İstanbul su kaçağı tespiti, hizmetleri tesisat borularında meydana gelen kaçakların yerlerinin nokta atışı olarak bulunmasını sağlar. Böylece hem tamir süreci hızlanır hem de tamir maliyetleri ciddi anlamda azalır. Dolayısıyla su kaçaklarında mutlaka kaçak tespitinin profesyonel yöntemler kullanılarak yapılması gerekir.

Merkez Tesisat olarak İstanbul genelinde su kaçağı tespiti işlemini profesyonel ekipmanlarla yapıyor ve kaçakları kırmadan buluyoruz. Sonrasında gerekli yöntemleri kullanarak kaçakları kalıcı olarak gideriyoruz. Su kaçaklarının tespiti ve tamiri ile ilgili ihtiyaçlarınız için hemen bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

 

İstanbul Su Kaçağı Tespiti
Kameralı su Kaçağı tespiti

İstanbul Su Kaçağı Tespiti Yöntemleri

İstanbul su kaçağı tespiti, farklı yöntemler kullanılarak yapılır. Geçmişte su kaçaklarının tespiti için deneme yanılma yöntemleri kullanılır ve nem olan bölgeler tahmine dayalı olarak kırılırdı. Ancak sadece 15-20 cm’lik sapmalar dahi kaçakların bulunamamasına neden olur ve duvarların kırılmasına devam edilirdi. Her yanlış karar, gereksiz duvar kırma ve gereksiz maliyet anlamına gelirdi.

Su kaçakları, ilk bakışta kolay şekilde bulunabilir gibi gözükür. Ancak duvar içerisinde meydana gelen kaçaklar, her zaman aynı noktada neme neden olmaz. Bazı farklı noktalara kadar sızar ve burada nem oluşturur. Zeminde oluşan kaçaklarda da benzer bir durum söz konusu olabilir. Dolayısıyla kaçakların bulunması kolay değildir.

Zorlanmadan, hızlı bir şekilde ve zaman kaybetmeden İstanbul su kaçağı tespiti yapmak için kullanılması gereken cihazlar şunlardır:

Bu cihazlar sayesinde temiz, pis ve sıcak su tesisatındaki kaçakları nokta atışı olarak bulmak mümkündür.

Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Kameralı su kaçağı tespiti, kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar; termal kamera ve normal kamera kullanımı ile yapılan kaçak tespitleridir. Termal kamera ile yapılan kaçak tespitleri, sıcak su tesisatında etkili sonuçlar verir. Sıcak su tesisatında meydana gelen kaçaklar, sıcak suyun duvar içerisine dağılmasına ve dolayısıyla da duvarın ısınmasına neden olur.

Sıcak su tesisatında yaşanan kaçakların tespiti için termal kamera ile kaçakların olduğu tahmin edilen bölgelere bakılması gerekir. Bu bölgelere bakıldığında kaçakların olduğu bölgede ısı dağılması belirgindir. Böylece termal kameradaki ısı tespiti üzerinden kaçaklar nokta atışı olarak ve kırmadan bulunabilir.

Kameralı su kaçağı tespitinin kullanıldığı bir diğer tesisat ise pis su tesisatıdır. Bilindiği gibi pis su tesisatındaki borular PVC borular olup, bunlar tıkanıklığa neden olmamak için yeteri kadar geniş seçilir. Geniş olan bu borularda meydana gelen kaçakların tespiti için kameralı sistemlerden yararlanılır.

Kameralı tespit için söz konusu boruların içerisinde kamera gönderilir. Kamera sayesinde borunun içerisinde görüntü alınır ve böylece kaçaklar nokta atışı olarak tespit edilir.

İstanbul Su Kaçağı Tespiti
İstanbul Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı bulma için kullanılan farklı yöntemler vardır. Burada önemli olan kaçakların herhangi bir duvarı ya da zemini kırmadan bulmaktır. Gereksiz yere duvar veya zeminin kırılması, hem evlerin zarar görmesine neden olur hem de su kaçağı tamiri maliyetini gereksiz yere artırır.

Kırmadan su kaçağı bulma için mutlaka doğru cihazların kullanılması gerekir. Zira her bir cihazın kendi içerisinde farklı üstünlükleri ve farklı dezavantajları vardır. Doğru tesisatta doğru cihazların kullanılması, kaçakların duvarları veya zemini kırmadan da bulmaya imkan verir.

Temiz su tesisatı için nem ölçer ve akustik dinleme cihazı, pis su tesisatı için ise kamera, sıcak su tesisatı için de termal kamera kullanılmalıdır. Bunlar sayesinde kırmadan İstanbul su kaçağı tespiti yapılabilir. Ancak kırmadan su kaçağı tamiri mümkün değildir. Kırmadan duvar içerisindeki boruya erişim mümkün olmadığından, küçük bir kısım kırılarak tamir yapılır.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

 

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x