Cihazla su sızıntısı bulma, duvarda veya zeminde en küçük bir noktanın kırılmasına gerek olmadan su kaçaklarının tespit edilmesini sağlar. Bundan dolayı söz konusu yöntemler kırmadan su kaçağı tespiti olarak da isimlendirilir.

Merkez Tesisat olarak su kaçaklarının bulunması için en gelişmiş teknolojik cihazları kullanıyor ve kaçakları nokta atışı olarak tespit ediyoruz. Böylece hem kaçaklar daha kısa sürede bulunuyor hem de gereksiz yere duvarlar veya zemin kırılmayarak maliyetler düşürülüyor. Cihazla su sızıntısı bulma hizmetlerimizden yararlanmak için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

 

Cihazla Su Sızıntısı Bulma
Cihazla Su Sızıntısı Bulma

Cihazla Su Sızıntısı Bulma Yöntemleri

Geçmiş yıllarda su kaçaklarının tespiti için deneme yanılma yöntemleri kullanılır ve tahmine dayalı olarak duvarlar kırılarak borular kontrol edilirdi. Bu yöntem, gereksiz yere duvarların kırılmasına neden olurdu. Ancak geliştirilen teknolojik cihazlarla birlikte bu sorun tamamen aşılmıştır.

Su kaçağı tespiti için kullanılan bu cihazlar, duvarların içerisindeki boruların durumu hakkında bilgi alınmasını sağlar. Böylece en ufak bir yerin kırılmasına gerek duyulmadan su kaçaklarının tespit edilmesine imkan verir. Cihazların kullanıldığı sızıntı bulma yöntemlerine dair detaylar şu şekildedir:

1 – Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Kamera, yaygın olarak kullanılan su kaçağı tespit cihazı seçeneklerinden biridir. Pis su tesisatındaki boruların içinden görüntü alınmasını sağlayan bu yöntem, çok etkili sonuçlar verir. Hem boruların durumunun nokta atışı olarak görülmesini sağlar hem de bunu herhangi bir yerin kırılmasına gerek olmadan yapar.

Bu yöntemde spiral bir telin üzerinde yer alan kamera kullanılır. Spiral tel, pimaş boru veya pis su borusu içerisine gönderilir. Cihazın ekranından ise görüntü alınır. Görüntüler üzerinden borular detaylı olarak incelenir ve borularda kaçaklara neden olacak kırık ve çatlakların olup olmadığına bakılır.

2 – Akustik Dinleme Cihazı ile Su Kaçağı Bulma

Cihazla su sızıntısı bulma denildiğinde akla gelen ilk seçeneklerden biri akustik dinleme cihazıdır. Akustik dinleme cihazı, temiz ve sıcak su borularında istenen sonucu verir. Bu cihaz, duvarın veya zeminin içerisinden geçen boruların durumunun tespit edilmesini sağlar.

Yüksek ses tespit etme kapasitesi sayesinde kaçakların yerinin nokta atışı olarak bulunmasını sağlar. Üstelik bunu birkaç dakika gibi çok kısa bir sürede yapar. Kaçağa dair herhangi bir nem veya benzeri bir belirti olmasa dahi boruların geçtikleri yerler kontrol edilerek kaçak bulunur.

3 – Termal Kamera ile Kaçak Bulma

Termal kameralar, sıcak su borularındaki kaçakların tespitinde etkilidir. Bu kameraların kullanımı son derece kolaydır. Boruların geçtiği alanlara tutularak, ilgili bölgedeki sıcaklık farkları kontrol edilir. Buna bağlı olarak da kaçakların olduğu yerler kolaylıkla tespit edilir.

Kaçak olmayan noktalarda sıcak suların oluşturduğu ısı, tıpkı borular gibi düz bir hat şeklindedir. Ancak kaçak olan noktalarda bu hat bozulur ve daha dağınık bir ısı yayılımı görülür. Buradan hareketle kaçak olan yerler kolaylıkla tespit edilir.

Cihazla su sızıntısı bulma için kullanılacak yöntemler, kaçağın olduğu boruya göre belirlenir. Örneğin; pis su borularındaki kaçaklar için kameralı yöntemden yararlanılırken, sıcak su boruları için ise akustik dinleme cihazı veya termal kamera kullanılır. Temiz su borularında ise akustik dinleme cihazı tercih edilir.

Cihazla Su Sızıntısı Bulma
Cihazla Su Sızıntısı Bulma

Su Kaçak Tespit Fiyatları

Su kaçak tespit fiyatları, 1.000 TL ile 1.500 TL arasında değişir. Kaçak tespiti yapılacak evin veya işyerinin konumu, kaçağın durumu gibi hususlar fiyatların farklılık göstermesine neden olur. Ancak cihazla su sızıntısı bulma, sağlamış olduğu avantaj ve kolaylıklar dikkate alındığında, son derece önemli ve ucuz bir hizmet olarak kabul edilir.

Bizleri Instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/ Ayrıca Youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

 

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x