Şehir şebekesindeki sular kireçlidir. Tesisat içerisinde kireçle birlikte çamurlaşma ve tortular da tesisatın tıkanmasına ve ısının azalmasına neden olur. Petek temizliği ile tesisat içerisinde biriken pislikler giderilebilir.
Ancak evde kendi imkanlarınızla yapacağınız petek temizleme, tam anlamıyla işe yaramayabilir. Sadece bir süre daha peteklerinizin ısı verimini kaybederek çalışmasını sağlar.
Peki ya peteklere zarar vermeden makinesiz petek temizliği nasıl yapılır ? ve temizlemenin yöntemleri var mıdır?

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57


Evde Petek Temizliği Nasıl Yapılır (Pratik ve Kolay Yöntem)

Eski petek temizliği de dahil olmak üzere tüm petek temizliği işlemlerinde bazı yöntemleri kullanarak peteklerinize zarar vermeden temizlik yapabilirsiniz.
Öncelikle kat kaloriferinizi kapatın. Eğer merkezi sistemle ısınıyorsanız, evinize ya da ofisinize gelen bağlantıyı kesin. Burada amaç su bağlantısını tamamen kesmek olacaktır.
Daha sonra peteklerin içindeki tüm suyu tahliye edin. Peteklerin içindeki suyu tahliye etmek için banyo alanında bir tane vana bırakılır. Tesisat ilk yapıldığında bu vana genelde banyo alanına yerleştirilir. Bu vanayı kullanarak petek içindeki suyu tahliye edebilirsiniz.
Kombinin alt kısmında bulunan ve peteklere giden tesisat borusuna hortum bağlayın. Hortumun bir ucunu da temiz su şebekesindeki musluğa bağlayın. Musluğu sonuna kadar açın ve tesisattan berrak su akana kadar bu işlemi tekrarlayın.
Bu işlemi tüm peteklere uygulayın. Tüm pis sular, banyodaki tahliye borusundan çıkacaktır. Bu şekilde makinesiz petek temizliği nasıl yapılır diye aradığınız sorunun cevabını bu yazımızdakileri uygulayarak tamamlamış olursunuz. Şunu belirtmekte fayda var, temizlik işlemi yaparken ikinci bir kişiye ihtiyacınız olabilir.
Petek söküp temizleme işlemi, yeni nesil radyatörlerde kolay bir şekilde yapılabilir.

Eski Petek Temizliği


Yeni nesil peteklerde pisliklerin birikmesi biraz daha uzun zaman alabilir. Eski nesil ağır ve hantal peteklerde ise biraz daha çabuk bir şekilde pislik birikme ve tıkanma oluyordu.
Petek temizliği nasıl yapılır sorusunun cevaplarından birisini de eski petek temizliği üzerinden verebiliriz.
Eski petek temizleme işlemini porçöz ile radyatör temizliği ile gerçekleştirebilirsiniz.
Sitemizdeki petek temizliği yorumları inceleyerek, Merkez Tesisatın yaptığı işler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
tüm petek temizleme işlemleriniz için bizlere ulaşabilirsiniz.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x