Halk dilinde tuvalet isimleri, bölgelere ve kültürlere göre farklılık gösterir. Geçmişte yoğun olarak kullanılan bu isimler, insanların şehirleşmesi ile birlikte büyük oranda unutulmuştur. Her ne kadar geçmişe kıyasla daha az kullanılıyor olsa da bu isimlerin halen kullanıldığı bölgeler vardır.

Merkez Tesisat olarak tuvalet ve lavabo konusundaki ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler üretiyoruz. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Halk Dilinde Tuvalet İsimleri Nelerdir?

Yörelere ve kültürlere göre tuvalete farklı isimler verildiği bilinen bir durumdur. Geçmişten günümüze kadar yaygın olarak kullanılan tuvalet isimleri şu şekildedir:

Geçmişte yoğun olarak kullanılan bu isimlerden sadece lavabo, tuvalet ve WC aynı şekilde kullanılmaktadır. Diğerlerinin kullanımının azaldığı bilinen bir durumdur.

Buradaki isimlerin her birinin farklı bir hikayesi, farklı bir anlamı vardır. Tuvalet çeşitleri isimleri arasında son derece ilginç hikayesi olanlar da vardır. 100 numara, bunlar arasından en ilgincidir.

Türkiye’de tuvaletler için bu ismin kullanılmasının temelinde, Fransa’daki otel odalarının numaralandırılması vardır. Fransa’daki eski otellerde her odada değil, her katta bir tuvalet bulunurdu. Bu tuvaletler ise oda numaraları ile karışmaması için “00” olarak numaralandırılmıştır. İşte buradaki çift sıfır, zaman içerisinde dönüşerek 100 numara halini almıştır.

Halk Dilinde Tuvalet İsimleri
Halk Dilinde Tuvalet İsimleri

Eskiden Tuvalete Ne Denirdi?

Eskiden tuvalete kenef ve hela denilirdi. Bunların yanında abdesthane ve ayakyolu da çok sık kullanılırdı. Söz konusu isimlerin önemli kısmının kökeni Arapçadır. Hela, Arapça kökenli bir kelime olup, boşluk ve boş yer gibi anlamlara gelmektedir. Kenef de yine Arapça kökenli isimlerden biridir ve korunak ve sığınak gibi farklı anlamlara da gelmektedir.

Eski Türklerde Tuvalet İsimleri

Eski Türklerde tuvalet isimleri, tamamen tuvalet kültüründen kaynaklanmaktadır. İsimlendirme, genellikle tuvaletin türüne göre yapılmıştır. Göçebe bir yaşam tarzının hakim olduğu bu dönemlerde, tuvalet ihtiyacının karşılanması için çukurlar kazılır ve çevresi mahremiyet için kapatılırdı. Bu tür tuvaletler çukur olarak isimlendirilmiştir.

Günümüzde kullanılan tuvalet kelimesi ise Fransızca kökenli bir sözcüktür. Fransızcadan dilimize geçmiş ve dönüşerek bu hali almıştır. Batı ülkelerinin birçoğunda tuvalet kelimesinin kökeni Fransızcadır. WC (Water-Closet) de yine Batı kökenli isimlerdendir.

Halk Dilinde Tuvalet İsimleri
Halk Dilinde Tuvalet İsimleri

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x