Su Kaçağı Tespiti

Dairenizde veya işyerinizde ki su kaçağını nasıl buluruz?
 
Merkez tesisatı arayıp, su kaçağı tespiti için servis talebi oluşturduğunuz takdirde; sizlere yönlendirdiğimiz tecrübeli ustalarımız, öncelikle şikayet ettiğiniz yaşam alanının temiz su hattına pompa dediğimiz aleti bağlayarak su tesisatı hattına basınçlı su verir.
 
Borularda patlak var ise, bu basınç borudaki patlaktan dolayı hışırtı bir ses çıkartır ve pompanın üzerindeki ibre aşağı yönde düşer. Bu aşamadan sonra, su kaçağı olan bölgeyi ileri teknoloji akustik frekans dinleme cihazımızla dinleriz ve su kaçağını noktasal olarak tespit ederiz. Daha sonrasında onarım işine başlanır.''
 
Pis su pimaşlarındaki su kaçağını bulma işlemi ise son teknoloji pimaş görüntüleme cihazımızla yapılmaktadır.
 
 

SU KAÇAĞI TESPİT YÖNTEMLERİ

Uygulanan Yöntem Kırmadan Tespit Süresi Tamirat Süresi Garantili tamirat
Cihazla Su Kaçağı Tespiti 15 dakika Yaklaşık 45 dakika Evet
Kameralı Su Kaçağı Tespiti 10 dakika Yerine göre değişmektedir Evet
Termal Kameralı Su Kaçağı Tes. 10 dakika Yaklaşık 45 dakika Evet

Kırmadan su kaçağı tespiti 5 etkili yöntemle gerçekleştirilebilir. Bu 5 yöntemden bazısı, tesisatçıların kullandığı cihazlar yardımıyla gerçekleştirilir.

Yöntem 1

Soğuk su tesisatında meydana gelen kaçaklar, akustik dinleme cihazı ile tespit edilebilir.

Yöntem 2

Pis su tesisatında meydana gelen kaçakları tespit etmek için kameralı sondalar ya da robotlar kullanılır.

Yöntem 3

Yerden ısıtma sistemlerinde ve ısıtma sistemlerinde kullanılan sıcak su borularında meydana gelen kaçakların tespiti için termal kamera cihazı kullanılır.

Yöntem 4

Tesisat borularından sızıntı şeklinde akan su, geçtiği yerlerde iz bırakır. Bu izler takip edilerek de su kaçağı tespiti yapılabilir. Hem atıksu borularında, hem de içmesuyu borularında aynı yöntem izlenerek kaçak tespiti yapılabilir.

Yöntem 5

Sıcak su ya da soğuk su tesisatına bağlı olan elemanlarda olağan dışı durumlar meydana geliyorsa, su kaçağı olabilir.

Hangi Cihazla su kaçağı tespiti yapılır?

İster sıcak su tesisatlarında olsun, ister soğuk su tesisatlarında ve atıksu tesisatlarında, sızıntı ya da kaçak durumları tam doğrulukla, bazı cihazlar kullanılarak bulunur. Günümüzde tesisatçılarında kullandığı bu cihazların nasıl kullanıldıkları ve özellikleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Akustik Ses Tespit Cihazı

Akustik ses tespit cihazı, yüzeylerde görünmeyen su tesisatlarındaki sızıntı ya da kaçakları bulmaya yarayan cihazdır. İnsan kulağının duymadığı frekans aralığındaki seslerin duyulabilmesini sağlar. Akustik ses tespit cihazı:

 • Stereo Kulaklık,
 • Mikrofon,
 • Amplifikatör (ana ünite),
 • Ana ünite ile mikrofon bağlantısı sağlayan kablo ve
 • Bel kemerinden

Oluşmaktadır. Cihazda bulunan mikrofon, su tesisatının geçtiği muhtemel yüzeylerde dolaştırılır. Su sızıntısı olan bölgelerde tesisatın diğer yerlerinden daha fazla su sesi olacağından, kaçak kolaylıkla tespit edilir. Mikrofon hem zeminde hem de duvar yüzeylerinde kullanılabilir. 5 metre derinliğe kadar etkili olan bir cihazdır.

Nem Ölçme Cihazı

Bu cihaz, akustik ses tespit cihazı ile birlikte kullanılır. Daha doğrusu akustik cihaza yardımcı olan bir cihazdır. Cihaz yüzeylerde gezdirilir ve yüzeylerdeki nem oranı ölçülür. Olması gerekenden daha farklı değerler görüldüğünde, muhtemelen ölçüm yapılan bölgede kaçak var demektir.

