Banyo su yalıtımı, banyoda kullanılan suyun zemine ve duvarlara zarar vermesini engelleyen uygulamalardır. Profesyonellik gerektiren bu uygulamalar, yapılar için olmazsa olmazlardandır ve mutlaka eksiksiz olarak yapılmalıdır. Aksi durumda çok ciddi problemlerin ve yüksek maliyetlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Merkez Tesisat olarak banyo, teras, çatı ve benzeri alanlardaki su yalıtımı ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler sunuyoruz. Gerek malzeme gerekse de işçilik konusunda sizlere destek veriyor ve ilgili alanların su yalıtımlı olmasını sağlıyoruz. Banyo ve diğer alanlardaki su yalıtımına dair detaylar için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

 

Banyo Su Yalıtımı
Banyo Su Yalıtımı

Banyo Su Yalıtımı Nedir?

Banyo su yalıtımı; zemin ve duvarların sudan korunması için yapılan uygulamadır. Bu uygulama ile banyoda kullanılan suyun duvara ve zemine temas etmesi engellenir. Böylece kullanılan suyun tamamı banyo giderinden dışarı tahliye edilir.

Banyo, tuvalet ve benzeri alanlardaki su yalıtımı, kendi içerisinde farklı aşamalardan ve bölümlerden meydana gelir. Yalıtımın ilk aşaması fayans altı yalıtım iken, diğer kısmı ise fayans işlemleridir. Seramik yapıda olan fayanslar, en önemli yalıtım malzemeleri arasında yer alır. Ancak tek başlarına yeterli koruma sağlayamazlar.

Banyo su yalıtımı, mutlaka yapılması gereken bir uygulamadır. Bu uygulamanın etkileri genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Buradaki etkiler incelendiğinde, banyo ve su teması olan diğer alanlara su yalıtımı yapılmasının adeta zorunlu olduğu fark edilecektir. Bundan dolayı yalıtım konusunun ciddiye alınması ve zamanında yaptırılması çok önemlidir.

Banyo Su Yalıtımı
Banyo Su Yalıtımı

Banyo Su Yalıtım Malzemeleri

Banyo su yalıtım malzemeleri, suyun geçişinin kesin olarak engeller. Bu malzemeler, yapıları itibariyle farklı uygulama şekillerine sahiptir. Banyonun genel tasarımı, yapısı, kullanılacak seramikler ve büyüklüğü gibi detaylara bağlı olarak uygun olan yalıtım malzemeleri tercih edilir. Yaygın olarak kullanılan banyo su yalıtım malzemeleri şunlardır:

Geçmişte çimento esaslı malzemeler yoğun olarak kullanılır, bu malzemelerin üzerine fayanslar yerleştirilirdi. Fayans boşlukları ise derz dolgusu ile kapatılarak etkili bir yalıtım sağlanırdı. Ancak geliştirilen yeni malzemeler ile bu durum değişmiş ve farklı yöntemler ve teknikler ağırlık kazanmaya başlamıştır.

Her ne kadar bu alanda kullanılacak malzeme türü fazla olsa da etkili ve kesin sonuç verenler tercih edilmelidir. Etkili olduğu bilinmeyen ürünlerin tercih edilmemesi önemlidir.

Banyo Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Banyo su yalıtımı, doğru malzemeler ile profesyonellerin yapması gereken bir işlemdir. Bu işlem, kendi içerisinde farklı aşamalardan meydana gelir. Bu aşamalara dahi detaylar şu şekildedir.

Aşama Açıklama
Hazırlık İlk olarak banyo zeminin temizlenmesi gerekir. Yalıtım malzemelerinin uygulanabilmesi için zeminin kuru, temiz ve düz olması gerekir. Zemin ve duvardaki çukur, boşluk ve çatlaklar dolgu malzemeleri ile düzeltilmelidir.
Uygulama Zemin ve duvarlar hazırlandıktan sonra ilk olarak astar uygulanır. Astar, yalıtım malzemelerinin daha etkili bir şekilde tutunmasını sağlayacaktır. Sonrasında ise yalıtım malzemesi uygulanır.
Ek Yerler Uygulama sonrasında ek yerlerin kapatılması gerekir. Yalıtımdaki en büyük problemler ek yerlerde meydana gelir. Dolayısıyla bu alanlara ekstra özen gösterilmeli ve ilgili yerler kapatılmalıdır.
Bekleme Bazı yalıtım malzemelerinin kuruması ve işlevini yerine getirecek forma ulaşması için bir süre beklenmesi gerekir.
Kontrol Yalıtım sonrasında detaylı kontrol yapılır ve suyun sızabileceği yer olup olmadığına bakılır. Bu türden yerlerin fark edilmesi durumunda buraların da kapatılması gerekir.

