Hidroforlar, su basıncının istenen seviyede olmasını sağlayan cihazlardır. Farklı modelleri ve çeşitleri vardır. Hidrofor fiyatları ise bu model ve çeşitlere göre farklılık gösterir. Yazımızın devamında hidrofor fiyatları ne kadar sorusunun cevabını ve konuya ilişkin diğer detayları bulabilirsiniz.

Hidrofor konusundaki ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Seçimi nasıl yapmanız gerektiği, alınan hidroforun kurulumu ve çalıştırılması gibi konulardaki ihtiyaçlarınızı profesyonel olarak karşılıyoruz.

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

Hidrofor Nedir?

Hidrofor, suyun basınçlı şekilde iletilmesini sağlayan bir tesisat ekipmanıdır. Suya basınç kazandırmaları sayesinde basıncın düşük olduğu zamanlarda dahi suyun yüksek katlara çıkarılmasını mümkün kılmaktadır.

Hidroforlar, kendi içerisinde farklı parçalardan ve ekipmanlardan oluşmaktadır. Bu sistemlerde genellikle suyun depolandığı bir depo veya tank ile basınçlandırma için bir motor bulunmaktadır. Ancak sistemin sorunsuz şekilde işlemesi için farklı parçalardan da yararlanılmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Çok sayıda farklı hidrofor modeli vardır. Bunların tamamında kullanılan ekipmanlar aynı değildir. Kullanım amacına ve diğer detaylara göre sistemlerde farklı parçalar da bulunabilmektedir.

Bu aletlerin kullanım alanı son derece geniştir. Su basıncı problemi yaşanan her alanda kullanıldığı bilinmektedir. Başlıca kullanım alanı ise şu şekildedir:

Kullanım alanına uygun olarak farklı modellerin tercih edilmesi, daha etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Hidrofor fiyatları ise tercih edilen bu modellere bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Hidroforlar, genellikle elektrikle çalışır. Üzerinde yer alan motor elektrik enerjisi ile istenen basıncı oluşturmakta ve sonrasında suyun istenilen yüksekliklere kadar çıkmasını sağlamaktadır. Elektrikli olan seçeneklerin kendi içerisinde 65 watt ile 1400 watt arasında farklı çeşitleri vardır. Söz konusu aralığın genişliği dahi, ne kadar fazla çeşit olduğunu gözler önüne sermektedir.

Hidrofor fiyatları
Hidrofor fiyatları

Hidrofor Ne İşe Yarar?

Hidroforlar, suyun basıncını artırmakta ve böylece normal şartlarda çıkamayacağı yerlere çıkmasını sağlamaktadır. Örneğin; yaz aylarında şebeke suyundaki düşüş nedeniyle binaların üst katlarına sular, bazı dönemlerde çıkamaz. İşte böyle zamanlarda hidroforlar devreye girer ve ürettikleri basınç ile istenen sonucun alınmasını sağlarlar.

Hidroforlar, basınçlı su üreten aletler olarak tanımlanabilmektedir. Buna karşın işlevleri, tahmin edilenden çok fazladır. İşte bazı kullanım şekilleri ve sağlamış olduğu avantajlar:

Hidroforların temel özelliği, su basıncını artırmaktır. Böylece suyun düşük basınçlı bölgeden, yüksek basınçlı bölgeye taşınmasını sağlarlar. Uzak mesafeler ve yüksek katlı binaların su ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılırlar.

Kullanım alanı binalarla sınırlı değildir. Bahçeler, fabrikalar, siteler ve benzeri türden alanların su ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıldıkları bilinmektedir.

Basınçtaki değişimler, suyun doğru ve kaliteli şekilde dağıtılmasına izin vermez. Musluklardan düzenli olarak akmazlar, çamaşır ve bulaşık makinelerinin girişlerine zarar verebilirler. Basınç farklılıklarının çok fazla olduğu yerlerde, kontrollü dağıtım için kullanılırlar.

Hidroforlar, tek başlarına değil, depoları ile kullanılırlar. Bundan dolayı aynı zamanda, belli bir miktar depolama kapasitesi sağlarlar. Suların olmadığı ve kesildiği dönemlerde, depolanan suyun varlığı, önemli bir kolaylık sağlayacaktır.

Basıncı arttırması ve istenen seviyeye getirmesi, söz konusu aletin tazyik oluşturmasına imkan verir. Bundan dolayı yangın söndürme ve benzeri amaçlar için kullanılır.

Büyük binalar ve endüstriyel tesislerdeki yangın söndürme sistemleri, hidrofor ile desteklenir. Böylece yangın anında yüksek tazyik oluşturularak yangına etkili şekilde müdahale edilir.

