Su kemeri nasıl çalışır? Bu devasa yapıları görenler, ilk bakışta bunların bir köprü olduğunu düşünmektedir. Derin vadilerin üzerinde yer alan bu yapıların su taşımak için kullanıldığını duyanlar ise küçük bir şaşkınlık geçirmektedir. Bu kemerler, tarih boyunca kullanılan en önemli su taşıma yapılarıdır.

Su Kemeri Ne İşe Yarar?

Su kemerleri, şehirlere veya insanların toplu şekilde yaşadıkları alanlara su getirmek için inşa edilen yapılardır. Bu yapılar, su kaynakları ile şehirlerin arasında inşa edilmektedir. Böylece su kaynaklarındaki sular, önlerindeki engellere takılmadan istenen noktalara aktarılmaktadır.

Bu yapılar, genellikle taştan inşa edilmektedir. Ancak görünen yapının haricinde burada su kanalları da bulunmaktadır. Yapılardaki su kanalları, kurşun, beton, tuğla ve taş gibi farklı malzemeler kullanılan yapılmaktadır. Yapının inşa edildiği dönemdeki yaygın uygulamalara bağlı olarak kanalların inşasında farklı teknikler kullanılmıştır.

Su Kemeri Nasıl Çalışır?
Su Kemeri Nasıl Çalışır?

Anadolu’da çok sayıda su kemeri bulunmaktadır. Bunların önemli bir kısmı Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde inşa edilmiştir. Bu yapıların bir bölümü, halen varlıklarını korumaktadır. Ancak artık su taşımak için kullanılmamakta ve geneli tarihi yapı kabul edilmektedir.

Su Kemeri Nasıl Çalışır?

Su kemerleri ile ilgili merak edilen en önemli sorulardan biri; su kemeri nasıl su taşır şeklindeki sorudur. Kemerler, su kaynağı ile taşınacak nokta arasındaki eğimden yararlanarak su taşımaktadır. Yani bu yapılar, sadece bir akış yolu oluşturmak için kullanılmaktadır. Bunun haricinde içerisinde farklı bir mekanizma bulunmamaktadır. Dolayısıyla basit, ama son derece etkili çözümler olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.

İnsanoğlu, göçebe yaşamı tarzını terk ederek yerleşik hayata geçtiğinde, şehirler oluşmaya başlamıştır. Şehirler, genellikle su sıkıntısı olmayan noktalara inşa edilmiştir. Ancak hızlı bir şekilde artan insan sayısı nedeniyle mevcut su kaynakları yetersiz kalmıştır. Bu bağlamda şehirlere farklı kaynaklardan su getirme zorunluluğu doğmuştur.

Su kaynakları ile şehirlerin arasındaki vadiler, suyun getirilmesini engelleyen en önemli doğal yapılardır. Bu yapıların aşılması için su kemerleri inşa edilmiş ve kemerlerin içerisinde su kanalları yapılmıştır. Böylece kaynaktan gelen sular, eğimin etkisi ile su kemerlerinden geçerek, şehirlere ulaştırılmıştır.

Geçmişte yapılan ve günümüzde halen ayakta olan su kemerlerine bakıldığında, neredeyse tamamın vadilerde veya benzeri doğal yerlerde olduğu görülmektedir. Suyun eğimini bozan vadi ve benzeri yerler, su kemerlerinin yardımı ile aşılmıştır.

İstanbul Su Kemerleri Tarihçesi

Su kemeri İstanbul gibi insan yoğunluğunun yüksek olduğu kentler açısından çok önemlidir. Tarih boyunca medeniyetin beşiği olan İstanbul’da su ihtiyacı çok yüksek olmuştur. Bu ihtiyacın karşılanması içinse buraya Roma ve Osmanlı zamanında su kemeleri inşa edilmiştir.

Buradaki en eski su kemerlerinden birinin Bozdoğan Kemeri olduğu kabul edilmektedir. Söz konusu yapı, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. İmparator II. Constantius zamanında yapılan bu kemerin toplam uzunluğu 971 metredir. Ancak günümüze 951 metresi gelebilmiş ve diğer 20 metrelik kısmı farklı nedenlerden dolayı yıkılmıştır. Bozdoğan Kemeri, toplam 250 km uzunluğa sahip bir su yolunun en önemli parçalarından biridir.

İstanbul’a Osmanlı döneminde yapılan en önemli kemer ise Eğri Kemer’dir. Mimar Sinan tarafından yapılan bu yapı, 278 metre uzunluğundadır ve Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biridir.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x