Tespit Edilemeyen Su Kaçağı Ocağınıza Diker İncir Ağacı

Birçok müşterimiz merak ediyor, “Ya bu ay bana çok su faturası geldi neden?” Eee gelir tabi ki! Demek ki su kaçağı var tesisatın bir yerinde…

Siz hiç altına kaçıran birisine para cezası kesildiğini duydunuz mu? Çok saçma değil mi? Ama tesisatınızda su kaçağı olduğunda para cezası kesiliyor? Evet tabi ki. Faturanızda bunu fazlasıyla görüyorsunuz.

Her ay faturanız kabarık geldiğinde ya da alt kattaki komşunuz, tavanı ıslandı diye size çemkirdiğinde ve bunun sonucunda siniriniz zıpladığında ve başınıza ağrılar girdiğinde, kendi kendinize “Allah’ım neden ben!” diyorsunuz.

Şimdi sakin olun ve arkanıza yaslanın ve merak etmeyin. Sizin ilacınız biz de. Su kaçağının nedenlerini ve nasıl çözeceğinizi çok güzel bir şekilde anlatacağız. Haydi başlayalım.

Ah Şu Sayaçların Gözü Kör Olsun!

Her ay kabarık su faturası geliyor. Oysa ki siz bu kadar su kullanmıyorsunuz. Kendinizi sanki İvedik isale hattı merkezi gibi hissediyorsunuz. Sayacınızdaki tüketim miktarıyla halı yıkama fabrikası açsanız zengin olurdunuz. Sonra faturanın neden kabarık geldiğini öğrenmek için bir hışımla su sayacına doğru elinizde adı “Kas Gevşetici” olan özel yapım sopanızla gittiniz.

Bir de baktınız ki sayaç sanki Bugatti Veyron (Dünyanın en hızlı otomobili) aracının hız ibresindeki gibi dönüyor. Kendinizi Formüla 1 pilotu gibi hissediyorsunuz. Tamamen karmaşık duygular içindesiniz.

Oysa ki tüm musluklar kapalı. Neden sayaç deli gibi dönüyor olabilir? Yarışın sonunda siz mi kazanacaksınız acaba J

Bu durumun olası birkaç nedeni var. Çözümü ise oldukça basit. Önce nedenleri anlatalım:

  1. Tesisat borularınızda sızıntı ya da çatlak vardır.
  2. Tesisat boruları baştan hatalı olarak döşenmiştir.
  3. Tesisat borularının birleşim yerlerinde sıkıntı vardır.
  4. Kesin birinin ahını aldınız.

Çözüm ise Merkez Tesisatın profesyonel çözümlerinden yararlanmak. Su kaçağı sorununu kesin olarak tespit ettiniz. Ancak tam olarak nerede olduğunu bilmiyorsunuz. Öncelikle bizi arıyorsunuz. Daha sonra biz geliyoruz ve elimizdeki gelişmiş cihazlarla nokta atışı yaparak, su kaçağının tam olarak yerini buluyoruz. Sonra tamir işlemlerine geçiyoruz. Ne kadar süper değil mi?

Tavanlardaki Kararmalar Hayra Alamet Değil!

Su kaçağı ardında mutlaka iz bırakır. O izlerden birisi de tavanlardaki kararmalardır. Kararmaların ise olası birkaç nedeni var.

Eğer tavanlarda yoğun bir şekilde su birikintisi varsa ve kararma durumu meydana gelmişse, büyük ihtimalle yukarıdaki komşunuzun tesisatlarında uzun zamandan bu yana su sızıntısı oluyor ve haberleri yok. O zaman çemkirme sırası sizde!

Banyo ve tuvaletlerin tavanında su damlası şeklinde birikmeler varsa, temiz su tesisatında, kararma ve kötü koku şeklinde işaretler varsa, atık su pimaşlarında kaçak ya da sızıntı var demektir. En kötüsü de buram buram lağım kokan tavanlar. O koku öyle dayanılmazdır ki, evinize bir kamyon parfüm yığasınız gelir.

Yalnızca tesisatlarda mı sorun efendim! Tabi ki değil… Bazen de banyodaki fayans derzlerinde sorun olabiliyor. Bazı ev hanımları, delilik derecesinde çamaşır suyu ve aşındırıcı temizlik maddeleri kullanırlar. Maksat temizliktir ancak bu kadar aşırı derecede temizlik malzemesi kullanımı, zamanla fayanslardaki derz dolgularına zarar verir. Aşınan derzlerin arasından sızan sular, zamanla alt kattaki tavanlarda birikir. Bu durumda derzleri mutlaka yenilemeniz gerekir.

Bir diğer tavan sızıntısı nedeni de süzgeçlerdir. Süzgeçlerin pimaşla bağlantı kısmında conta adı verilen tutucu vardır. Bu contalar zamanla gevşer ve su sızıntısına neden olur. Contanın değişmesi ile birlikte sorun çözülmüş olur.