Hidroforlar, suyun taşınmasını, depolanmasını ve dağıtılmasını kolaylaştırır. Bundan dolayı insanların yaşam kalitelerini dolaylı yoldan da olsa olumlu olarak etkiler.

Hidrofor Çeşitleri

Hidrofor Pompa Fiyatları
Hidrofor çeşitleri ve modelleri

Hidroforlar, kendi içerisinde farklı seçeneklere sahiptir. Bu aletlerin farklı çeşitleri ve modelleri vardır. Özellikle kullanım amacına bağlı olarak çok sayıda seçenek olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır. Binalarda, endüstriyel tesislerde, bahçelerde, müstakil evlerde ve benzeri alanlarda kullanılacak farklı modeller vardır.

Hidrofor modelleri, kullanılan enerji kaynağına göre de farklılaşır. Bu modellerin çok büyük bir kısmı elektrik enerjisi ile çalışır. Bunun dışında benzinle çalışan modeller de vardır. Ayrıca yeni nesil hidroforların bazılarında güneş enerjisinden yararlanma imkanı bulunur.

Depolama kapasitesi bakımından farklı olan seçenekler de vardır. Farklı kapasiteye sahip seçenekler, ihtiyaçların etkili olarak karşılanması noktasında ciddi avantajlar sağlamaktadır.

İlk bakışta tüm hidroforların benzer ekipmanlardan oluştuğu düşünülebilir. Ancak kullanıcı ihtiyaçlarına çok daha etkili cevap vermek için bazı modellerde, gelişmiş ekipmanlar yer alır. Bunlar, hassas basınç ayarından kolay kontrole kadar farklı avantajlar sağlar. İhtiyaçlarınızı dikkate alarak bu seçenekler arasından ihtiyaçlarınıza etkili olarak yanıt verecek modelleri tercih edebilirsiniz.

Su Deposu Hidrofor Fiyatları

Su deposu hidrofor fiyatları, tercih edilecek modele göre farklılık gösterir. Bu noktada motor gücü, fiyatlar üzerinde son derece etkilidir. Bundan dolayı ihtiyaca en uygun seçeneğin tercih edilmesi, gereksiz yere yüksek maliyete girmemeyi sağlayacaktır.

Su deposu için kullanılan hidroforlar, genellikle düşük basınca sahiptir. Ancak ihtiyaca bağlı olarak yüksek basınca sahip olan seçenekler de tercih edilebilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen su deposu hidrofor fiyatları şu şekildedir:

Marka Motor Gücü Fiyat
Schutzenger 1,5 Hp 2.500 TL
Germany Steel 0,75 Hp 1.500 TL
Ibeltech 0,5 Hp 1.400 TL
Schutzenger 1 Hp 2.400 TL
Mur-cell 0,5 Hp 1.500 TL
Böhrer 1 Hp 3.700 TL

 

Görüleceği üzere fiyatlar üzerinde motor gücü ile fiyatlar arasında direkt bir ilişki vardır. Tercih edilecek motor ne kadar güçlü olursa, suyun basıncı o kadar artırılır. Bunun sonucunda ise suyun daha yüksek noktalara çıkarılması mümkün olur.

Buradaki bir diğer önemli nokta ise markadır. Kalitesini kanıtlamış markalar, diğerlerine göre nispeten daha pahalı olabilmektedir. Dayanıklı, uzun ömürlü bir cihaz tercih etmek için bilinen, kaliteli markalar tercih edilmelidir.

Bina Hidrofor Fiyatları

Bina hidrofor fiyatları, marka ve motor gücüne bağlı olarak değişmektedir. Hidroforun kurulacağı binanın toplamda kaç katkı olduğu, binada kaç tane daire olduğu gibi hususlar, hem seçimleri hem de rakamları direkt olarak etkiler.

Marka Motor Gücü Fiyat
Schutzenger 0.75 Hp 1.449 TL
Moonshop 0.50 Hp 1.656 TL
Schutzenger 0.70 Hp 1.399 TL
Hays 0.5 Hp 1.300 TL
Einhell 600w 3.399 TL
Schutzenger 1.5 Hp 2.399 TL
Schutzenger 1 Hp 1.799 TL
Böhrer 0.50 Hp 1.479 TL
Einhell Bilgi Yok 4.079 TL

 

Buradaki listede yer alan ürünler, küçük binalar için yeterli olacaktır. Ancak büyük ve çok katlı binalar için daha güçlü hidroforların alınması gerekir. Ayrıca paylaşmış olduğumuz rakamların değişebileceği de unutulmamalıdır.

