Su Kaçağı Bulma

Kırmadan & Profesyonel
Müşteri Deneyimi!
5/5

SU KAÇAĞI  BULMA    

Bina ve diğer yapılarda meydana gelebilecek su kaçakları, farklı yöntemlerle bulunur. Su kaçağı bulma işlemleri günümüzde teknolojik cihazlar yardımıyla gerçekleştirilmektedir.

Su Kaçağı Bulma İşlemi Nasıl Yapılır?

Azıcık su damlamasının ne zararı olacak ki diye düşünmeyin. Tesisatlarda su damlamasının önemli sonuçları vardır. Hiçbir zaman damlama olayı aynı şekilde gerçekleşmez. Giderek artar ve sonunda suyun yaptığı basınçtan dolayı borularda kırılmalar meydana gelir. Bu durumda damlama epey bir suyun aktığı sıkıntılı bir duruma dönüşür.

Su kaçağı bulma işleminde önemli olan sorunun kaynağını, herhangi bir yere zarar vermeden tespit edebilmektir. Teknolojik cihazların yakın zamanda tesisat firmaları tarafından yoğun bir şekilde kullanılmasının en önemli nedeni budur.

Çünkü su kaçağı tespiti bu cihazlar yokken, elle ve gözle yapılıyordu. Yani tamamı elle ve gözle yapılıyordu.

Günümüzde ise hem tecrübeden, hem duyu organlarından hem de teknolojik cihazlardan yararlanılıyor.

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

Hangi Cihazlardan Yararlanılır?

Su kaçak tespiti işlemlerinde termal kamera ve akustik dinleme cihazlarından yararlanılır. Termal kamera sıcak su tesisatlarındaki kaçakları bulmak için kullanılır. Akustik dinleme cihazı ise soğuk su tesisatlarında kullanılır. Bu iki cihazın nasıl çalıştığından kısaca bahsedelim.

Sıcak su taşıyan tesisatlarda herhangi bir kaçak varsa, kaça olan yerdeki ısı, borunun diğer bölgelerine göre daha düşük olur. Bu durum gözle görülemez. Yani boru açıktan olsa bile gözle tespit etmek mümkün değildir. Ancak dokunarak tespit edilebilir. Ya da boru yüzeyinde su damlası vardır ve kaçak ya da sızıntı olduğu düşünülür.

Duvar ve fayans altında kalan borulardaki ısı farkını termal kamera cihazları anında fark eder.

Su kaçağı tespiti için kullanılan akustik dinleme cihazı ise duvar ya da fayans altında kalan borulardaki sesleri dinler. Yani suyun sesindeki farklılıkları ayrıştırarak, herhangi bir sorun olduğunu bizlere bildirir.

Nelere Dikkat Edilir?

Su kaçağı olayında en önemli konu noktasal tespittir. Geniş olan alanlarda ve karmaşık boru sistemlerinde nokta atışı yapmak çok zordur. Bunun için deneyim ve teknolojik cihazları iyi kullanmak gerekir.

İyi bir personel su kaçağı bulma konusunda uzmandır. Ayrıca elindeki tüm cihazları iyi bir şekilde kullanır. Düşünün ki kilometrelerce borunun birbirleri üzerinden geçtiği bir tesisat sisteminde, su kaçağı arıyorsunuz. Samanlıkta iğne aramak gibi değil mi? Bu durumda elinizde cihaz olsa bile saatlerce tüm boruları kontrol etmek zorunda kalacaksınız. Yani elinizde ne kadar teknolojik imkan olsa da, zaman kaybedeceksiniz.

Ama bu gibi durumlarda tecrübeli iseniz, sorunun kaynağını tahmin edersiniz ve geriye kalan işi elinizdeki cihazlarla kolaylıkla halledebilirsiniz.

Su Kaçakları Neden Olur?

Aslında bu sorunun birçok nedeni var. Biz burada sadece en çok karşılaşılanları sıralamış olalım:

  • Yapının en başında tesisat işlemlerinin düzgün yapılmaması. Kalitesiz malzeme kullanılması ve ek yerlerinin düzgün bir şekilde sabitlenmemesi,
  • Tesisat yapım aşamasında ustaların yaptığı hatalar,
  • Tesisatta meydana gelen ani basınç değişimleri,
  • Eğer tesisatta demir ya da galvaniz boru kullanılmışsa, bu malzemelerin zamanla paslanması ve çürümesi,
  • Eski olan yapılarda zamanla tesisatların ömrünü tamamlaması.

Su Kaçağı Bulma İşlemini Mutlaka Yaptırın!

Birçok kişi birkaç damla olarak gördüğü sorunu zamanında halletmiyor. Zamanla tesisatta oluşan kılcal çatlaklar büyüyor ve borunun tamamen çatlamasına ve kırılmasına yol açıyor. Yüksek miktarda suyun komşunuzun tavanından aşağı aktığını düşünün!

Ne kadar korkunç bir durum değil mi?

Hem komşunuzla sorun yaşayacak, hem kendi evinizi hem de komşunuzun zararını karşılamak zorunda kalacaksınız.

Merkez Tesisat olarak su kaçağı bulma konusunda sizlere yardım ediyoruz.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/