Su koçu pompası fiyatı, tercih edilecek pompanın özelliklerine, kapasitesine ve kalitesine göre farklılık göstermektedir. Farklı ihtiyaçlara yönelik farklı su koçu pompası seçeneklerinin olması, fiyatların değişken olmasına neden olmaktadır.

Su koçu pompası ihtiyaçlarınıza yönelik çözümleri Merkez Tesisat olarak üretiyor ve en doğru ürünleri seçmenizi sağlıyoruz. Ayrıca pompanın montajını yapıyor ve kullanımı hakkında gerekli bilgileri veriyoruz.

Su Koçu Nedir?

Su koçu, suyun hızının ani şekilde değişmesine bağlı olarak oluşan basıncı ifade etmek için kullanılmaktadır. Buradaki basınç değişimi, doğru şekilde kontrol edildiğinde farklı amaçların için kullanılabilmektedir. Hazır su koçu pompası, tamamen bu prensibe dayalı olarak geliştirilmiştir.

Su koçu, sahip olduğu basınç nedeniyle kontrol edilmediğinde tesisata zarar vermektedir. Söz konusu durum, şehir şebekesi için dahi geçerlidir. Hızlı yaşanan basınç ve debi değişiklikleri, tesisattaki boruların patlamasına, zarar görmesine ve bulaşık makinesi gibi elektronik cihazların hasar almasına neden olabilmektedir.

Şehir şebekesinden kaynaklı bu tür problemlerin engellenmesi için basınç regülatörü kullanılmaktadır. Basınç regülatörü, evlerdeki tesisat içerisinde bulunan su basıncının belli seviyenin üzerine çıkmamasını sağlamaktadır. Dolayısıyla da bahsedilen türden su koçu etkileri meydana gelmemektedir.

Su Koçu Pompası Nasıl Çalışır?

Su koçu pompası, farklı bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan, akan suyun enerjisinden yararlanarak, suyun daha yüksek seviyelere çıkmasını sağlayan alettir. Özellikle elektrik şebekesinin bulunmadığı alanlarda, suyun yüksek noktalara çıkarılmasında kullanılmaktadır.

Su koçu pompası, tamamen enerjinin korunumu yasasına göre çalışmaktadır. Yüksekten hızlı bir şekilde gelen suyun enerjisinin bir kısmını alarak, suyu daha yüksek bir basınçla farklı bir noktaya göndermektedir. Böylece su, normal şartlarda çıkmasının mümkün olmadığı yerlere ulaşabilmektedir.

Su Koçu Pompası Fiyatı
Su Koçu Pompası Fiyatı

Bu alette iki farklı valf bulunmaktadır. Söz konusu valflerden ilki sistemdeki havanın boşaltılması ve suyun sorunsuz ilerlemesi için kullanılmaktadır. Diğer valf ise suyun geri akışını engelleme görevini yapmaktadır. Dolayısıyla söz konusu basit ürünün çalışması, iki çekvalf ile sağlanmaktadır. Su koçu pompası fiyatı, buradaki valflerin kalitesi ile de ilişki içindedir.

Su Koçu Pompası Fiyatı Ne Kadar?

Farklı bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan suyun yüksek seviyelere çıkarılmasını sağlayan su koçu pompası fiyatı, ürünün özelliklerine göre değişmektedir. Bu noktada etkili olan unsurlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

Buradaki unsurlar, fiyatlar üzerinde etkili olmakta ve fiyatların değişkenlik göstermesine yol açmaktadır. Su koçu pompası satanlar, ayrıca ekonomideki genel duruma bağlı olarak da fiyatları değiştirmektedir. Artan veya azalan maliyetler, pazarlama stratejilerinden dolayı fiyatlar da değişlikler olmaktadır. Bütün bunlardan dolayı su koçu pompası fiyatı hakkında net rakam vermek mümkün değildir.

Elektriksiz Su Pompası Fiyatları

Elektrik su pompası fiyatları, ürün kalitesi ve kapasitesi ile direkt olarak ilişkilidir. Su koçu pompaları, elektriksiz veya farklı bir enerji türü kullanmadan çalışmaktadır. Adını da buradan almaktadır. Suyun oluşturduğu basıncın gücünü kullanarak suyu yukarılara göndermektedir.

Su koçu çekvalf fiyatları, genel fiyatlar üzerinde direkt olarak etkili olmaktadır. Çekvalfler, sistemin çalışmasındaki temel bileşenlerdir. Bu valfler, basıncı hapsetmekte ve daha sonra suyun itilmesi için serbest bırakmaktadır. Üstelik bunu bir döngü olarak sürekli tekrarlamaktadır. Söz konusu döngü sırasında valflerden bir miktar su kaybı yaşanmaktadır. Ancak suyun yukarı taşınması sürecinde bu kayıp, önemsiz olarak kabul edilmektedir.

Basit bir tasarıma sahip olan, genellikle bakım gerektirmeyen, karbon salınımına yol açmayan su koçu pompasının doğru şekilde ayarlanması gerekmektedir. Aksi durumda suyun basıncı nedeniyle tesisat bileşenleri zarar görmekte ve sistem çalışma hale gelmektedir.

Su koçu pompası fiyatı, sağladığı avantajlar nedeniyle hakkını fazlasıyla vermektedir. Elektriğin olmadığı noktalarda dahi suyun yukarı pompalanmasını sağlaması, son derece önemli ve olumlu etkilerdir. Dolayısıyla kullanım alanında avantajlar sağlamaktadır.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x