20 Dairelik Hidrofor Fiyatları

20 dairelik hidrofor fiyatları, daha düşük kapasiteli olanlara göre yüksektir. Bu sayıdaki daireye aynı anda basınçlı su göndermek için hidroforun ciddi bir güç üretmesi gerekir. Aksi durumda bir noktadan sonra suyun basıncı düşer ve istenilen her noktaya ulaştırılamaz.

20 dairelik hidrofor fiyatları ile ilgili araştırma yaparken sadece daire sayısına değil, aynı zamanda kat sayısına da odaklanmak gerekir. Çünkü binanın kaç katlı olduğu, suyun ne kadar yükseğe çıkacağını direkt olarak etkiler. Bundan dolayı daire sayısı ile birlikte kat sayısının da dikkate alınması gerekir.

20 daireye sahip 10 katlı bir bina ile 4 katlı bir binada aynı hidroforun kullanılması doğru olmayacaktır. Zira kat sayısının artması ile birlikte suyun çıkacağı yükseklik de artacaktır. Bu ise daha fazla güç gerektirmektedir.

Hidrofor fiyatları 5 kat 20 daire için 7.500 TL ile 25.000 TL arasında değişir. Farkı markaların sunmuş olduğu çok sayıda ürün vardır. Bunlardan uygun olan tercih edilebilir. Kat sayısının ve daire sayısının fazla olması, motorun güçlü olmasını zorunlu kılar. Bu ise fiyatların artmasına neden olur.

Farklı kat ve daire sayısı için üretilmiş bazı hidroforların fiyatları şu şekildedir:

Marka Kullanım Alanı Tavsiyesi Fiyat
Böhrer Jet 5 Kat 5 Daire 3.900 TL
Sumak Symh6 9 Kat 20 Daire 22.000 TL
Baymak Jet 102 M 4 Kat 5 Daire 8.400 TL
Böhrer Jet 1100ah 6 Kat 20 Daire 7.000 TL
Sumak Smj100 5 Kat 5 Daire 6.900 TL

 

Buradan da anlaşılacağı üzere binanın kaç katlı olduğu ve binadaki toplam daire sayısı, seçim sürecinde dikkate alınmaktadır. Bu seçimler ise hem ürünü hem de fiyatı ciddi anlamda değiştirmektedir.

 

Müstakil Ev İçin Hidrofor

Müstakil ev için hidrofor seçenekleri, çoğunlukla uygun fiyatlıdır. Binalar veya endüstriyel tesisler için kullanılanlara kıyasla daha ucuz olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Hidrofor ev tipi seçenekleri, nispeten küçük motorlara ve küçük depolara sahip ürünlerdir.

Hidroforların içerisinde direkt olarak müstakil ev seçenekleri bulunmamaktadır. Bunun yerine kat ve daire sayısı verilmektedir. Bunlar arasından düşük kat ve düşük daire sayısına yönelik olan seçenekler, müstakil evler için ideal seçenek kabul edilmektedir. Müstakil ev için hidrofor seçenekleri ve bunların fiyatları şu şekildedir:

Marka Daire sayısı Fiyat
Schutzenger Qb60 2 Kat 2 Daire 1.500 TL
Moonshop 0,5 Hp 2 Kat 2 Daire 1.700 TL
Böhrer Jet 100 3 Kat 3 Daire 3.300 TL

 

Buradaki ürünler müstakil evler için rahatlıkla kullanılabilir. Yine farklı markalara ait benzer güçte ve benzer özellikte olan ürünler de tercih edilebilir.

 

Hidrofor Fiyatları Üzerinde Etkili Olan Unsurlar

Hidrofor fiyatları incelendiğinde, rakamların ciddi anlamda farklılık gösterdiği görülmektedir. Bu farklılığın temelinde, bir takım unsurlar yer almaktadır. Fiyatları etkileyen bu unsurlar şunlardır:

Hidroforların ne kadar güçlü oldukları, motorlarının güçleri ile direkt olarak ilişkilidir. Daha yüksek noktalara ve daha fazla yere su ulaştırmak için güçlü motorların tercih edilmesi gerekmektedir. Daha güçlü motorlar ise sizin de tahmin edebileceğiniz gibi daha pahalıdır.

Hangi alanda olursa olsun, fiyatlar üzerinde en etkili unsurlardan birisi markadır. Söz konusu durum, hidrofor fiyatları için de geçerlidir. Kalitesini ve dayanıklılığını kanıtlamış olan markalar, aynı özelliklere sahip tanınmayan markalara göre daha pahalıdır.