Banyo su yalıtımı için izlenmesi gereken adımlar genel itibariyle bu şekildedir. Ancak her malzemenin uygulama şeklinin farklı olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla da tercih edilecek malzeme türüne bağlı olarak buradaki adımlar farklılık gösterebilir.

Banyo Su Yalıtımı
Banyo Su Yalıtımı

Banyo Fayans Altı Su Yalıtımı

Banyo zemini için gerekli yalıtım işlemi tamamlandıktan sonra fayans altı su yalıtımının yapılması gerekir. Seramikten yapılan fayanslar su yalıtımı konusunda başarılı sonuçlar verse de fayansların altına da yalıtım malzemelerinin uygulanması gerekir.

Fayansların yapıştırılması için kullanılan malzemelerin yalıtım özelliğinin olması, bu noktada etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Burada tercih edilecek malzemenin, banyodaki ısıtma sistemi ile uyumlu olması çok önemlidir. Aksi durumda ısıtma sisteminin verimliliği düşebilir.

Banyo Su Yalıtımı m2 Fiyatı

Banyo su yalıtımı m2 fiyatı, işçilik ve malzeme fiyatları dikkate alınarak hesaplanabilir. Yalıtım malzemelerin uygulama şekli, kullanılabileceği alan büyüklüğü ile direkt olarak ilişkilidir. Ortalama olarak 1 kg yalıtım malzemesi, 1 m2’lik alana yetmektedir. Buradan hareketle banyo su yalıtımındaki m2 malzeme fiyatı 300 TL ile 1.000 TL arasında değişir.

Yalıtımdaki en önemli kalem işçiliktir. İşçilik ise işin kaç gün süreceğine göre farklılık gösterir. Normal büyüklükteki bir banyodaki yalıtım işi ortalama 1-2 günde tamamlanır. Bu süreçteki işçilik fiyatı ise 2.000 TL ile 5.000 TL arasında değişir. Dolayısıyla toplam banyo su yalıtımı m2 fiyatı, 1.000 TL ile 3.000 TL arasındadır.

Teras ve Çatılara Su Yalıtımı Yapılır Mı?

Çatı, teras ve benzer alanların direkt olarak suya maruz kalması, bu tür alanlara da yalıtım yapılmasını zorunlu kılar. Beton teras su yalıtımı, suyun alt kata ve duvarlara sızmasını engeller. Özellikle yağmur ve kar sularına açık olan teras ve balkonlar açısından yalıtım büyük bir öneme sahiptir.

Bu tür alanlar için uygulanan yalıtım, banyolara uygulanan yalıtımdan daha farklıdır. Belli benzerlikler olsa da dış etkenlere açık alanlar için daha farklı çözümler tercih edilmektedir. Teras su yalıtım malzemeleri, bu noktadaki en önemli çözüm yöntemlerinden biri olarak kabul edilebilir.

Beton çatı su yalıtımı da inşaat aşamasında yapılır. Ancak inşaat aşamasında doğru olarak yapılmamışsa sonradan da yapılabilir. Kullanılacak doğru malzemeler ile dış etkenlerden veya farklı kaynaklardan gelen suyun yapılara zarar vermesi engellenir ve güvenli bir şekilde tahliye edilir.

Banyo, teras, çatı ve benzeri alanlara yapılacak su yalıtımında kaliteli malzemeler tercih edilmeli ve işlemler de profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Kalitesiz yalıtımlar, suyun duvarlara ve zemine etki etmesine neden olacaktır. Bu ise yapıların zarar görmesi ve farklı problemlerin ortaya çıkması demektir. Merkez Tesisat olarak sizlerin bu noktadaki ihtiyaçlarına profesyonel çözümler ürettiğimizi bilmenizi isteriz.

Bizleri Instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/ Ayrıca Youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x