Robotlu Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan & Profesyonel
Müşteri Deneyimi!
5/5

ROBOTLU SU KAÇAĞI  TESPİTİ

Teknolojik cihazlar kullanılarak gerçekleştirilen robotla su kaçağı bulma işlemi, robotlu su kaçağı tespiti olarak adlandırılır.

Peki neden bu tür cihazların kullanılmasına gerek duyulmuştur?

Robotlu Su Kaçağı Tespiti Nedir?

Eskiden elle ve gözle muayene yapılarak, su kaçakları tespit edilmeye çalışılırdı. Birçok durumda birçok yer kırılıp dökülürdü. Uzun uğraşlardan sonra kaçak bulma işlemi yapılırdı hatta tamir işlemi de gerçekleştirilirdi. Ancak hem kırılan yerler, hem de tesisat tamir işlemleri oldukça pahalıya mal oluyordu.

Robotlu su kaçağı bulma işlemleri sayesinde eskiye oranla çok az yer kırılıyor ya da dökülüyor. Üstelik çok daha kısa sürede kaçak tespiti yapılabiliyor.

Robotlu Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Kameralı su kaçağı tespiti işleminde yalnızca teknolojik cihazlar kullanılmaz. İşlemi yapan personelin tecrübesi de önemlidir. Yani eski yöntemlerde olduğu gibi yine elle ve gözle muayene yapılır. Ancak duvar ve fayans arkalarında kalan tesisatlardaki kaçaklar kırma ya da dökme olmadan kullanılan cihazlar yardımıyla gerçekleştirilebilir.

 Su kaçağı tespiti işlemine, sorun yaşayan kişinin talebiyle başlanır. Evinde ya da ofisinde kaçak olduğundan şüphelenen kişi tesisat firmasına ulaşır ve sorununu anlatır.

Firma ise müşteriden randevu alır ve sorunun kaynağı olan tesisat hakkında müşteriden bilgi alır.

Sonra sorunun muhtemel kaynağı olan alanda cihazlarla tarama gerçekleştirilir. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra tamir işlemine geçilir. Burada önemli bir noktayı açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Yüzde yüz kırmadan ya da dökmeden tamir işlemi diye bir şey yoktur.

Mesela duvar, fayans ve döşeme altında kalan boruların tamiri nasıl yapılacak?

Tabi ki bir miktar kırma ya da dökme gerçekleştirilerek. Burada asıl mesela kırılma ve dökülme miktarıdır. İyi bir firma çok az kırma ile tamir işlemini gerçekleştirebilecektir.

Hangi Cihazlar Kullanılır?

Soğuk su tesisatlarında akustik dinleme cihazı kullanılır. Bu cihaz belli bir derinliğe kadar en ufak sesleri algılama kabiliyetine sahiptir.

Sıcak su tesisatlarında termal kamera adlı cihaz kullanılır. Bu cihaz da belli bir derinliğe kadar ısı farklarını hassasiyetle algılar. Özellikle yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan tesisatlardaki kaçakların tespitinde işe yararlar. Ayrıca kombi tesisatındaki kaçakları bulmada da etkilidir.

Atık su borularındaki kaçakları bulabilmek için robotlu kamera kullanılır. Bu cihaz sonda ucunda kamera aparatı bulunan spiral boru ve kontrol ünitesinden oluşur. Kameralı su kaçağı tespiti olarak da adlandırılır.

Kırmadan su kaçağı tespiti için kullanılan cihazlar yukarıda anlattığımız gibidir. Belki de ilerde daha yeni teknolojiler ortaya çıkacak ve özellikle tamir işlemlerinde de herhangi bir yeri kırıp dökmeye gerek kalmayacaktır. Mesela günümüzde tesisat firmaları tarafından kullanılan yapıştırıcı bir kimyasal var. Bu kimyasal tesisat borularındaki kılcal çatlakları kapatıyor. Böylelikle herhangi bir yerin açılmasına gerek kalmıyor.

Nelere Dikkat Edilir?

Robotlu su kaçağı tespiti için her ne kadar teknolojik cihazlar kullanılsa da, dikkat edilmesi gereken hususlar var. Daha öncede belirttiğimiz gibi yalnızca cihazların kullanılması tek başına yeterli olmaz.

Robotlu sızıntı tespiti için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi yararlı olacaktır:

  • Noktasal su kaçağı tespiti yapılacak alanın çok iyi analiz edilmesi gerekir. Üstelik bu işin hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Burada devreye deneyim giriyor.
  • Tespit işleminde müşteriden ön bilgi almak önemlidir. Böylelikle cihazların yardımıyla daha dar bir alanda işlem yapılacak ve zaman kaybı olmayacaktır.
  • Tespit işlemi yapıldıktan sonra çok az bir yerin kırılmasına dikkat edilmelidir. Eğer tesisat üzerinde kılcal çatlaklar varsa, kimyasal kullanarak sorunun çözülmesi daha yararlı olacaktır.