Termal Kamera ile Su Kaçak Tespiti

Termal kamera ile sıcak su tesisatları ve kaloriferlerdeki sızıntılar tespit edilir. Termal kameralar günümüzde birçok alanda ısı farklılıklarını ölçmek ve arıza tespiti için kullanılır. Standart bir termal kamerada:

 • Termal kamera ana gövdesi,
 • Pil,
 • Bağlantı kablosu,
 • Taşıma çantası,
 • Şarj adaptörü

Bulunmaktadır. 100 mK termal duyarlıkla çalışan termal kameralar vardır. Bunun anlamı çok az ısı değerlerinde bile hassas ölçümün yapılabildiğidir. Sabit odaklanma özelliği ile kaçağın olduğu yerdeki görüntü daha hassas olarak elde edilebilir. +15-+50 derece sıcaklıklarda rahatlıkla çalışılabilir. 219*96*95 milimetre ebatlarıyla kolaylıkla taşınabilir.

Termal kamera ile sıcak su borularındaki kaçakları ya da sızıntıları tespit etmek oldukça kolaydır. Tesisatçı ana gövdeyi kaçağın olduğu muhtemel yüzeylerde gezdirir. Bir yandan da ekrandan sıcaklık değişimlerini takip eder. Kaçağın olmadığı bölgeler açık ya da koyu mavi ile ekranda görünür. Çok sıcak alanların olduğu bölgeler ise turuncu ya da koyu kırmızı ile gösterilir. Eğer yüzey altında bulunan herhangi bir alanda sıcaklık farkı anormal değerleri gösteriyorsa, o bölgede kaçak var demektir.

Boru Görüntüleme Kamerası

Kırmadan su kaçağı tespiti denildiğinde yalnızca soğuk su tesisatında meydana gelen kaçaklar anlaşılmamalıdır. Pis su tesisatlarında da kaçaklar meydana gelebilir. Eğer bu kaçaklar zamanında tespit edilmezse, büyük sorunlara yol açabilir. Kötü koku ve yüzeylerin zarar görmesi en sık karşılaşılan sorunlardandır. Büyük ve küçük olmak üzere iki tip görüntüleme kamerası su kaçağı tespiti için kullanılır.

Küçük ebatlarda olanlar iç mekanlardaki pimaş atıksu borularında kullanılır. Büyük olanlar ise dış ortamda bulunan kanalizasyon ve kollektör (toplayıcı) hatlarda kullanılırlar. Konumuz iç mekanlardaki su kaçakları olduğu için biz bu yazıda yalnızca küçük boyda olanlardan bahsedeceğiz.

Küçük boyda olan görüntüleme kameralarında çelik sonda bulunur. Sondanın ucunda ise kamera ve bağlantı kablosu bulunur. Kameranın etrafında LED aydınlatmalar vardır. Bu sayede oldukça karanlık olan pimaş içlerinde kolaylıkla görüntüleme yapılabilir. Sonda borunun derinlerinde ilerletildikçe kamera 360 derece açıyla borunun yüzeylerini inceler. Bu arada kameranın bağlı olduğu ekrandan borunun yüzeylerinde kırık ya da çatlak olup olmadığı kontrol edilir.

Sorunun olduğu yer tespit edilir ve işaretlenir. Daha sonra tamir işlemleri için gerekli hazırlıklar yapılır.

Su Kaçağı Tespitini Evde Nasıl Yaparsınız?

Cihazla su kaçağı tespiti yapmadan önce, kaçağın olabileceği alanlar müşteri tarafından tespit edilebilir.

Daire sahipleri şüphelendikleri durumları gideremediklerinde, tesisatçıları arayarak yardım isterler.

Diyelim ki dairenizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsunuz. Peki kaçak olduğunu bazı işaretleri takip ederek nasıl anlarsınız?

Hemen anlatalım.

Banyo, tuvalet ve oda gibi alanların duvarlarında ya da tavanlarında ıslaklık fark ederseniz, muhtemelen bu alanlardan su borusu geçiyordur. Ancak dairenizde ısı yalıtımı yoksa iç ortam ile dış ortam arasındaki sıcaklık farkı, terlemeye yol açmış da olabilir. Diyelim ki böyle bir ıslaklık fark ettiniz. Islaklığın sıcaklık farkından mı yoksa kaçaktan dolayı mı olduğunu, ıslaklığın boyutuna ve kalma süresine göre belirleyebilirsiniz.

