Mutfak lavaboları, zaman zaman tıkanabilirler. Bu da lavaboda suyun gitmemesi ve kirli suyun dolması gibi sorunlara neden olur. Tıkanma durumunda yapılacak en doğru şey, lavabonun açılmasında etkili olan yöntemler kullanmaktır. Bu yazıda, ‘’Su dolu tıkalı lavabo nasıl açılır?’’ ve ‘’En etkili lavabo açma yöntemleri nelerdir?’’ gibi soruları cevaplayacağız.

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

Doğal Lavabo Açma Yöntemleri

Doğal lavabo açma yöntemleri, kimyasal maddeler veya aletler kullanmadan, evde bulunan doğal malzemelerle tıkanıklıkları açmaya yönelik çözümler sunar. Bu yöntemler, çevre dostu oldukları için tercih edilirler. Aşağıdaki başlıklardan bu yöntemler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Karbonat ve Sirke

Karbonat ve sirke, lavabonun içerisindeki yağ gibi kalıntıları arındırarak lavabonun açılmasını sağlar. Bu yöntemi kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken oldukça basittir. Lavabonun içerisine bir fincan karbonat ve üzerine bir fincan sirke dökmeli ve lavabonun içerisinde bekletmelisiniz. İşlem tamamlanınca lavabonun tıkanık seviyesine bağlı olarak su akmaya başlayacaktır.


Tuz ile Lavabo Açma

Lavabonun tıkalı olduğu durumlarda, tuz lavabo açma için oldukça etkili bir yöntemdir. Tuzu, lavabonun içerisine döküp ve ardından üzerine kaynar su dökmelisiniz. Bu işlem, lavabonun tıkanıklığını doğal yollarla açar ve suyun lavabodan kolayca akmasını sağlar.
Sonuç olarak lavabonun tıkanıklığına neden olan yağ, kir ve diğer kalıntıları, bahsettiğimiz doğal yöntemlerle kolayca çözebilirsiniz. Ancak lavabo tıkanıklığı ciddi bir seviyedeyse ve tesisatçı çağırmanız doğru olacaktır.

https://www.merkezsutesisati.com/lavabo-tikanikligi-nasil-acilir-evde/

En Etkili Lavabo Açma Yöntemi

Lavabonuz tıkalı ise tıkanıklığın türüne bağlı olarak farklı yöntemler deneyebilirsiniz. En etkili lavabo açma yöntemlerini öğrenmek ve denemek için aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz.
Pimaş Açıcı Kimyasallar: Evlerde sıkça kullanılan bir yöntem olan açıcı kimyasallar, lavabonun içerisinde biriken yağı çözerek tıkanıklığın açılmasını sağlar. Bu yöntem genellikle hafif tıkanıklıklarda etkilidir.

Tıkanıklık Açıcı Yay: Profesyonel tesisatçılar tarafından daha zorlu tıkanıklıkları açmak için tercih edilir. Bu alet, tıkanıklığın olduğu yere yerleştirilip döndürülür ve tıkanıklık açılmış olur.


Bulaşık Tableti ile Lavabo Açma: Lavabo tıkanıklığına karşı kullanılabilecek bir diğer yöntem de bulaşık tableti kullanmaktır. Lavabonun içerisine atılan ve üzerine sıcak su dökülen bulaşık tableti kir ve atıklar yüzünden oluşan tıkanıklıklar için oldukça etkilidir.
Yukarıdaki yöntemlerden sizin sorununuza en uygun olanı deneyebilirsiniz. Ancak uzun süreli tıkanıklıklar için profesyonel bir tesisatçıdan yardım almanız mantıklı olacaktır. Böylece lavabonuz daha fazla tıkanmadan bu sorununun üstesinden gelebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x