Askeri termal kamera görüntüleri, gerek anlamları gerekse de farklı yapıları ile her zaman ilgi çekmiştir. Termal verilerin işlenmesi ile oluşturulan söz konusu görüntüler, askeri alanlarda çok önemli avantajlar sağlar. Peki, askeri termal kamera nedir? Nasıl çalışır? Askeri termal kamera görüntüleri ne anlama gelir?

Askeri termal kameralara geçmeden önce Merkez Tesisat olarak termal kamera ile su kaçaklarını tespit ettiğimizi belirtmek isteriz. Konuya ilişkin detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Askeri Termal Kamera Nedir?

Askeri termal kamera; elektromanyetik spektrumun kızılötesi bölgesindeki görüntüleri tespit eden ve bu veriler doğrultusunda görüntüler oluşturan cihazlardır. Daha açık ifade ile ilgili kameralar, nesnelerin yüzey sıcaklıklarını tespit eder ve buna ilişkin görüntüleri oluşturur. En yaygın kullanım alanı ise askeri alanlardır.

Termal kameraların sadece karanlıkta kullanılabildiğine dair bir inanış vardır. Ancak bu inanış doğru değildir. Zira söz konusu cihazlar, sadece akşamları ve geceleri değil, aynı zamanda gündüz saatlerinde de kullanılır. Nesnelerin yaymış oldukları kızılötesi unsurları tespit ettiği için direkt olarak ışıkla bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu cihazların temel işlevi, görüntüledikleri alandaki tüm sıcaklık farklarını ortaya koymaları ve bunu görüntü olarak yansıtmalarıdır.

Sahip oldukları özellikler nedeniyle yaygın olarak askeri alanlarda kullanılırlar. Ancak bunun haricinde de kullanım alanları vardır. Merkez Tesisat olarak verdiğimiz kameralı su kaçağı tespit etme hizmeti, kullanım alanına örnek olarak gösterilebilir.

Askeri Termal Kamera Görüntüleri
Askeri Termal Kamera Görüntüleri

Askeri Termal Kamera Bileşenleri

Askeri termal kamera görüntüleri oluşturan söz konusu cihazlar, aşağıda yer alan temel bileşenlerden meydana gelmektedir:

Bunların haricinde de farklı bileşenler olabilir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte söz konusu cihazlarda önemli gelişmeler meydana gelmiştir. Dolayısıyla farklı bileşenlere sahip olan termal kameraların bulunabileceği unutulmamalıdır.

Kameraların sahip oldukları bileşenler, ortaya çıkacak sonuç noktasında son derece etkilidir. Burada kamera sistemlerine ait bazı özelliklerin dikkate alınması gerekir. Bu özelliklere dair detaylar şu şekildedir:

Askeri Termal Kameranın Kullanım Amaçları

Askeri termal kameraların farklı kullanım amaçları olabilir. Ancak genel itibariyle kullanım amaçları şu şekilde sıralanabilir:

·         Gece Görüş Kabiliyeti

Askeri operasyonlarda geceleri görüşün kısıtlı olması, farklı güvenlik risklerinin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Termal kameralar bu noktada devreye girerek, ilgili alandaki görüşün artırılmasını sağlar. Böylece ilgili alandaki tehdit ve riskler tespit edilebilir.

Gece görüşünü sağlarken sadece ısı yayan nesnelerin tespit edildiği unutulmamalıdır. Örneğin; tuzaklanan bir bölümün bu kameralarla tespiti söz konusu değildir. Sadece insan gibi sıcaklık yayan unsurlar bu şekilde tespit edilir.

·         Hedef Tespiti

Düşman hedeflerinin etkili bir şekilde tespit edilmesini sağlar. Kızılötesi ışığı yakalaması ve görüntüye dönüştürmesi nedeniyle bu noktada etkili sonuçlar verir.

·         Gözetleme ve Keşif

Düşman unsurlarının olduğu bölgelerin gözetlenmesine imkan verir. Böylece düşman hareketliliği anlık olarak etkili şekilde takip edilir. Bu durum ise askeri operasyonlarda büyük bir avantaj sağlar.

Bunların haricinde de kullanım amaçları olsa da yaygın olarak kullanılma nedenleri bu şekilde özetlenebilir.

Askeri Termal Kamera Görüntüleri
Askeri Termal Kamera Görüntüleri

Askeri Termal Kamera Nasıl Çalışır?