Her ay ortalama gelen su faturanız, bu sefer anormal derecede yüksek gelmişse, muhtemelen tesisatlarınızda bir sorun var demektir. Bu durumda hemen su sayacınızı kontrol etmelisiniz. Kaçak bazı durumda, sıcak su tesisatından da kaynaklanmış olabilir. O zaman kombi ya da kat kaloriferindeki basınç göstergesini kontrol edin. Herhangi bir kaçak olması durumunda siz kombinin suyunu doldursanız bile kısa sürede, basınç göstergesinin düştüğünü göreceksiniz. Bir diğer işaret de, tüm su vanaları kapalı olduğu halde su saatinin dönmeye devam etmesidir. Bu şekilde de kaçak olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Parke ve fayanslarda su birikmesi de kaçak olduğunun göstergesi olabilir. Eğer su kaçağı sızıntı şeklindeyse sorun daha büyük demektir. Çünkü sızıntılar hemen fark edilmez. Fayans aralarındaki derz dolguların dökülmesi de kaçak olduğuna işarettir.

Su Kaçağı Tespit Edilmezse Ne Olur?

Gözlemle ya da tespit cihazı yardımıyla su kaçakları tespit edilmezse, aşağıdaki sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Boya ve sıva dökülmesi,
 • Duvarlarda ve tavanlarda küflenme,
 • Su faturalarının yüksek gelmesi,
 • Alt katın tavanında su sızıntısı meydana gelebilir. Komşunuzu zararı sizin karşılamanızı talep edebilir.
 • Kaçak tamir olana kadar soğuk ya da sıcak su kullanamazsınız.
 • Eğer su sızıntısı ya da kaçağı bodrum katta meydana gelmişse, temele zarar verebilir ve yapı tehlikeye girebilir.
 • Su kaçağının verdiği zarar, ev sahibini psikolojik olarak etkileyecektir.

Kırmadan su kaçağı tespiti işlemleri oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Kaçak sorunuyla karşılaşmanız halinde, Merkez Su Tesisatı firmasından yardım alabilirsiniz. İstanbul’un her yerinden bizleri arayabilir, yardım isteyebilirsiniz. Sorununuzu kısa sürede tespit ediyor, kırmadan dökmeden tamir işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Nasıl Yapılır?

Ustamız su kaçağının tam olarak nereden geldiğini sizden öğrenip kırmadan ve  dökmeden o bölgedeki pimaş'ların içini görüntüleyerek, pimaş'ta kırık, yırtık,  ezilme ve  conta sıyırması gibi problemler varsa, bire bir sizin yanınızda sizlere de göstererek yapılacak işlem hakkında size bilgi verir ve onarım işlerine başlar. Fakat pis su pimaşlarda ki su kaçağının, temiz su kaçağına göre onarım işi daha zordur. Ama endişelenmeyin. Merkez tesisat olarak, tecrübeli ustalarımız sayesinde  en az hasarla ve en ekonomik fiyatla sizleri bu sorundan kurtarırız.''

Peki bulunduğunuz ortamda su kaçağı varsa; alınması gereken önlemler nelerdir ?

 1. Su sayacınızın vanasını sıkıca kapatın.
 2. Su kaçağının olduğu bölgede priz, lamba gibi elektrikle alakalı şeyler varsa elektrik sigortalarını kapatın.
 3. Su eksilten kombiniz varsa; kombinizi kapatın ve bizlerden destek isteyiniz.
Önemli !!!
Bu yazdığımız problemlerle karşılaşırsanız bizlere ulaşıp, servis kaydı oluşturarak yardım isteyebilirsiniz. Merkez tesisat olarak; son teknoloji akustik dinleme ve kameralı cihazlarımızla, su kaçağı proplemlerinize kırıp dökmeden en uygun fiyata garantili hizmet vermekten memnuniyet duyarız.

Su tesisatı ve kaçak Tespiti için hizmet verdiğimiz ilçeler;

 1. Arnavutköy
 2. Avcılar
 3. Bağcılar
 4. Bahçelievler
 5. Bakırköy
 6. Başakşehir
 7. Bayrampaşa
 8. Beşiktaş
 9. Beylikdüzü
 10. Beyoğlu
 11. Büyükçekmece
 12. Çatalca
 13. Esenler
 14. Esenyurt
 15. Eyüp
 16. Fatih
 17. Gaziosmanpaşa
 18. Güngören
 19. Kâğıthane
 20. Küçükçekmece
 21. Sarıyer
 22. Silivri
 23. Sultangazi
 24. Şişli
 25. Zeytinburnu

Su Kaçağını Bulma

Su kaçağının sızıntı şeklinde ya da kaçak şeklinde ortaya çıkması su tesisatı sorunudur. Bu sorunun ortadan kaldırılmasında yani su kaçağını bulmak ta hususen akustik dinleme cihazı da kullanılmaktadır. Böylelikle su kaçağı sorununun her açıdan çok kısa süre içerisinde tamamıyla ortadan kaldırılarak kusursuz bir hizmete yer verilmesi olanaklı hale gelecektir. İşte bütün bu nitelikleri ışığında yer verilirse tamirat işlemine ivedilikle geçilerek kesin çözümler alınacağı ortada duran yaklaşım olarak mutlak surette değerlendirilmesi gereken konudur.

