Evet! Başlıktan da anlaşılacağı gibi su kaçakları size gerçekten de pahalıya mal olabilir.

Nasıl mı?

Kimimiz eski evlerde oturuyoruz, kimimiz ise yeni evlerde. Birçok kişi yeni evlerde yapılan tesisatların sağlam olduğunu sanıyor. Aslında bu kısmen doğrudur. Şimdi size sorsak, eski evlerin tesisatları sağlam mıdır diye, cevabınız kesinlikle hayır olacaktır. Aslında verdiğiniz cevap kısmen doğrudur.

Buradaki mantık şudur: Eski ya da yeni ev fark etmez, tesisatlar sağlam bir malzeme ve kaliteli işçilikle yapılmışsa, uzun yıllar dayanabilir. Yoksa ev yeni de olsa, kısa bir süre sonra su kaçakları meydana gelir.

Yaşam alanlarımızda birçoğumuz su kaçakları ile uğraşmışızdır.

Peki ya yaşam alanınızda su kaçağı olup olmadığını nereden anlarsınız? Olası belirtileri sıralayalım. Sıraladıklarımızı okuyunca, Aaa! Evet! Bende bu şekilde tespit etmiştim diyeceksiniz. Ancak detaylı tespit olayı tabi ki farklı oluyor. Onu da belirtmiş olalım.

Kesinlikle tesisatlarınızda kaçak var demektir.

İki türlü kaçak durumundan bahsedebiliriz ki, bunlardan ikinci en tehlikeli olandır. Çünkü uzun süre fark edilemez. Oldukça yavaş gerçekleşir ve size pahalıya mal olan da odur.

İlki su borusunun ek yerlerinden ya da borunun herhangi bir yerinden patlak olayının meydana gelmesidir. Bu durumu kısa bir süre sonra fark edersiniz. Nedenini tam olarak anlayamasanız bile şüphelenirsiniz ve uzman bir tesisatçıdan yardım istediğinizde, olay hemen açığa çıkar.

İkincisi ise boruların yüzeyinde ya da ek yerlerinde meydana gelen sızıntılardır. En tehlikeli su kaçakları bunlardır. Geç fark edersiniz ve hem size hem de alt komşunuza zarar verecek etkilere sahiptir.

Ama yine de önemli olan bu tür kaçakları tespit edebilmektir. Su kaçakları denildiğinde, iki tür kaçaktan da bahsetmek mümkündür. Bu tür kaçaklarda mutlaka profesyonel yardım almalısınız. Merkez tesisat olarak, su kaçaklarını nasıl tespit ettiğimizi ve nasıl çözümlediğimizi anlatalım.

Banyo Su Kaçağı Tespiti

Az önce bahsettiğimiz gibi su kaçaklarında iki tür söz konusudur. Su kaçağı ya temiz su tesisatında, ya da pissu tesisatındadır. Banyo su kaçağı tespiti yaparken, öncelikle hangi boruda kaçak meydana gelmiş onu tespit ederiz.

Genelde su kaçakları alt komşunuzun tavanında kendisini gösterir. Çünkü tesisat dairenin zeminin ortasından geçer. Genelde de banyo ve tuvalet alanlarında yoğun olarak tesisatlar yapılandırılır.

Bu tesisatlar PVC ve iki parmak genişliğinde temiz su boruları ve 100 milimetre çapında pimaş plastik atıksu borularıdır.

Banyoda su kaçağı meydana geldiğinde öncelikle temiz su tesisatından mı, yoksa pissu tesisatından mı kaynaklandığını belirleriz. Bunu belirlemek içinse basit bir yöntem kullanırız. Eğer alt kattaki dairedeki sızıntı sonucu oluşan su birikintisi kötü koku yayıyorsa, sorun pissu tesisatındadır. Eğer koku yoksa temiz su tesisatında sorun var demektir.

Ancak yine de elimizdeki gelişmiş cihazları kullanarak, su kaçağının tam olarak yerini tespit ederiz.

Sorun pimaş borularda ise borunun içine sonda kamerası göndeririz. Elimizdeki bu cihaz, ucunda minik bir kamera bulunan çelik ve esnek bir borudur. Kameranın etrafında ise borunun içinin net bir şekilde görülebilmesi için LED aydınlatma vardır. Kamera borunun içinde yavaşça gezmeye başlar. Kameranın açısı 360 derecedir. Yani borunun tüm yüzeylerini görebiliriz. Yüzeylerde çatlak ya da kırılma söz konusu ise kamera bunu hemen tespit eder.

