Su Kaçağı Tamiri

Kırmadan & Profesyonel
Müşteri Deneyimi!
5/5

Yapılardaki sıhhi tesisatlar da zamandan nasibini alır. Eskiyen ve yıpranan parçalar sorun çıkarmaya başlar. Bir süre sonra su kaçağı tamiri yaptırmak zorunda kalırsınız. Çünkü su kaçakları sizler için ciddi sorunlara neden olacaktır.

Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Herhangi bir sorunun çözümünü bulabilmek için önce o sorunun kaynağının tespit edilmesi gerekir. Su kaçağı tamiri işlemlerinde de durum bu şekildedir. Yani öncelikle sorunun kaynağının net bir şekilde tespit edilmesi gerekir.

Bu işlem aslında çok zordur. Çünkü duvar ve fayans altlarından geçen tesisatlarda sorunun nerede olduğunu bulmak herkesin yapabileceği bir iş değildir.

Su kaçaklarını bulabilmek için özel olarak üretilen cihazlar kullanılır. Ayrıca kaçağı tespit edecek kişinin deneyimli olması gerekir.

Su kaçağı bulma birkaç şekilde yapılır. Bunlardan bir tanesi gözle ve elle muayenedir. Tesisatta bir kaçak varsa, duvar ve fayansta ıslaklık şeklinde kendisini gösterecektir. Islaklığın uzunca bir süre bu alanlarda gözlemlenmesi gerekir. Bazı durumlarda ortamdaki nemden dolayı da duvar alanlarında ıslaklıklar oluşabilir.

Su kaçağı tamiri işleminde en zor olanı tespit işlemidir. Sorunun kaynağı tam olarak tespit edilirse, sorunu çözmek de o denli kolay olur.

Bazı durumlarda tespit işlemi çok zor olabilir. Alan geniştir ve karmaşık tesisat sistemi söz konusudur. Bu gibi durumlarda teknolojik aletlerden yararlanılır. Sorunun muhtemel kaynağında, akustik dinleme cihazı gibi cihazlar yardımıyla tarama işlemi gerçekleştirilir.

Tamir işlemlerinde, sorunun türüne göre çeşitli malzemeler kullanılır. Bazı durumlarda tesisat borusuna yama yapılarak sorun giderilebilir. Genelde boru yüzeyinde kılcal düzeyde oluşan delikler, bazı kimyasallar yardımıyla kapatılabilir.

Ama boru yüzeyinde derin çatlaklar ya da kırılmalar varsa, o zaman borunun ek yerlerinden değişmesi gerekebilir.

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

Su Kaçağı Tamir Edilmezse Ne Olur?

Su kaçağı tespiti yapılmazsa ve tamir işlemi ihmal edilirse:

  • Duvar alanlarında çatlaklar oluşur.
  • Sıva ve boya dökülmeye başlar. Bir süre sonra sıva ve boyanın yenilenmesi gerekir ki bu da ekstra maliyet anlamına gelir.
  • Döşeme altından tesisat geçiyorsa, burada bulunan demirin paslanmasına neden olabilir. Bu durumda döşeme bir süre sonra çökebilir. Ayrıca döşeme betonunun da zarar görmesi ihtimal dahilindedir.
  • Su kaçağı tamiri yapılmazsa, alt kata sürekli olarak su akar. Bu durumda komşularınızla sorun yaşayabilirsiniz.
  • Kolon alanları zarar görebilir ki en tehlikeli durumlardan bir tanesidir. Çünkü kolonlar bir yapının taşıyıcı unsurlarındandır.
  • Fayanslar kırılmaya başlar. Bir süre sonra yenilemek zorunda kalabilirsiniz.
  • Yüksek miktarda su faturası gelir. Eğer tesisatlarda sızıntı ya da akıntı varsa bunu su faturasından ya da su sayaçlarınızdan anlayabilirsiniz.

Tamir Sırasında Evim Zarar Görür mü?

Su kaçak tespiti ve tamirini gerçekleştirecek olan firma ya da kişilere göre bu durum değişebilir.

Bazı firmalar bünyesinde deneyimsiz personel çalıştırıyordur. Ellerinde teknolojik aletler yoktur ve eski yöntemlere göre çalışırlar. Bu tür firmalar daha sorunun kaynağını bulma aşamasında birçok yeri kırıp dökmeye başlarlar. Tamir işlemi sırasında da aynı şekilde birçok yeri kırıp dökerler. Kimse böyle bir durumla karşılaşmak istemez. Çünkü su kaçağı tamiri işlemi gerçekleşmeden bir sürü masraf ortaya çıkmıştır.

Kurumsal olarak çalışan, elinde deneyimli personel ve teknolojik cihazlar bulunduran ve sistemli çalışan firmalar ise çok küçük tadilat işlemleriyle su kaçak tamiri işlemlerinizi bitirirler. Üstelik çok hızlı çalışırlar ve genel olarak sorun yaşamazsınız.

Merkez Tesisat olarak tüm müşterilerimize kurumsal hizmet sağlıyoruz. Su kaçak tamiri işlemlerinizi hızlı ve sorunsuz bir şekilde çözüyoruz.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/