Tespit İçin Bizimle İletişime Geçin

Telefon : 0534 697 4957

E-posta : info@merkezsutesisati.com

Kaçak Tespiti için kullanılan cihazlar

 •   Akustik dinleme cihaz:  Temiz su borularındaki su kaçağı tespiti; bu hassas frekans algılayıcı cihazla yapılmaktadır. Evinizde veya işyerinizdeki su kaçaklarını bu cihaz noktasal olarak tespit eder.
 •   Pimaş görüntüleme kamerası: Pis su pimaşlarında oluşan çatlak, kırık, yırtık, ezilme ve conta sıyırması gibi su kaçağına sebebiyet veren problemleri; bu cihaz sayesinde noktasal olarak görüntüler ve tespit ederiz.
 •   Termal kamera : Su kaçağını tespit etmekte kullanılan yardımcı cihazlardandır. Fakat bu cihaz, sadece betona gömülü sıcak su ve kalorifer borularında oluşan su kaçaklarını bulmakta yardımcı olur. Onun dışında bi işlevi yoktur.
 •   Tesisat ölçüm pompası: Bulunduğunuz ortamdaki temiz su borularına bağlanarak, basınçlı su verip, su kaçağını tespit etmek için kullanılan yardımcı bir ekipmandır.

 

Bizimle doğrudan iletişime geçerek ya da sosyal medya adreslerimizi kullanarak en iyi hizmetten yararlanabilirsiniz. Kurumsal firma olarak size 7/24 hizmet vererek su tesisatı tamiratına ilişkin alanında uzman sertifikalı çalışanımızla yanınızdayız. 

Üstelik Whatsapp üzerinden kurumsal hattımıza mesaj atarak da su kaçağı ya da tespiti işlemine yönelik olarak detaylı bir şekilde en iyi hizmetten anında yararlanacaksınız. Bu nitelikleri bağlamında değerlendirilirse gerçekten müşteri odaklı çalışma ilkesi ışığında kararlılıkla hareket edildiğini dikkate almamız gerekecektir.

Bu da her halükarda önem teşkil eden yaklaşım olarak üzerinde durulması gereken konuyu bir arada tutmaktadır. Siz de hemen bizimle irtibata geçerek profesyonel bir şekilde anında en iyi hizmeti elde etme ayrıcalığından kesinlikle hızlı bir şekilde yararlanabilme olanağını yedi gün yirmi dört saat boyunca yakalamış olacaksınız.

Su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır ?

 • Eviniz ya da işyerinizin duvarında veya tavanında dökülme, ıslaklık ve kabarma varsa,
 • Evinizde veya işyerinizdeki tüm çeşmeler kapalı ve su kaçırmadığı halde su saati dönüyorsa, 
 • Evinizin veya işyerinizin duvarından su sızıntısı çıkıyorsa;
Bu gibi örnekler su kaçağı olduğuna işarettir.'

Tuvalette oluşan su kaçağı, genellikle pis su giderinden olur ve bu rahatsız edicidir. Böyle bir problemle karşılaştığınız takdirde; lavaboyu kullanmayınız ve daha sonrasında bizlere ulaşıp, su kaçağı hizmeti alabilirsiniz. Biz de kameralı cihazlarımızla kısa süre içerisinde müdahele ederiz. 

Merkez tesisat olarak; banyolarda oluşan su kaçakların, kameralı ve dinleme cihazlarımızla kırıp dökmeden anında tespit ederiz. Bizlere ulaşarak, yardım istediğiniz takdirde; sizlere yönlendirdiğimiz servisimiz, banyonuzda oluşan su kaçağını pimaş görüntüleme cihazıyla,  pis su giderlerinin içindeki kırık, çatlak gibi problemleri noktasal olarak tespit eder. Eğer temiz su hattında bir su kaçağı varsa; onu da hassas, son teknoloji  dinleme cihazıyla noktasal olarak tespit ederiz.

En sık görülen su kaçağı şikayetlerindendir. Bu problem genellikle sıcak su borusunda meydana gelir. Mutfakta, bulaşık yıkamak için genellikle sıcak su kullanılır ve bu kullanıma bağlı olarak, tesisat borusunun eskimesinden dolayı, bir süre sonra bu boru, sıcak suya dayanıksız hale gelir ve patlar. Fakat, istisnai durumlar tabiki de oluyor. Yani mutfak giderinde bir su kaçağı varsa, tecrübeli ustalarımız bu durumu yerinde gözlemler ve  kameralı ya da robot cihazlarla kırıp dökmeden müdahele ederler.
+90 534 697 49 57

Hemen arayın!

TALEP FORMU
TOP
Hemen Ara
WhatsApp