lavabo açıcı, hırdavatçılarda ise kostik olarak satılan bu madde, basit tıkanıklıkları etkili olarak giderir. Sahip olduğu özellikler ve oluşturduğu etkiler nedeniyle tıkanıklıkları sadece birkaç dakikada açabilmektedir.

Sodyum hidroksit, sıcak suyla tepkimeye girdiğinde ısı açığa çıkar. Açığa çıkan ısı, tıkanıklığa neden olan maddeler üzerinde çözündürme etkisi oluşturabilir ve böylece tıkanıklıklar kısa sürede giderilir. Lavabo açıcıların bir diğer önemli etkisi ise tıkanıklığa neden olan maddelerin kayganlaşmasını, yani onların sabunlaşmasını sağlamasıdır. Böylece tıkanmaya yol açan maddeler, kayarak boru içinde rahat şekilde hareket eder ve tıkanıklıklar giderilir.

Granül formda olan bu maddeler ile lavabo açma için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak kaynayan suyun hazırlanması gerekir.
 • Lavabo açıcı, talimatlarda belirtilen miktarda lavabonun ağız kısmına boşaltılır.
 • Sonrasında ise önceden hazırlanan kaynayan su lavaboya hızlı bir şekilde dökülür.
 • Sıcak su ile birlikte sodyum hidroksit ısı ve basınç açığa çıkarır. Buna bağlı olarak lavaboda su sıçramaları meydana gelebilir.
 • Birkaç dakika bekledikten sonra lavaboya biraz daha kaynayan su dökülür. Son olarak da bol miktar su ile lavabo yıkanır ve işlem sonlandırılır.

Granül formda olan lavabo açıcılar basit tıkanıklıklar için ideal çözüm olarak kabul edilir. Ancak zorlu tıkanıklıklarda bu yöntem işe yaramaz. Bu yöntemde ısı açığa çıktığı için dikkatli olmak gerekir. Yoğun şekilde bu yöntemin uygulanması durumunda gider borularının zarar görmesi ve burada kaçakların oluşması söz konusu olabilir.

Lavabo açma için kullanılan ilgili maddelerin sürekli ve yoğun kullanımı tesisat için risklidir. Ayrıca uygulama sırasında çıkan buharın solunmaması ve lavaboya yakın mesafede beklenmemesi önemlidir. Kaynar suyun sıçrayabileceği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Jel Lavabo Açıcılar

Basit tıkanıklıkların giderilmesi için bir diğer seçenek ise jel formundaki lavabo açıcılardır. Yakın zamanda geliştirilen ve kullanıma sunulan bu ürünler, granül formda olan sodyum hidroksite göre daha farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Özellikle uygulaması çok kolaydır.

Jel formunda olan lavabo açıcılar, yüksek yoğunlukları ile dikkat çeker. Sıvı olmalarına karşın yüksek bir yoğunluğa sahip olmaları ve bu sayede uygulandıkları noktada baskı, basınç oluşturmaları hedeflenmiştir. Tıkanıklıkları açmaları da tamamen bu durum ve kimyasal yapılarının getirmiş olduğu diğer avantajlarla ilgilidir.

Jel formundaki lavabo açıcılar ile lavabo açma için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak jel formundaki ürünün uygulama talimatları okunur.
 • Talimatlara uygun olacak şekilde belli miktardaki jel, tıkalı lavaboya dökülür.
 • 15-30 dakika beklenir.

Buradaki adımlardan sonra beklemek yeterlidir. Zira dökülen ürün, yüksek yoğunluğu nedeniyle hızlı bir şekilde aşağı çöker. Aşağı çöken jel, yüksek yoğunluğu sayesinde ilgili noktaya basınç uygular. Uygulanan bu basınç ile birlikte basit tıkanıklıklar açılır. Tıkanıklıklar açıldıktan sonra bol su ile boruların temizlenmesi yararlı olacaktır.

Sodyum hidroksit hızlı bir şekilde sonuç verirken, bu ürün ise belli bir sürenin sonunda sonuç verir. Ancak uygulaması daha kolaydır. Ayrıca sıçrama ve buhar oluşumu gibi durumlar da söz konusu değildir.