Temiz su tesisatlarında meydana gelen su kaçakları ise akustik dinleme cihazı adı verilen bir cihaz yardımıyla bulunur. Döşeme altında kalan borulardaki su sesi insan kulaklarıyla duyulmaz. Ancak akustik dinleme cihazı ile en ufak sesler bile tespit edilebilir. Ses duyma kapasitesini artırmak için akustik dinleme cihazının özel kulakları vardır. Bu kulaklıklar dış ortamdan gelen sesleri yalıtır ve daha iyi bir dinleme sağlar. Cihazda bulunan tarayıcı başlık ile yüzeyleri gezeriz. Bu arada cihazın ekranına bakarız ve kulaklıktan da anormal sesleri tespit etmeye çalışırız. Normalde, tesisat içerisinde her zaman su sesi vardır. Ancak boru yüzeylerinde çatlak ya da patlak gibi bir durum söz konusu ise olması gereken ses düzeni bozulur. Su kaçakları ise böyle tespit edilir.

Duvarda Su Kaçağı Tespiti

Temiz su tesisatları bazı durumlarda duvardan geçirilebilir. Genelde mutfak alanlarında böyle bir yerleşim görürüz.

Duvarda oluşan ıslaklıklar su kaçağının işaretidir. Ancak duvarda su kaçağı tespiti her zaman kolay olmaz ve belirgin bir işarete sahip değildir. Yine de aşırı derecede gelen su faturaları ve sayacın deli gibi dönmesi, bir sorun olduğuna işarettir.

Bu gibi durumlarda ya termal kamera, ya da akustik dinleme cihazlarından yararlanırız. Duvarlarda yalnızca soğuk su tesisatı bulunmayabilir. Eğer evinizde kat kaloriferi varsa ve yerden ısıtma sistemine sahipseniz, hem duvarlarda hem de zeminde sıcak su tesisat boruları var demektir. Yerden ısıtma sistemi her ne kadar avantajlı olsa da, sorun oluşma ihtimali yüksek olabilir.

Duvarlardan ve zeminden geçen sıcak su boruları termal kamera cihazı ile tespit edilebilir. Termal kamera cihazı yüzeye kızılötesi ışın göndererek, ısı farklarını ölçer. Isı farkları ise cihazın ekranında net bir şekilde görülebilir. Su kaçakları bu yöntemle tespit edilirken ekrandaki renk değişimine bakılır. Mesela sıcak su borularında kaçak durumu söz konusu ise cihazın ekranında kırmızı ya da turuncu renklerle bu durum görünecektir. Normalde sıcak su borularının içi de aynı renklerde görülür. Ancak bir sızıntı ya da patlak söz konusu ise cihazın ekranında görünen şekillerden bu kolaylıkla anlaşılabilir.

Soğuk su tesisatlarında ise akustik dinleme cihazları yardımıyla su kaçakları tespit edilir. Akustik dinleme cihazı yardımıyla nasıl tespit edileceğini zaten yukarıda başlıkta detaylı bir şekilde anlatmıştık.

Eğer eviniz binanın en üst katında yer alıyorsa ve dış yalıtımı yoksa duvarlarda terleme ve hatta zamanla küflenme meydana gelir. Bu normal bir durumdur ve yalıtım yaptırdığınız zaman, ısı farkından kaynaklanan terleme durumunu ortadan kaldırmış olursunuz. Böylece duvarlarınızın boyası ya da sıvası dökülmez ya da küflenme durumu oluşmaz.

Ancak eviniz ara kattaysa ve dış yalıtımı yapılmasına rağmen, duvarlarda terleme olayı meydana geliyorsa, işte o zaman duvarlardaki tesisatlarda kaçak var demektir.

Su Tesisatı Kaçak Bulma

Yukarıda anlattığımız yöntemlerle ve elimizdeki gelişmiş cihazlarla kırmadan ve dökmeden, su kaçaklarını tespit edebiliyoruz. Merkez Tesisat olarak su kaçakları hakkında sizleri aynı zamanda bilgilendiriyoruz.

Su tesisatı kaçak bulma durumunda, çok az bir yeri kırarak tamirat işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Mesela banyo alanlarınızda kaçak durumu var ve cihazlarla bu durum tespit edilmişse, bir ya da iki fayans ya da karo kaldırılarak sorun çözülebiliyor. Boruyu tamir ettikten sonra, onarım işlerini de gerçekleştiriyoruz.