Tesisat su kaçakları, sıcak ve su boru sistemlerinde oluşan arızalardır. Ev, ofis ve fabrika gibi alanlarda ortaya çıkarlar. Aslında su borularının olduğu her yerde tesisat kaçaklarından söz etmek mümkündür.

Öyle bir kaçak türü vardır ki, fark edildiğinde çoğu zaman iş işten geçmiş olur. Tabi ki sızıntılardan bahsediyoruz. Merkez tesisat olarak yıllardan bu yana binlerce kişiye hizmet sağladık ve gördük ki, sıcak ya da soğuk su tesisatlarında meydana gelen sızıntılar, birçok kişinin sorunu ve en çok zarar görülen konu da sızıntılar.

Çünkü bir terslik olduğunu anlıyorsunuz, ancak tersliğin ne olduğunu tam olarak tespit ettiğinizde zarara uğramış oluyorsunuz.

Tesisatlarda meydana gelen kaçak olaylarını sızıntı ve patlak olarak iki kapsamda ele alabiliriz. Bu iki türde kaçaklar, hem sıcak su, hem de soğuk su tesisatlarında meydana gelebiliyor.

Dairede Su Kaçağı Bulma

Dairede su kaçağı bulma işlemi, fabrika ya da alışveriş merkezlerindekine göre daha kolaydır. Çünkü araştırma yapılacak alan çok küçüktür. Apartman dairelerinde su kaçağı olup olmadığını tespit edebilmek için bir işaret olması gerekir. Biz buna sebep diyoruz. Çünkü ortada bir sorun vardır ve bu sorun tespit edilmiştir. Ancak tam olarak ne olduğu netlik kazanmamıştır.

Şöyle söyleyelim. Dairede oturuyorsunuz. Her ay gelen su faturalarını düzenli olarak ödüyorsunuz. Dolayısıyla sene boyunca her ayan gelen faturanın ne kadar olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Bir ay baktınız su faturanız, önceki aylardan daha yüksek gelmiş. Bu işte bir terslik olduğunu hemen anlayabilirsiniz.

Ya da iki yıldan bu yana dairede oturuyorsunuz. Her şey yolunda ve hiçbir sorun yok. Bir gün alttaki komşunuz kapınızı çaldı ve banyo tavanlarında ıslaklık olduğunu size söyledi. Çünkü alt kat tavanında oluşan ıslaklıklar büyük ihtimalle sizinle ilgilidir. Tesisat borularının döşemeden geçtiği düşünüldüğünde böyle bir ihtimalin yüksek olması beklenir.

Lüks bir dairede oturuyorsunuz ve yerden ısıtma sistemiyle ısınıyorsunuz. Bu da demek oluyor ki, salonda dahil olmak üzere dairenizin tüm zemininde sıcak su boruları var. Zaten yerden ısıtma sisteminin anlamı budur. Salonda otururken halıda tuhaf bir şeyler fark ettiniz. Yani halınız bir miktar ıslanmış, hatta su içine kadar işlemiş. Halıyı kaldırıp zemini iyice incelediğinizde, parkelerin bir kısmının kabardığını gördünüz. Bu durum aklınıza hemen sıcak su tesisatlarında bir sorun olduğunu getirdi. Evet gerçekten de haklısınız. Muhtemelen yerden ısıtma sistemini sağlayan sıcak su borularında sızıntı ya da patlak sorunu vardır.

Titiz bir insansınız ve eve gelirken elektrik ve su sayaçlarını mutlaka kontrol edersiniz. Bir gün işten eve geldiğinizde yine elektrik ve su sayaçlarını kontrol etmek istediniz. Elektrik sayacı gayet normal geldi size. Ama o da ne! Su sayacı adeta çıldırmış gibi dönüyor! Hemen dairenize gittiniz. Çünkü aklınıza suyun açık unutulduğu geldi. Tüm muslukları ve kombiyi kontrol ettiniz. Ancak her şey normal görünüyor. Yani hiçbir musluk açık değil ya da su boşa akmıyor. O zaman aklınıza gelen ilk şey, tesisat borularında bir sorun olduğudur.

İşte yukarıda saydığımız tüm bu sebepler, sizleri sorunu gidermeye yöneltenlerdir. Peki bu durumda ne yapmalısınız?

Tabi ki Merkez Tesisat firmasının profesyonel çözümlerinden yararlanmalısınız. Elimizde bulunan son teknoloji cihazlarla tüm kaçakları buluyor ve sorununuzu kısa sürede çözüyoruz.

Hangi araçları mı kullanıyoruz?

Su Tesisatı Arıza Tespitinde Kullanılan Cihazlar

Merkez Tesisat olarak su tesisatı arıza tespit işlerinde, arızanın türüne göre son teknoloji cihazlar kullanıyoruz. Eğer sıcak su tesisatında bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, termal kamera cihazı ile sorunun kaynağını tam olarak tespit ediyoruz.