Tıkanıklık Açma Teli

Lavabo tıkanıklıklarını gidermek için kullanılacak yöntemler arasında nalburdan alınan tel de vardır. Bu tel, tuvalet ve lavabo açma konusunda etkili sonuçlar verir. Esnek yapısı sayesinde boruların kıvrımlı yerlerini rahat şekilde aşar ve bunun neticesinde tıkalı olan noktaya kolayca ulaşır. Sonrasında ise tıkanmaya neden olan maddelerin parçalanmasını ya da çıkarılmasını sağlayarak problemi giderir.

Tel de diğer evde uygulanacak yöntemler gibi basit tıkanıklıklar üzerinde etkilidir. Zorlu tıkanıklıkların tel ile giderilmesi söz konusu değildir. Tel ile lavabo açma için izlenmesi gereken adımlar genel hatları ile şöyledir:

 • İlk olarak lavabo hortumu dikkatli bir şekilde çıkarılır ve içerisindeki su uygun bir kaba boşaltılır.
 • Gider borusuna tıkanıklık açma teli gönderilir. Bu tellerin uzunluğu 5 metredir ve genellikle yeterli gelmektedir.
 • Tel gönderilirken sürekli ileri ve geri hareketi yapılır.
 • Tel, esnek yapısı nedeniyle tıkanıklık olan noktaya kadar kolay bir şekilde gider.
 • Tıkanıklık olan noktaya gelindiğinde ve tel daha fazla ilerlemediğinde ileri ve geri hareketi yapılır. Tel, döndürülür. Tıkanıklık açılana kadar bu şekilde hareketler yapılır.

Bu yöntem ile sadece tıkanıklıklar açılır. Basit ve küçük olmayan tıkanıklıkların bu yöntem ile giderilmesi söz konusu değildir.

Evde Lavabo Açma Yöntemleri Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde lavabo açma yöntemleri basit tıkanıklıkları çözer. Zorlu lekelerde bu yöntemlerin işe yarama olasılığı yoktur. Hatta bu yöntemleri gereksiz yere uygulamak, tesisatın zarar görmesine ve tıkanıklıkların daha da büyümesine neden olabilir.

Buradaki yöntemlerin kesin sonuç vermeyeceği kabul edilmeli ve kesin çözümün ancak profesyonel yöntemlerde olduğu bilinmelidir. Uygulanacak yöntem en fazla iki defa denenmeli ve tıkanıklığın giderilmesine yönelik işaret olmaması durumunda yinelenmemelidir.

Evde kullanılan yöntemler gibi her bir yöntem için de farklı seçenekler vardır. Örneğin; sodyum hidroksit olarak bilinen lavabo açıcıları farklı marketlerde bulmak mümkündür. Esasında bunların tamamı aynıdır. Ancak güvenilir markaların tercih edilmesi yararlı olacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise doğru miktarda sodyum hidroksit kullanımı ile ilgilidir. Olması gerekenden daha fazla bu madde kullanılırsa tesisatın zarar görmesi neredeyse kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca fazla madde nedeniyle çıkan buhar ve sıçrayan kaynar su da büyük bir tehdit oluşturacaktır. Dolayısıyla lavabo açma girişimi başarısızlıkla sonuçlandığı gibi bu işlemi yapanların zarar göre olasılığı da ortaya çıkacaktır.

Evde lavabo açma için kullanılan yöntemler yerine profesyonel hizmetlerin tercih edilmesi, çok daha doğru olacaktır. Ayrıca profesyonel hizmetler, çok daha güvenilirdir.

İstanbul Geneli Tüm İlçelere Lavabo Açma Hizmeti Vermekteyiz

Lavabo tıkanıklıkları evde yaygın görülen tesisat sorunları arasında yer alır. Söz konusu tesisat sorunlarının giderilmesi için lavabo tıkanıklığının giderilmesinde kullanılacak teknik malzemelerin olması gerekir.