Pompaların ve sistem içerisinde yer alan depoların yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi, rakamlar üzerinde etkilidir. Kullanılan malzemeler, ürünlerin ne kadar dayanıklı ve ne kadar uzun ömürlü olacağını belirler. Bakır gibi dayanıklı malzemelerden üretilenler, diğerlerine göre daha pahalıdır.

İlk bakışta tüm hidroforlarda aynı motorların kullanıldığı düşünülebilir. Ancak gelişen teknoloji ile kullanılan motorların türünde de farklılıklar ortaya çıkmıştır. Yüksek performans ve verimlilik için geliştirilen inverter motorların kullanıldığı seçenekler bulunmaktadır. Bunların fiyatları ise diğerlerine göre biraz daha yüksektir.

Garanti süresi, bir diğer önemli etkendir. Bu ürünlerin garanti süreleri en az 2 yıldır. Ancak bazı markalar, 5 yıl gibi çok daha uzun süreler için ürünlerine garanti vermektedir. Böylece ürünlerin daha uzun süre sorunsuz kullanımı garanti altına alınır. Ancak bu durum, fiyatların biraz daha artmasına yol açar.

Markaların servis desteklerinin kalitesi ve servis ağlarının yaygınlığı, son derece önemlidir. Kaliteli servis hizmetleri, maliyetleri ve dolayısıyla da fiyatları artıran bir unsurdur.

Günümüzde hidroforların satın alınabileceği çok sayıda nokta vardır. Üretici firmanın kendisinden bu ürünler alınabileceği gibi farklı satıcılardan da alınabilir. Bunlardaki fiyatlar ise farklı olur. En uygun fiyatı bulabilmek için detaylı bir araştırma yapılması gerekir.

Buradaki unsurlar, hidrofor fiyatları üzerinde etkilidir.

Hidrofor Seçimi Nasıl Yapılır?

Hidrofor seçimi yapmak, özen gerektiren bir işlemdir. Bu süreçte her detayın dikkate alınması, hem maliyet hem de verimlilik için çok önemlidir. Seçim yaparken dikkate alınması gereken hususlar şu şekildedir:

İlk olarak hangi alanda kullanılacağının dikkate alınması gerekir. Nihayetinde söz konusu ürünün müstakil evler için seçenekleri olduğu gibi devasa endüstriyel tesisler için de çeşitleri vardır. Bundan dolayı kullanım alanı ve amaçların ilk olarak net şekilde belirlenmesi gerekir.

Suyun hangi yüksekliğe çıkacağı, seçim sürecinin önemli etkenlerindendir. Yükseklik arttıkça daha güçlü motorlara ihtiyaç duyulacaktır. Örneğin; 10 katlı bir bina için 0,5 Hp gücünde bir motorun tercih edilmesi, hayal kırıklığı yaratır.

Hidroforlar, basıncı yükseltme özelliği bulunan aletlerdir. Ancak tek özelliklerinin bu olmadığı ve buna ek olarak depolama yapabildikleri de dikkate alınmalıdır. Ne kadarlık bir depolama kapasitesine ihtiyaç olduğunun belirlenmesi, seçeneklerin azalmasını ve kolay seçim yapılmasını sağlar.

Bu aletler, elektrik enerjisini kullanarak işlevlerini yerine getirirler. Kullanılan motorun enerji verimliliği konusunda başarılı olması sayesinde elektrik faturalarının azalmasını sağlar. Uzun vadede ise bu durum çok önemli avantajlar yaratır.

Kalitesini ve dayanıklılığını kanıtlamış markaların ürünleri, beklentilerin karşılanmasını kolaylaştırır. Bu tip markaların ürünlerinin performansları ve dayanıklılıkları stabildir. Yani ne ile karşılaşacağınızı bilirsiniz. Ancak bilinmeyen markalar, bir anlamda risk demektir.

Marka konusundaki tercih, servis ağının da tercih edilmesine neden olur. Bilinmeyen markaların servis hizmetleri sıkıntılı olabilir. Dolayısıyla marka tercihinde bulunurken servis ağı ve kalitesini de dikkate almanız gerekir.

Hidroforlar, çoğunlukla otomatik olarak devreye girer ve sistemdeki basıncın stabil kalmasını sağlar. Buna karşın her ürünün kontrol ve otomasyon özellikleri farklıdır. Kontrol konusunda kolaylık sağlayan seçenekler, daha avantajlıdır.

Hidrofor fiyatları, dikkate alınması gereken bir diğer husustur. Bütçeye uygun seçeneklerin bulunması için fiyatların göz önünde bulundurulması gerekir. Ancak sadece ucuz olduğu için bir seçim yapılması doğru olmayacaktır. Bu noktada önceliğin her zaman kaliteye, daha sonra fiyata verilmesi gerekir.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x