Musluk montajı kullanılan malzemenin türüne göre gerçekleştirilir. Banyoda ve mutfak alanlarında kullanılan batarya türleri farklıdır. Dolayısıyla montaj detayları da farklıdır. Günümüzde piyasada satışı gerçekleştirilen birçok musluk batarya ürünleri var. Bazıları basit yapıda iken, bazıları da daha karmaşık bir yapıya sahiptir.

Montaj işlemine başlamadan önce ana vanadan su bağlantısı kesilir. Daha sonra uygun anahtar takımı ile batarya sökümü yapılır. Yeni batarya contaları ile birlikte takıldıktan sonra işlem tamamlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta contalardır. Conta bağlantısının iyi yapılması gerekir. Sızdırmazlık sağlayan contaların iyi yapılmaması durumunda, bataryadan su boşa akabilir.

Banyo Lavabo Bataryası Nasıl Takılır?

Batarya montajı yapılmadan önce sıcak ve soğuk su bağlantıları ana vanadan kesilir. Daha sonra lavabonun altında yer alan bağlantı somunları dikkatlice sökülür. Eski batarya yerinden çıkarılır.

Yeni batarya bağlantısı yapılırken, soğuk ve sıcak flex hortumların bağlantısının doğru yapılması gerekir. Zaten kullanma kılavuzunda bağlantının nasıl yapılacağını görebilirsiniz.

Batarya montajını sağladıktan sonra duvara bağlantıyı sağlayan somunları iyice sıkmalısınız.

Mutfak Batarya Borusu Nasıl Takılır?

Mutfak evye batarya montajı işlemlerinde yukarıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz. kullanacağınız ya da satın aldığınız musluğun ya da bataryanın türüne göre montaj işlemleri farklı olacaktır.

Mesela mutfağınızda musluk varsa ve değiştirecekseniz, montaj işlemi nispeten daha kolaydır. Musluğun başını İngiliz anahtarı ile sökersiniz. Daha sonra yeni musluğu, contası ile birlikte bağlantı borusuna sabitlersiniz.

Mutfak Evye Batarya Montajı Nasıl Yapılır?

Satın aldığınız bataryanın flex borularını bataryanın hemen altında bulunan yuvaya yerleştirin. Batarya sıkma aparatı ile iyice sabitleyin. Flex boruların hemen üstünde yer alan cıvata yuvasına, cıvatayı sabitleyin. Daha sonra sızdırmazlık halkasını bu bölüme yerleştirin. Sızdırmazlık halkasını flex boruların başından geçirmeniz gerekiyor.

Bataryayı mutfak evyesinin hemen üzerinde bulunan yuvaya yerleştirin. Lavabonun alt kısmındaki yuvaya ise flex boru bağlantısını gerçekleştirin. Lavabonun altındaki bağlantıyı sağlayan aparatı sıkmakta zorlanabilirsiniz. Çünkü alan dardır. Bunun için bijon anahtarı benzeri bir alete ihtiyacınız olabilir. Bu tür somun aparatlarını internetten ya da yapı marketlerden satın alabilirsiniz. Spiral boruları şebeke bağlantı borusuna sabitleyin. Lavabonun altında iki tür bağlantı yuvası vardır. Bu yuvalardan birisi sıcak su, diğer ise soğuk suya bağlıdır. Her iki bağlantıyı da tamamlayın.

Artık bataryamız kullanıma hazırdır.

Bağlantı Noktalarında Sızıntı Var Ne Yapmalıyım?

Banyo batarya montajı ya da mutfak batarya montaj işlemini tamamladınız. Denemeleri de yaptınız herhangi bir sorun görünmüyor. Ancak ilerleyen zamanlarda bağlantı yerlerinde sızıntı olduğunu fark ettiniz. Muhtemelen sorun bağlantı noktalarındadır. Yani bağlantı noktalarının iyice yapılmamasından kaynaklanıyordur. Gerekli aletlerle bu noktaların iyice sıkıldığından emin olun. Daha sonra tekrar musluğu açarak deneme yapın.

Döner Şafttan Su Sızıyor Sebebi Nedir?

Batarya sistemlerinde bulunan döner şaft contaları kirli ya da zarar görmüş olabilir. Bu durumda bu contaları değiştirmelisiniz. Böylece sorun giderilmiş olur.

Batarya Montajını Yaptım Ancak Çok Az Su Akıyor?

Bataryanun borusunun ucunda bulunan süzgeç adı verilen aparat kirlenmiş, kum tanecikleri dolmuş olabilir. Temizlerseniz sorun çözülecektir. Ayrıntılı bilgi için satın aldığınız bataryanın kullanma kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Isıtma İşlemi Sırasında Batarya Su Damlatıyor Ne Yapmalıyım?

Musluk montajı sırasında yapılan hatalar, ilerleyen zamanlarda kendisini arıza olarak gösterebilir. Bu arızalardan bir tanesi de sıcak su akışı sırasında, bataryanın su damlatmasıdır. Bu damlatma çok az ya da çok fazla olabilir.

Sorunun kaynağı aslında tektir. Bağlantı noktalarının iyi sabitlenmemesinden kaynaklanır. Elinizdeki anahtar takımı ile bağlantı noktalarının sıkı olduğundan emin olun. Daha sonra suyu açarak deneme yapın.

Yeterli Miktarda Sıcak Su Gelmiyor Ne Yapmalıyım?

Bu sorunun birçok nedeni olabilir. Musluk montajı sağlıklı bir şekilde yapılmış ancak yine de tazyikli su gelme sorunu varsa, sorun muhtemelen şehir şebekesinden ya da kombi cihazından kaynaklanıyor olabilir.

Yine de bağlantı noktalarının gereğinden fazla sıkılmasından kaynaklı sıcak su gelme sorunu olabilir. Bağlantı noktalarını kontrol etmeniz ve biraz gevşetmeniz yararlı olacaktır. Yanlış montaj sonucunda da bu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Musluk montajı gerçekleştirirken size verilen yönergeleri takip edin. Eğer kendiniz yapamadıysanız Merkez Tesisat firmasından da yardım alabilirsiniz.