Kimyasal olmayan organik malzemelerle de lavabo tıkanıklığını açmak elbette mümkün. Fakat aşırı tıkanmış lavabo tesisatı için bu karışımın hiçbir şekilde etkisi olmayacaktır. Bunun için teknolojik termal kamera görüntüleme sistemiyle lavabo tıkanıklığının giderilmesi gerekecek.

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin

Telefon : 0534 697 4957

E-posta : info@merkezsutesisati.com

Profesyonel Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma Hizmetleri

Zorlu tıkanıklıkların giderilmesi, ancak profesyonel hizmetler ile mümkündür. Profesyonel yöntemlerde, özel ekipmanlar ve yöntemler kullanılır. Böylece tesisata zarar verilmeden tıkanıklıklar kesin olarak giderilir.

Bu süreçte kullanılacak farklı ekipmanlar vardır. Hangi ekipmanın kullanılacağına deneyimli personeller karar verir. Karar sürecinde tıkanıklığın nedeni biliniyorsa mutlaka o da dikkate alınır. Ancak tıkanıklığın nedeninin bilinmediği durumlarda kamera ile gider borusu incelenir ve sorunun nedeni anlaşılarak buna uygun bir yöntem belirlenir.

Profesyonel lavabo açma yöntemlerinde özel bir makine kullanılır. Bu makine, aynı zamanda robot olarak da isimlendirilir. Ancak robot ile tıkanıklık açılmadan önce mutlaka kamera ile gider borusu dikkatli şekilde incelenir ve buna uygun bir makine ucu kullanılır.

Bu makineler, nalburlarda satılan tıkanıklık açma telleri ile benzer bir mantıkta çalışır. Ancak elektrikli motorları nedeniyle ileri ve geri hareketler çok daha etkili şekilde yapılır. Ayrıca gönderilen tel, etkili şekilde dönerek spiral etkisi oluşturulur. Böylece tıkanıklığa neden olan madde giderden tamamen çıkarılır ya da parçalanarak giderden gitmesi sağlanır. Her iki durumda da lavabolardaki tıkanıklık problemi çözülmüş olur.

Makineyle Lavabo Açma Nasıl Yapılır?

Makine veya bilinen diğer ismiyle robot, tıkanıklıkları giderme konusundaki en güvenilir ve en etkili yöntemdir. Tesisata en ufak bir zarar vermeden tıkanıklıkların giderilmesini sağlar. Üstelik deneyimli ellerde kesin olarak sonuç verir. Robotla lavabo açma yaparken izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak lavabo borusu kontrol edilir ve tıkanıklığın boruda olup olmadığına bakılır.
 • Tıkanıklığın boruda olması durumunda, borudaki tıkanıklık giderilir. Ancak tıkanıklığın lavabo giderindeki boruda olması durumunda ise buraya kamera gönderilir.
 • Kamera, tıkanıklığın nedenlerinin tespiti için önemlidir. Kameradan gelen görüntülere göre makinede hangi ucun kullanılacağına karar verilir.
 • Makinenin borusu (spiral şeklindeki tel) gidere gönderilir. Bu sırada makine çalışır.
 • Tıkanıklık olan noktaya kadar boru ileri ve geri hareketleri yapılarak itilir. Ayrıca bu sırada makine de boruyu ileri yönlü olarak döndürür. Böylece borunun ilerlemesi daha kolay olur.
 • Tıkanıklık olan yere gelindiğinde makinenin yaptığı dönme hareketi ve oluşturduğu titreşimle tıkanıklık giderilir. Sonrasında ise makine ters yönlü olarak çalıştırılarak, borunun kolay bir şekilde çıkması sağlanır.

Lavabo açma için kullanılan bu yöntemde tıkanıklığa uygun uçların tercih edilmesi çok önemlidir. Örneğin; erimesi mümkün olmayan katı maddeler için kırıcı uç tercih edilir. Böylece beton parçalarının ve benzeri türden maddelerin ufaltılarak giderden gitmesi sağlanır. Tıkanıklıkların giderilmesinde söz konusu yöntem oldukça etkilidir.