Termal kamera, kızılötesi ışınları kullanan ve hassas sensorlere sahip ısı tespit etme cihazıdır. Yakın döneme kadar birçok sektörde kullanıldı. Son dönemlerde ise tesisat sektöründe sıcak su borularında meydana gelen kaçakların tespitinde kullanılmaya başladı. Üstelik o kadar yaygınlaştı ki, artık elinde termal kamera olmayan tesisatçı yok desek yeridir.

Termal kamera, su kaçağı olması muhtemel yüzeylerde gezdirildiği zaman, o yüzeylere kızılötesi ışınlar gönderir. Böylece ısı farklılıkları tespit edilmiş olur. Cihaz içerisinde bulunan sensorlarda düşük ısı farklılıklarını tespit eder. Daha doğrusu her türlü ısı farkını hassas bir şekilde ortaya çıkarır. Zaten cihazın ekranında ısı farklılıkları net bir şekilde görülebilir. Sıcak su tesisatlarında herhangi bir kaçak durumu gerçekleştiği zaman cihazın ekranında bu durum kırmızı renkle fark edilebilir.

Su kaçaklarında kullanılan bir diğer cihaz da akustik ses tespiti cihazıdır. Genelde soğuk su tesisatlarında meydana gelen kaçaklarda kullanılır. Hem atık su, hem de temiz su tesisatları için kullanılabilir. Termal kameralar, sıcaklık farklarından yola çıkarak kaçak tespiti yaparlar. Akustik ses tespiti cihazı ise ses farklarından tesisatlarda kaçak olup olmadığını tespit eder. Cihazda bulunan kulaklık dış ortamdaki sesleri yalıtır. Dolayısıyla tesisattan gelen seslerin daha iyi duyulabilmesini sağlar. Cihazın sensor başlığı ise yüzeyde gezdirildiği zaman zemin içerisindeki seslerin duyulabilmesini sağlar. Burada önemi olan, zemin altından gelen seslerin ayırt edilebilmesidir. Cihazı kullanmayı bilen tesisatçı deneyimlerini de işin içine katarak, tesisattan gelen su sızıntılarının seslerini net bir şekilde duyabilir.

Atık su borularında ise robot kamera kullanılır. Bu kameralar spiral bir borunun ucundadır. Kameranın etrafında, karanlık ortamlarda net bir görüş oluşmasını sağlayan, LED aydınlatmalar vardır. Sonda atık su pimaş borularının içerisine gönderilir. Kamera boru içerisinde gezerken, 360 derece görüş imkanı sağlar. Böylece daire şeklinde olan borunun her yerinde herhangi bir kaçak olup olmadığı görülebilir.

Alt kat tavanında oluşan ıslaklığın iki nedeni olabilir. Ya atıksu tesisatlarında kaçak vardır, ya da temiz su tesisatlarında. Hangisinde olduğunu anlayabilmek için ortamdaki koku analiz edilir. Eğer tavandaki ıslaklığa aynı zamanda kötü kokuda eşlik ediyorsa, o zaman atıksu borularında kaçak var demektir. Hiç koku yoksa temiz su tesisatlarında sorun olduğu anlaşılır. Her iki durumda da yukarıda anlattığımız cihazlar yardımıyla nokta atışı tespit yapılabilir.

Merkez Tesisat Profesyonel Su Kaçağı Bulma

Su kaçağı bulma, her ne kadar gelişmiş cihazlar yardımıyla kolay gibi görünse de, aslında değildir. Tesisat sektöründe belli bir tecrübeye sahip olmak gerekir. Çünkü  elinizde gelişmiş cihazlar da olsa işin içine girdiğinizde, aslında cihazlarında bir yere kadar sizlere yardımcı olduğunu anlarsınız.

Tecrübe ise daha önce karşılaşılan ve hiçbir kitapta yazmayan bilgidir. Tesisat su kaçakları aslında göründüğü gibi değildir. Eğer bu konuda hiçbir tecrübeye sahip değilseniz, elinizdeki cihazlar da sizi yanıltabilir.

Çoğu tesisatçı, muhtemel arızanın yaşandığı boruların tespitinde zorlanır. Şöyle anlatalım: Diyelim ki geniş bir alana sahip fabrikada ya da alışveriş merkezinde, kaçak tespiti yapmanız gerekiyor. fabrika müdüründen tesisat projesini istediniz. Ancak müdürün elinde proje yok. bu kadar geniş bir alanda zaten her yer tesisat borusu. Peki hangi boruda arıza olduğunu nasıl bulacaksınız. Şimdi diyelim ki elinizde akustik ses tespit cihazı var. Yine de bu kadar alanda cihazı gezdirmeniz ve belki de arızayı bulmanız saatler alır. Belki de günler…

Temiz su tesisatlarında Merkez Tesisat olarak çok az bir yeri kırarak tamirat gerçekleştiriyoruz. Banyo, tuvalet ya da mutfak alanlarında kaçak varsa, kaçağı tespit ettikten sonra, bir ya da en fazla iki fayans kaldırarak tamirat işlemini gerçekleştiriyoruz.

Pis su tesisatlarında ise tamirat işlemi için biraz daha fazla yer kırılması gerekebiliyor. Bunun da nedeni sorunlu olan parçaların değişmesi gerektiğidir.