Yapılarda suyu taşıma ve ulaştırma görevine sahip olan su tesisatını oluşturan parçalardır ve bu parçalar pek çok farklı çeşittedir. Sıva altı su tesisatı malzemeleri, pis su tesisatı ve temiz su tesisatı için farklı boyutlarda ve yapılarda bulunurken, özellikle pis su tesisatı için kullanılan malzemelerin çapının büyük olması, tıkanma gibi problemlerle karşılaşılmaması adına önem arz etmektedir.
Sıva altı su tesisatı malzemeleri, yalnızca borulardan meydana gelmemektedir. Bu boruların yapı içerisinde en doğru şekilde döşenebilmesi, borunun ikiye veya üçe ayrılabilmesi, manevra yapabilmesi ve sıva üstüne çıkartılarak su armatürlerinin bu borulara bağlanabilmesi için pek çok parçadan meydana gelmektedir.
Günümüzde özellikle sıva altı su tesisatları için en çok plastik su tesisat malzemeleri tercih edilmektedir. Isıtıcı makinalar sayesinde birbirlerine yapıştırılarak kolay bir işçilik ile döşenebilen plastik borular, korozyona dayanıklılık, uzun ömürlülük ve ekonomik olma gibi özellikleri ile ön plana çıkarken, hem atık su tesisatı hem de temiz su tesisatı için en çok tercih edilen tür olmaktadır.

Temiz Su Tesisat Malzemeleri


Temiz su tesisatı için kullanılan malzemelerin mutlaka su kalitesini etkilemeyen, amacına ve kullanım alanına uygun, korozyona karşı dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerden yapılması gerekmekte, bu nedenle de pis su tesisatına göre temiz su tesisat malzemeleri farklılık göstermektedir.
Temiz su tesisatı için günümüzde özellikle tüm bu gereksinimleri geçmişte kullanılan demir veya galvanizli borulara nazaran daha iyi karşılayan plastik borular tercih edilirken, hem oldukça ekonomik hem oldukça uzun ömürlü olan bu plastik malzemelerin döşenmesinde işçiliğinin de kolay olması plastik boruları en çok tercih edilen malzeme yapmaktadır. Plastik su tesisat malzemeleri fiyatları son derece uygundur.
Temiz su tesisat malzemeleri için plastik boruların yanı sıra;

  1. Polipropilen borular
  2. Polietilen borular
  3. Cam elyaf takviyeli borular
  4. Alüminyum takviyeli borular
  5. Çelik borular
  6. Bakır borular
  7. Gibi borular da tercih edilmektedir.

 

Su Tesisat Malzemeleri Adları

Su tesisatı için kullanılan malzemeler, sıva altı ve sıva üstü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sıva altı su tesisatı malzemeleri, yapı içerisinde istenilen yere taşınabilmesini sağlarken, sıva üstü su tesisatı malzemeleri ise taşınan bu suyun çeşitli amaçlarla farklı ürünlerin bağlanması ile kullanılabilmesini sağlamaktadır.
Su tesisatı için pek çok malzemeden söz edebilmek mümkündür. Su tesisat malzemesi adları kişiler tarafından merak edilmektedir. Su tesisat malzemeleri isimleri pdf şöyledir;

Gibi daha pek çok su tesisatı malzemesi bulunurken, özellikle sıva altı su tesisatının en sağlıklı şekilde döşenebilmesi için kullanılan ufak parçalar da bulunmakta ve bu parçalar sayesinde hem temiz su tesisatı hem de atık su tesisatı istenildiği şekilde döşenebilmektedir.
Sıva altı su tesisatı için en çok tercih edilen boru türü olan plastik borular için tamamlayıcı olarak kullanılan plastik su tesisat malzemeleri isimleri ise şöyledir;
Manşon
Nipel
Dirsek
Hortum Rekoru
Pislik Tutucu
Te Aparatı
Küresel Vana
Adaptör Conta
Y Çatal

 
Toptan Tesisat Malzemeleri

Su tesisatı malzemeleri, toptan olarak satın alındığında oldukça uygun fiyatlara bu malzemelere sahip olunabilmektedir. Borular, farklı uzunluklarda ve ende üretilirken, tesisatı tamamlayan parçalar da yine bu boyutlara uygun olarak üretilmekte ve tüm bu malzemeler toplu bir şekilde belirli bir adette satın alınabilmektedir.
Toptan tesisat malzemeleri, talep edilen malzeme türü, marka, malzeme boyutu ve adeti ile toplu bir şekilde daha uygun birim fiyatı ile satın alınabilmekte, sıhhi tesisat Malzemeleri toptan fiyatları oldukça uygun olduğu için özellikle sıhhi tesisatçılar tarafından bu malzemeler toplu bir şekilde satın alınarak ihtiyaç halinde depolandıkları yerden alınarak kullanılmaktadır. Bu da hem sürekli olarak malzeme alma gerekliliğinden kurtarmakta hem de ekonomik olmaktadır.

Sıhhi Tesisat Malzemeleri Fiyat Listesi

Sıhhi tesisat malzemeleri için üretici pek çok firma bulunmakta ve bu nedenle kalite ve yapı olarak bu malzemeler birbirinden farklılık göstermektedir. Bununla birlikte özellikle sıhhi tesisat malzemesinin hangi maddeden üretildiği en önemli noktalardan biri olurken, malzemelerin boyutları da fiyatları az da olsa etkilemektedir.
Sıhhi tesisat malzemeleri fiyat listesi pek çok kişi tarafından merak edilirken, bu fiyatlar sürekli olarak değişebildiği ve pek çok hususa göre farklılık gösterdiği için net bir fiyat ve liste verebilmek mümkün değildir. Ancak kişiler satın almak istedikleri malzemeler için fiyat karşılaştırması yaparak fiyat performans olarak en doğru malzemeyi satın alabilmektedir.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x