Makinede kullanılan diğer uçlar ise genellikle spiral şeklindeki tellerdir. Bunlardan bazıları tıkanan maddeye geçerek çıkarılmasını sağlar. Diğerleri ise itme ve parçalama için kullanılır. Lavabo açma sürecinde doğru ucun tercih edilmesi çok önemlidir. Doğru uç sayesinde tıkanıklık kısa sürede ve kesin olarak giderilir.

Merkez Tesisat olarak bu tür tıkanıklıklar için gelişmiş bir cihaz kullanıyoruz. Farklı uç seçenekleri ile güçlü makinemiz, en zorlu tıkanıklıkları dahi zorlanmadan açıyor. Ayrıca kamera sistemimiz sayesinde boru içerisinden görüntü alarak tıkanıklığa neden ola cisme uygun çözümler üretiyoruz.

Kırmadan Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo giderleri, dar sayılabilecek borulara sahiptir. Bu borular, özensiz lavabo kullanımından dolayı kolay bir şekilde tıkanabilir. Tıkanan borulara uygulanacak yanlış müdahaleler, tıkanıklıkların daha da artmasına ve boruların tamamen kapanmasına neden olabilir.

Zorlu tıkanıklıklarda evde uygulanan ve basit tıkanıklıklar için olan yöntemler istenen sonucu vermez. Tıkanıklıklar daha da artabilir. Böyle durumlarda profesyonel olmayanlar, kırılarak borulara ulaşılması gerektiği ve bu şekilde borunun değiştirilebileceğini ifade eder. Daha açık bir ifade ile basit tıkanıklıkların ancak duvarın kırılması ile giderilebileceğini söylerler.

Yakın geçmişte, yeni nesil tıkanıklık giderici makineler geliştirilmeden önce zorlu tıkanıklıklar için son çare olarak kırma yöntemi tercih edilirdi. Bu yöntemde ilk olarak borunun içine bir tek gönderilir ve bu tel ile tıkanıklığın olduğu yer bulunurdu. Sonra ise o nokta kırılarak boruya ulaşılır ve sorun bu şekilde çözülürdü.

Günümüzde geliştirilen yöntemler ve profesyonel yaklaşımlarla en zorlu tıkanıklıklar dahi duvarlar kırılmadan ve borular değiştirilmeden açılır. Bu noktada kesinlikle kırmaya gerek yoktur. Özel makineler sayesinde borular içerisinde tıkanıklık olan noktaya müdahale edilebilir ve böylece tıkanıklık problemi tamamen aşılabilir.

Lavabo Açma Fiyatları

Lavabo açma fiyatları, bu konuya dair merak edilen en önemli hususlardan biridir. Ancak fiyat konusu üzerinde etkili olan çok sayıda unsur vardır. Bundan dolayı lavabo açma fiyatları hakkında net rakam ifade etmek mümkün değildir.

İnsanlar, lavabolarındaki zorlu tıkanıklıklar için profesyonel hizmet alır. Dolayısıyla açılan tıkanıklıkların neredeyse tamamı zorludur ve makineyle müdahale gerektirir. Spesifik bir durum olmadığı sürece yapılan işlemler de genel itibariyle benzerlik gösterir. Buna bağlı olarak fiyatlar birçok hizmete kıyasla çok daha net bir biçimde şekillenir.

Fiyatlar hakkında bilgi almak ve lavabo açma hizmetine dair detayları öğrenmek için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Merkez Tesisat olarak; elimizde bulunan pimaş görüntüleme cihazı ve özel tıkanıklık açan robot makinalarımızla sizlere bir telefon kadar yakınız. Lavabo tıkanıklığı problemlerinizde bizlere ulaşıp, servis kaydı oluşturduğunuz andan itibaren, 1(bir) saat içerisinde bulunduğunuz yere gelerek lavabo tıkanıklığını ortadan kaldırırız. 
 
