VİSAK ısıtıcı veya bilinen diğer ismiyle Viskoz Akışlı Isıtıcı, yakın zamanda bir Türk tarafından bulunan ve büyük bir heyecan uyandıran ısıtma sistemidir. 2015 yılında bulunan sistem, ısınma maliyetlerini ciddi anlamda düşürmekte ve evlerin çok daha düşük maliyetle ısınmasını sağlamaktadır.

Merkez Tesisat olarak ısınma sistemlerindeki problemlerinize profesyonel çözümler üretiyoruz. Isınma sistemleri ile ilgili problemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

VİSAK Isıtıcı

VİSAK Isıtıcı Nedir?

VİSAK ısıtıcı; 2015 yılında Cengiz Dev geliştirilen bir ısıtma sistemidir. Cengiz Dev, geliştirmiş olduğu bu ısıtma sistemi ile o dönemde yapılan “Bir Fikrin Mi Var?” ismindeki yarışmaya girmiş ve burada ilk sırada yer alarak birincilik ödülünü elde etmiştir. Alışılmışın dışında bir ısıtma sistemi olan viskoz akışlı ısıtma sistemi, ısınma maliyetlerini %50’den daha fazla düşürmektedir.

Geliştirildiği dönemde çalışma prensibine dair detaylı bilgi verilmeyen sistemin güneş enerjisi ve elektrik enerjisinden yararlandığı ifade edilmektedir. Sistemde güneş kolektörü, elektrik jeneratörü ve ısıtıcı yer almaktadır. Güneşten elde edilen enerjinin elektriğe çevrilmesi ve sonrasında ise bunun ısıya dönüştürülmesi şeklinde bir sistem söz konusudur.

Güneş enerjisinin yetersiz olduğu zamanlarda ise şebeke elektriğinden yararlanılmakta ve böylece ısınma ihtiyacı sürekli olarak karşılanmaktadır.

VİSAK ısıtıcı ile evlerin, iş yerlerinin ve büyük binaların ısınma ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir. Ülkemizde söz konusu sistemin satışı ADKA Solar Firması tarafından yürütülmektedir. İlk geliştirildiği dönemde büyük bir ilgi gören sistem, daha sonraki dönemlerde ise seri üretime geçilerek satışa sunulmuştur.

VİSAK Isıtıcı
VİSAK Isıtıcı

VİSAK Isıtıcı Kullanmak Mantıklı Mı?

Viskoz akışlı ısıtıcı, 2015 yılında geliştirilen ve ısınma maliyetlerini düşürme iddiasında olan bir sistemdir. Aradan çok uzun yıllar geçmiş olmasına karşın günümüzde halen yaygın bir şekilde kullanılmamaktadır. Geliştirildiği dönemde Cengiz Dev, sistemin merkezi ısınma sistemi ile entegre edilebileceğini ve binaların daha düşük maliyetle ısıtılacağını ifade etmiştir.

Aradan uzun yıllar geçmiş olmasına karşı ilgili sistemin belli oranda dahi tercih edilmemesi, sistemin verimliliği ve sürdürülebilirliği konusunda soru işaretleri oluşturmuştur. Halen yaygın olarak kullanılmaması, insanların kafasında soru işareti oluşturmakta ve bu sisteme geçişi zorlaştırmaktadır.

VİSAK ısıtıcı, her ne kadar günümüzde halen aradığını bulamasa da ilerleyen dönemlerde yaygın olarak kullanılma potansiyeline sahiptir. Bundan dolayı şimdiden net bir yorum yapmak doğru olmayacaktır.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x