Termal kameralarının basit bir çalışma prensibi vardır. Temel olarak nesnelerin yüzey sıcaklıklarını ölçer ve daha sonra bu sıcaklıkları işleyerek görüntüye dönüştürür. Ancak tüm bu sürecin arkasında önemli teknolojik bileşenler ve unsurlar bulunmaktadır. Termal kameraların çalışma sistemine ilişkin aşamalar şu şekildedir:

·         Kızılötesi Enerjinin Algılanması

Nesneler, çevrelerine belli miktarda enerji yayarlar. Bu enerji miktarı bazı nesnelerde sıfır seviyesindeyken bazılarında ise daha yüksek seviyededir. Termal kameralarda bulunan sensörler, nesnelerin yaymış oldukları bu kızılötesi enerjiyi tespit eder. Kameraların işlevlerinin ilk aşaması budur.

·         Sensörlerin Kızılötesi Enerjiyi İşlemesi

Kameraların içerisinde sensörler ve benzeri türden algılama elemanları bulunur. Her ne kadar gelişen teknoloji ile termal kameraların yapılarında farklılıklar olabilse de birçok askeri üründe mikrobolometre ismindeki algılama elemanı kullanılır. Bu eleman kızılötesi sinyalleri algılama konusunda son derece başarılıdır. Algılanan sinyalleri işleyerek elektriksel hale getirir. Böylece diğer bileşenlere aktarılmasını sağlar.

·         Sıcak Farkının Analizi

Elektriksel sinyaller, kameranın elektronik kartında işlenir ve bu işleme ile sıcaklık farklarının tespiti ve analizi yapılır. Kızılötesi enerji seviyelerinden yararlanılarak böylece nesnelerin sıcaklık farkları tespit edilmiş olur.

·         İşleme ve Görüntüye Dönüştürme

Sürecin en son adımı ise kameranın algılamış olduğu, bileşenlerin işleyerek elektriksel sinyale dönüştürdüğü, son olarak da sıcaklık farkının analiz edildiği verilerin görüntüye dönüştürülmesidir. Analiz algoritmaları, gelen verileri kullanarak sıcaklık farklarının belli olacağı şekilde renklendirmeler yapar ve görüntüyü oluşturur.

Ürünün kalitesine ve özelliklerine bağlı olarak oluşacak askeri termal kamera görüntüleri farklı olabilir. Ancak bazı farklılıklar bulunsa dahi söz konusu görüntüler ile verilmek ve anlatılmak istenen mesaj aynıdır.

Askeri Termal Kamera Görüntüleri
Askeri Termal Kamera Görüntüleri

Askeri Termal Kamera Fiyatları

Askeri termal kameraların satın alması mümkün değildir. Bunlar, son derece gelişmiş cihazlar olup, sadece askeri şirketler tarafından silahlı kuvvetlere satılır. Hatta bu satışların farklı ülkelere yapılması durumunda ülkelerin meclislerinden ve kongrelerinden izin alınması gerekir. Dolayısıyla askeri termal kamera fiyatları hakkında net bir bilgi edinmek mümkün değildir.

Askeri termal kameraların fiyatlarını öğrenmek mümkün olmasa da piyasada su kaçağı tespiti başta olmak üzere farklı amaçlar için kullanılan termal kameralar satılmaktadır. Bu kameralardan bazılarına ilişkin fiyat bilgisi için aşağıdaki tablo incelenebilir:

Ürün İsmi Fiyat
Unit UTİ721M Mobil Termal Kamera 9.000 TL
Testo 872 Su Kaçak Tespit Termal Kamera 89.000 TL
Unit UTİ712S Termal Kamera 6.600 TL
Bosch Gtc 400 C Isı Detektörü – Termal Kamera 31.900 TL
Bosch Gtc 600 C Termal Kamera 93.300 TL
Unit UTİ720M MOBİL Termal Kamera 8.500 TL
Unit Ut-i120t Görüntüleyici Kamera 28.600 TL
Unit UTİ260B Termal Kamera – Ağır Hizmet Tipi 13.900 TL
Unit Unı-t Uti165a+ Termal Kamera 12.500 TL
Demirhan El Tipi Termal El Kamerası 14.500 TL
Unit Unı-t Uti120 Mobil Termal Kamera 7.000 TL
Rothenberger Roscan 3000 Termal Kamera 22.000 TL
pepisky T120 Taşınabilir Termal Kamera 8.100 TL
Unit Ut-i120 mobile Termal Görüntüleyici Kamera 13.900 TL
Unit Ut-i165k Termal Görüntüleyici Kamera 31.000 TL
Ebohcaci Kızılötesi Kamera Smartphone 9.600 TL
Rothenberger Roscan 3000 Su Kaçağı Tespit Cihazı 24.000 TL
Unit Uti165a Termal Kamera 12.700 TL
Unit Ut-i165h Görüntüleyici Kamera 37.100 TL
Unit Ut-i160v Görüntüleyici Kamera 113.300 TL