Nasıl mı ?
Öncelikle, tıkalı lavabo giderini pimaş görüntüleme cihazımızla giderin içindeki tıkanıklığa sebebiyet veren cismi görüntüleriz. O anki duruma göre, özel robot yardımıyla tıkalı olan lavaboyu kırıp dökmeden 30 dakika içerisinde açarız. 
NOT:  Lavabo tıkanıklıklarını açamazsak sizlerden ücret talep etmiyoruz. Eğer lavabo giderinde pimaş kırılması veya çökme gibi sebeplerden dolayı tıkanma olduysa, bu tıkanıklığı açamayız. Bu durumda lavabo gider pimaşlarının yenilenmesi gerekmektedir. 
 

En Etkili Lavabo Açma Yöntemleri

En etkili lavabo açma yöntemlerini bu yazıda sizlere anlatacağız. Ancak öncesinde, lavaboların tıkanmasına neden olan etkenleri detaylı bir şekilde açıklamamız gerekiyor. Böylece tıkanmaya neden olan etkenleri ortadan kaldıracak ve ciddi bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Yemek artıkları, çay posası gibi etkenler lavabo giderinde kireçlenme ve tortulaşmaya yol açar. Bu da lavabo tıkanıklığına sebebiyet verir.Bu durumda halk arasında yaygın olan lavabo açıcı ve tuz ruhu gibi çeşitli kimyasallar kullanarak, tıkalı lavabonuzu açmaya çalışırsanız; sakın denemeyin!! Çünkü bu kimyasallar, pimaşın özelliğini yok eder. Pimaş zamanla büzüşmeye başlar ve lavabo tıkanıklığına sebep olur.
 

   Evinizde uygulayabileceğiniz lavabo açma yöntemleri nelerdir ?

- Lavabonuza el pompası yardımıyla basınç uygulayıp açmayı deneyebilirsiniz.
- Lavabo giderine susta dediğimiz kılavuz teli göndererek açmayı deneyebilirsiniz.
- Bahçe sulama hortumuyla lavabo giderine su basarak, tıkalı lavaboyu açmayı deneyebilirsiniz.
 
Not: Bu bahsettiğim yöntemler, ufak çaplı lavabo tıkanıklıkları içindir. Eğer siz de bu yöntemleri deneyip bi sonuca ulaşamadıysanız endişelenmenize gerek yok. Biz bu konuda uzman kadromuzla, son teknoloji görüntüleme ve özel robot makinalarımızla yanınızdayız. 
  İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşıp, istediğiniz saate ve güne randevu talep edebilirsiniz. 

Karbonat, tuz, limon ve sirke maddelerini karıştırarak, lavabo tıkanıklığı sorununu giderebilirsiniz. Eğer tuz ve sirke ile lavabo açma işlemi işe yaramadıysa, uzman tesisat firmasından hizmet almanız yararlı olacaktır.

Mutfak lavabo tıkandı su gitmiyor sorunu, lavabonun altında bulunan spiral borudan kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle o boruyu kontrol edin. Boruyu iyice temizleyin. Eğer tıkanıklık pimaş borudan kaynaklanıyorsa, boruyu birleşim yerinden sökün ve su tutun. Yine sorunu gideremezseniz, tıkanıklık daha derinlerde bir yerdedir. Bu durumda uzman bir tesisat firmasından yardım almanız gerekir.

Banyo gideri açma teli ile lavabodaki tıkanıklığı giderebilirsiniz. Ancak boruya zarar vermemeye özen gösterin. Çeşitli kimyasalları kullanarak da tıkanıklık giderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Mutfak lavabosunda tıkanma, yağ ve yemek artıklarının gidere dökülmesiyle meydana gelir. Banyo lavabosunda ise kıl ve sabun artıkları tıkanmaya neden olur. Bu tür lavabo tıkanması sorununuzu çeşitli kimyasallar ile çözebilirsiniz.

Mutfak gider borusunda su gelmesi durumu tıkanıklığa işarettir. Tıkanıklık lavabonun hemen altındaki spiral borudan kaynaklanıyor olabilir. Zaten en sık karşılaşılan tıkanıklık türü budur. Eğer tıkanıklık daha derinlerdeyse, evde uygulanacak yöntemler pek işe yaramayabilir. Bu durumda uzman bir tesisat firmasına başvurmanız gerekir.