Süzgeçle ilgili burada anlatmak istediğimiz bir sorun daha var. Aslında bunu çoğu kimse bilmez. Haydi bu da bizden olsun diyoruz ve sizi hemen göndermiyoruz. Anlatmaya devam ediyoruz. Süzgeçle pi maş arasındaki bağlantıyı sağlayan gırtlak boru adı verilen bir parça vardır. Bu parça zamanla aşınır ya da kırılır. Su kaçağının nedenlerinden birisi de budur. Tabi ki siz bunu hemen fark edemezsiniz çünkü süzgecin altında kalmıştır ve göremezsiniz. Ancak kabarık su faturası geldiğinde bir sorun olduğunu anlarsınız.

Lavabo Gider Su Kaçağı Alayına Gider!

Mutfak ya da banyo alanlarındaki lavabolarda da, tıpkı süzgeçlerde olduğu gibi sorun yaşayabilirsiniz. Contanın özelliğini kaybetmesi, gırtlak borusunun kırılması ya da özelliğini kaybetmesi gibi…

İşin kötü tarafı lavabodan meydana gelen su kaçağı kötü kokuludur ve alt kattaki komşunuzu oldukça rahatsız eder. Genelde biz buna hayın su kaçağı diyoruz. Çünkü kendisini belli etmez, içten pazarlıklıdır. Sonradan foyası meydana çıkar ve sizi rezil eder.

Eğer lavaboda tıkanma varsa, alt kata su sızıntısı olmaz. Ama bu sefer de siz rahat edemezsiniz çünkü lavabonuzu kullanamazsınız. Üstelik tıkanıklığı gidermediğinizde evinizde son derece rahatsız edici bir koku yayılır. Adeta burnunuzun direği kırılır.

Klozet Su Kaçağı Rezil Eder Adamı!

Duvara montajlı, gömmeli, rezervuarlı… Klozetler bazılarına göre sağlıksız, bazılarına göre de sağlıklı. Ancak modeli ne olursa olsun, klozetlerin conta kısımlarında mutlaka zamanla aşınma ve eskime olacaktır. Conta kısmından su kaçırmasının nedeni de budur.

Bir de rezervuar sorunu var. Rezervuar arızalandığı zaman da su kaçağı meydana gelir. Bu durumda boş yere su faturası ödeyebilirsiniz. Ancak nispeten bu tür kaçağı tespit etmek kolaydır. Mutlaka görürsünüz zaten…

Küveti Su Basmış Ördeğin Umurunda mı?

Küvette keyif yapmak iyi güzel de bir de su kaçırmasa. Oyuncak ördekleri hazırlarsınız, suyu doldurursunuz, güya keyif yapacaksınız. Ancak uzun zamandan bu yana küveti her kullandığınızda alt kattaki komşunuzdan şikayet alıyorsunuz. Dikkat edin küveti kullandığınızda!

Eski tip küvetlerin etrafı betonla kapatılır. Güya su sızıntısını önlemek için…Bu küvetlerin gideriyle pimaş boru arasında bir conta bulunur. Bu conta eskidiğinde ya da aşındığında su kaçağı meydana gelir. Yani adaptör contadaki sorun su kaçağı olarak kendisini gösterir.

Ancak küvetin etrafındaki beton kısımlarda da zamanla çatlak meydana gelebilir ve buralarda da sızıntı oluşabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, alt kattaki komşunuzun hem tavanı, hem de yüreği kabarır. Beş vakte kadar kapınıza dayanabilir. Biraz Fal bakalım dedik

Aşırı Pintiler Sezon 2: Su Faturası Hesaplama

Tabi ki uzun formüller ve kafa karıştırıcı hesaplarla size su faturası hesaplama konusunu anlatmayacağız. Zaten gerek de yok. Her işin bir kolayı var değil mi? İnternet üzerinde hizmet veren su faturası hesaplama sitelerini kullanarak ve gerekli bilgileri bu sitelere girerek, su faturanızı kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Her kuruşun hesabını yapıyorsanız, aşırı pintiyseniz bu siteler tam size göre…

Merkez Tesisata Gel Ağrımasın Başın, Az Gelsin Faturan Sakinleşsin Su Sayacın

Teknolojiyi ve tecrübeyi kullanarak, su kaçaklarının canına okuyoruz. Tüm şikayetlerinizi biliyoruz, çünkü hepsiyle daha önce karşılaştık. Nasıl çözeceğimizi de biliyoruz.

Sorunu kısa sürede tespit ediyoruz. Kaçak avcılarımızdan hiçbir su kaçağı bugüne kadar kaçamadı. Tespit işleminden sonra da gerekli tamir işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Tabi ki çok az kırma ve dökme ile… Çünkü fayans altında kalan borularda patlayan boru varsa ya da contalarda eskime ya da aşınma söz konusuysa, mecburen mini minnacık bir yeri kırmamız gerekiyor.