Buradaki listeden görüleceği üzere fiyatlar arasında ciddi farklar vardır. 100.000 TL seviyesinin üzerindeki rakamlara satılan ürünler olduğu gibi 7.000 TL seviyesinde dahi ürünler bulunmaktadır. Buradaki fiyat farkının temelinde ise termal kameraların özelliklerinin farklı olmasıdır. Kaliteli sensörlere, algılayıcılara ve elektronik kartlara sahip olan cihazların fiyatları çok daha yüksektir. Bu noktada ihtiyaçlar dikkate alınarak seçimler yapılmalıdır.

Askeri Termal Kamera Görüntüleri
Askeri Termal Kamera Görüntüleri

Baykuş Termal Kamera

Baykuş termal kamera; Aselsan tarafından geliştirilen bir askeri termal kamera olup; askeri gözetleme, keşif, hedef tespiti, gece görüşü gibi askeri amaçlar için kullanılmaktadır.

Kısaca Baykuş olarak ifade edilen bu cihaz, 12 mikron dalga boyunda çalışan detektörü ile dikkat çekmektedir. Söz konusu detektör ile insan gözü ile görünmesi mümkün olmayan kızılötesi ışık algılanmaktadır. Ayrıca 2x dijital ve 30x optik yakınlaştırma yapılabilmektedir. Böylece 1000 metre mesafeye kadar olan hedefler etkin olarak tespit edilebilmektedir.

Baykuş, -40 derece ile +50 derece arasındaki sıcaklıklarda ve %90’a kadar olan nem oranlarında çalışmaktadır. Farklı silah grupları ile entegre olabilen Baykuş, TSK envanterinde yer almaktadır. Ayrıca NATO’daki farklı ülkelere de ihraç edilen bir üründür.

Baykuş Termal Kamera Özellikleri

Baykuş termal kamera, üstün özellikleri ile öne çıkan bir askeri teçhizattır. Sahip olduğu özelliklerden bazıları şu şekildedir:

Baykuş Termal Kamera Parçaları

Baykuş termal kamera, kendi içerisinde özel bileşenlerden meydana gelmektedir. Aselsan tarafından geliştirilen söz konusu cihazın içerisinde yer alan parçalar şu şekildedir:

Buradaki hususlar, parçalara ilişkin genel hususlardır. Askeri cihazlara ilişkin bilgilendirmeler kısıtlı ve sınırlı olduğundan, ilgili cihazda farklı parçaların ve bileşenlerin bulunma olasılığının olduğunun unutulmaması gerekir.

Baykuş Termal Kamera Kurulumu

Aselsan tarafından geliştirilen Baykuş termal kameranın kurulumu son derece kolaydır ve diğer kamera kurulumları ile benzerdir. İlgili cihazın kurulumu için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

Bu aşamadan sonra kamera kullanılmaya ve askeri termal kamera görüntüleri alınmaya başlanır. Kamera üzerinde yapılacak ayarlamalar ile yakınlaştırma, renk ve kontrast gibi farklı kontrol seçenekleri değiştirilebilir. Böylece elde edilecek sonuçlar çok daha kaliteli ve istendik olacaktır.

Kameranın kurulumu basit olmasına karşın uzmanlık gerektirir. Askeri alanda bu kurulum için eğitimler verilmekte ve eğitimli personellerce kurulum gerçekleştirilmektedir.

Askeri Termal Kamera Görüntüleri
Askeri Termal Kamera Görüntüleri

Aselsan Asır Termal Kamera

Asır termal kamera, Aselsan tarafından geliştirilen bir diğer askeri termal kameradır. Gece görüş, hedef tespiti, gözetleme ve keşif gibi farklı askeri uygulamalar için kullanılmaktadır. Sahip olduğu özellikler ile bu alandaki en önemli alternatiflerden biri olarak kabul edilir.

Kaliteli ve anlaşılır askeri termal kamera görüntüleri vermesi, söz konusu cihazın en önemli özelliği olarak dikkat çeker. TSK envanterinde yer alan bu kamera, ayrıca farklı NATO ülkelerine de ihraç edilmektedir.

Asır Termal Kamera Özellikleri

Aselsan Asır termal kamera, üstün özellikleri ile öne çıkan bir seçenektir. Bu özelliklerden bazıları şu şekildedir:

Askeri kullanım için geliştirildiğinden özelliklere sınırlı olarak paylaşılmaktadır. 2x yaklaştırma yapma özelliğinin bulunduğu da bilinmektedir.

Aselsan Asır Termal Kamera Fiyatı

Aselsan tarafından geliştirilmiş olan Asır termal kameranın fiyat bilgisi tam olarak bilinmemektedir. Aselsan, söz konusu ürünü direkt olarak TSK için üretmiştir. Ayrıca ilgili devlet kurumlarının onayı ile farklı ülkelerin silahlı kuvvetlerine de satmaktadır. Bunun haricinde ise ilgili termal kameranın satın alınması ve kullanılması mümkün değildir.

Askeri amaçlı olarak geliştirilen tüm termal kameralar için benzer durum geçerlidir. Bunların normal şartlarda satın alınması mümkün olmadığı gibi net fiyatının öğrenilmesi de mümkün değildir.

Askeri Termal Kamera Görüntüleri Ne Anlama Gelir?

Askeri termal kamera görüntüleri, klasik anlamdaki kamera görüntülerinden çok daha farklı bir yapıdadır. Bu görüntülerdeki temel hedef, sıcaklık farklarının yansıtılmasıdır. Bundan dolayı farklı renk paletlerinin kullanılması ile üretilen görüntüler vardır.

Renk paletlerinin kullanılmasının nedeni ise sıcaklık farklarının belli edilmesidir. Zira bu noktadaki hedefin, incelenen bölgedeki düşman unsurlarının yaydığı sıcaklığın fark edilmesi olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı da klasik olarak bir görüntüleme değil, renk paletleri ile boyanan bir görüntü vardır.

Termal kamera denildiğinde sıcaklıkları belirtmek için sıcak renklerin kullanıldığı düşünülür. Genel olarak uygulama bu şekildedir. Fakat tamamen farklı renk paletlerini kullanan termal kameralar da vardır. Dolayısıyla askeri termal kamera görüntüleri incelenirken, hangi sistemle renklendirildiklerinin bilinmesi gerekir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bazı renk paleti türleri ve bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

Gri Tonlama

Adından da anlaşılacağı üzere burada sıcak renkler değil, daha çok griye yakın tonlar kullanılır. Düşük sıcaklıkların temsil edilmesi için siyah ve lacivert renklerinden yararlanılır. Sıcak renkler için ise beyaz ve gri kullanılır. Buradaki temel durum soğuktan sıcağa doğru gidildikçe renklerin tonunun açılması ve beyaza yaklaşmasıdır.

Gri tonlama, askeri alanlarda dikkat çekmemek için tercih edilen tonlamalardan biridir. Özellikle sahada kullanılan mobil termal kameralarda tercih edildiğini ifade etmek yanlış olmaz.

Askeri Termal Kamera Görüntüleri
Askeri Termal Kamera Görüntüleri

Demir Yay (Ironbow)

Sıcak renklerin ağırlıkta olduğu seçenektir. Burada soğuk nesneleri gösterme için yeşil ve mavi tonları kullanılmaktadır. Sıcak nesnelerin temsil edilmesi için ise kırmızı, turuncu ve sarı renklerden yararlanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan bir palet türü olarak dikkat çeker.

Bu palet seçeneğinin en önemli özelliği, belli bir sıcaklık aralığındaki nesnelerin ve ayrıntıların vurgulanması ve net olarak gösterilmesidir. Sıcak renklerin kullanılması, bu tür nesnelerin daha rahat görülmesini sağlar. Askeri termal kamera görüntüleri örneklerine bakıldığında, yaygın olarak kullanılan bir palet olduğu ifade edilebilir.

Gökkuşağı (Rainbow)

Demir yay paleti ile büyük oranda benzerlik gösterir. Ancak ona kıyasla çok daha ayrıntılı ve detaylı bir palettir. Hassasiyetin çok önemli olduğu alanlarda kullanılır ve istenen sıcaklıkların detaylı ve hassas bir şekilde fark edilmesini sağlar.

Burada soğuk renkler için mavi ve yeşilin tonları kullanılır. En soğuk cisimler mavi ile gösterilir ve sıcaklığın artması ile yeşile geçiş yapılır. Orta seviyedeki sıcaklıklar ise sarı ve turuncu ile gösterilmektedir. Tahmin edileceği gibi buradaki soğuktan sıcağa gidiş ise sarıdan turuncuya geçiş şeklindedir. Sıcak nesnelerin gösterilmesi içinse kırmızı ve mor renkleri kullanılır.

Görüleceği üzere buradaki renk paleti son derece geniş ve detaylıdır. Bu durum, kullanım alanında önemli avantajlar sağlamaktadır.

Sıcak Metal

Kullanılan bir diğer palet olarak dikkat çeker. Buradaki renkler, genel olarak gökkuşağı paleti ile benzerdir. Ancak anlam ve temsil bakımından bazı farklılıklar vardır.

Sıcak metal paletinde düşük sıcaklıkların gösterilmesi için mavi renk kullanılır. Orta sıcaklıkların gösterilmesi içinse yeşil ve sarının tonlarından yararlanılır. Sıcak nesnelerin gösterimi için de turuncu ve kırmızı kullanılır.

Bu palette nesneler sıcaklıklarına göre keskin şekilde ayrılır. Ancak en önemli avantajının sıcak nesnelerin daha rahat fark edilmesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Arktik

Düşük sıcaklıkların temsil edilmesi için mavi ve tonlarının, yüksek sıcaklıkların temsil edilmesi için ise kırmızı ve tonlarının kullanılmış olduğu palettir. Soğuk ortamlar kullanılmak için geliştirilmiştir ve soğuk noktalarda yapılan askeri operasyonlarda önemli avantaj sağlar. Askeri termal kamera görüntüleri, ilgili palet sayesinde daha verimli hale gelir.

Görüleceği üzere bu noktada kullanılabilecek çok sayıda renk palet seçeneği vardır. Ayrıca bunların dışında da seçenekler olduğu unutulmamalıdır. Askeri termal kameralar, ortam şartlarına ve hedeflemelere bağlı olarak bunlardan birinin tercih edilmesi ile geliştirilir. Yeni nesil teknolojiler sayesinde tek bir kamerada, birden fazla renk paleti seçeneği olabilir. Kullanım alanlarına göre bunlar arasında geçiş yapmak mümkün olur.

Askeri Termal Kamera Görüntüleri Yorumlama ve Değerlendirme

Askeri termal kamera görüntüleri kadar bunlara ilişkin yapılan yorum ve değerlendirmeler de çok önemlidir. Askeri operasyonların kaderinin bu noktadaki yorum ve değerlendirmeler ile yakından ilgili olduğunu ifade etmek yanlış olmaz. Bundan dolayı yorumlama ve değerlendirme, alanında deneyimli ve uzman olan personellerce yapılmalıdır.

Görüntülerde, farklı renkler yer alır. Kullanılan renk paletine bağlı olarak bu noktada sıcaklık dağılımının anlaşılması gerekir. Daha yüksek sıcaklıkta olan nesnelerin tespiti sonrasında ise bu nesnelerin insan mı, bölgede yaşayan bir hayvan mı olduğunun belirlenmesi önemlidir.

Termal kameraların en önemli özelliklerinden biri, çıplak gözle bakıldığında görülmeyen hedefleri tespit etmesidir. Gizlenmiş ve kamufle olmuş düşman unsurları bunlarla tespit edilebilir. Benzer durum termal kameralı su kaçağı tespitinde de yaşanır. Duvar altındaki sıcaklık farkları belirlenerek, kaçaklar bulunur. Burada ise askeri operasyon sırasında düşman unsurları tespit edilir.

Her ne kadar termal kameralar aydınlıkta ve karanlıkta kullanılabilse de gece kullanımı daha önemlidir. Gece karanlığında çok daha etkili ve rahat şekilde gizlenen düşman unsurlarının belirlenmesine katkı verir. Kaliteli sonuçlar, operasyondan alınacak neticeyi olumlu yönde etkiler.

Askeri termal kamera görüntüleri incelendiğinde fark edilen dinamik renk değişimleri, ilgili bölgedeki hareketliliği gösterir. Bundan dolayı dinamik değişimlerin fark edilmesi ve bunların doğru şekilde yorumlanarak değerlendirilmesi gerekir. Böylece yapılan çıkarım çok daha doğru olur. Ayrıca bu süreçte bölgedeki etkenlerin ve unsurların özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Askeri termal kamera görüntüleri, bu cihazların sahip olduğu teknolojik özellikleri net olarak gösterir. Birçok alanda kullanılan termal kameralar, teknolojinin insanlara sağlamış olduğu en önemli nimetlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x