Kaçak su kullanımı nasıl anlaşılır? Kaçak su kullanımı, kaçak elektrik kadar olmasa da yaygın sayılır. Ancak suyun kaçak olarak kullanılması büyük bir suçtur ve cezası da vardır. Peki, kaçak su kullanımı nasıl anlaşılır? Bu sorunun yanıtı ve kaçak su ile ilgili diğer detaylar yazımızın devamında.

Merkez Tesisat olarak evlerdeki veya benzeri yapılardaki su kaçaklarını buluyor ve sorunu hızlı bir şekilde gideriyoruz. Ayrıca su tesisatı ile ilgili diğer problemlere ve ihtiyaçlara da profesyonel çözümler üretiyoruz. Bu konularda detaylı bilgi almak için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İSKİ Kaçak Su Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

İSKİ kaçak su kullanımı nasıl anlaşılır? İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan İSKİ, kaçak su kullanımıyla ilgili olarak da kapsamlı çalışmalar yapmakta ve farklı mekanizmalar kurmaktadır. Kaçakların tespiti için kullanılan bazı yöntemler aşağıdaki gibidir:

Kaçak Su Kullanımı Nasıl Anlaşılır?
Kaçak Su Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

1 – Düzenli Kontroller

Düzenli kontroller, bu noktadaki en önemli yöntemlerden biridir. İSKİ, hangi bölgede ne kadarlık kullanım olduğunu sistem üzerinden görebilmekte ve buradaki verilerle faturaları kıyaslamaktadır. Buna bağlı olarak tutarsızlık olan bölgelerde kontroller yapılmaktadır.

Kaçak su kullanımı, büyük oranda eski tip mekanik su saatleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Mekanik su saatleri, İSKİ çalışanları tarafından düzenli olarak kontrol edilir ve üzerindeki endeks kaydedilir. Üstelik bu süreç, ev sahiplerine haber verilmeden gerçekleştirilir.

Birkaç aylık süreçte su saatinin endeksindeki tutarsızlıklar direkt olarak fark edilir ve böylece ilgili evdekilerle ilgili işlemler başlatılır. Yapılan incelemelerde bilerek ve kasıtlı olarak bu kaçak su kullanımı varsa konu savcılığa intikal ettirilir.

2 – İhbar

İSKİ kaçak su ihbar, bu noktadaki bir diğer yöntemdir. İhbarlar, su kaçaklarının çok daha hızlı şekilde bulunmasını sağlar. Alınan ihbar üzerine ilgili evde incelemeler yapılır ve kaçak ihbarının doğru olup olmadığı anlaşılır.

İhbarlara yönelik incelemeler de uzman ekiplerce gerçekleştirilir. Ekipler, kaçak su kullanımının bilinçli olarak yapıldığını tespit ettiklerinde, ilgili kişi veya kişiler hakkında cezai işlemlere başlar. Ayrıca duruma göre konunun savcılığa intikal ettirilmesi de söz konusu olabilir. Kısacası ihbarlar, kaçak su kullanımı nasıl anlaşılır sorusunun en net yanıtlarından biridir.

3 – Abonesiz Kullanım

Kaçak su kullanımı nasıl anlaşılır sorusunun bir diğer yanıtı ise abonesiz kullanımdır. İnşaat statüsündeyken bağlanan su için kullanıcıların abonelik açtırması ve faturalandırmanın başlaması gerekir. Bu noktada bazı kullanıcılar abonelik açtırmamayı ve abonesiz olarak su kullanımını tercih eder. Bu durum, kaçak su kullanımı anlamına gelir.

Abonesiz kullanım, İSKİ ekiplerinin yaptıkları kontrollerle veya ihbarlarla anlaşılır. Abonesiz kullanım da kaçak su kullanımı olarak kabul edilir ve cezası bulunur.

Kaçak Su Kullanımı Nasıl Anlaşılır?
Kaçak Su Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

Eski Kaçak Su Cezası Ne Kadar?

Kaçak su kullanıcılarının büyük bölümü, geçmişe yönelik ceza verilemeyeceğini düşünür. Ancak kaçak su kullanımının tespit edildiği andan ceza verilir. Bu durum, kullanımın ne kadar eski olduğunu önemsiz hale getirir.

Kaçak su kullanmanın cezası ise kullanım miktarına ve tespite göre farklılık gösterir. Örneğin; abonesiz kullanım söz konusu olmasına karşın doğru çalışan bir su saati var ise tespit edilen kullanım miktarı kadar ceza yazılır. Ayrıca buna kaçak su bedeli de eklenir. Ancak ne kadar kaçak su kullanıldığı bilinmiyorsa bu durum farklılaşır.

Kaçak su kullanımı, nitelikli hırsızlık kabul edilir ve İSKİ bu durumları genellikle savcılığa bildirir. Savcılık ise konuyu mahkemeye götürür ve ilgili kişi ya da kişiler hakkında nitelikli hırsızlık suçundan, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası davası açılabilir.

İSKİ Kaçak Su Bedeli

Kaçak su kullanımı nasıl anlaşılır sorusu kadar kaçak su bedeli de merak edilir. Kaçak su bedeli, tespit edilen kullanım miktarına göre değişir. Bu miktara göre kaçak su bedeli ve bunun cezası kullanıcılara yansıtılır. Olayın gelişim şeklinde ve kişilerin niyetlerine göre bu durum ceza davasına da dönebilir.

Kaçak Su Zamanaşımı Var Mı?

Kaçak su kullanımında zamanaşımı vardır. İlgili mevzuata göre bu süre 10 yıldır. Dolayısıyla zamanaşımı için olayın üzerinden en az 10 yıl geçmesi ve bu süreçte kaçak kullanımının devam etmemesi gerekir. Devam etmesi durumunda zamanaşımı süresinin başlamayacağı unutulmamalıdır.

Bizleri Instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/ Ayrıca Youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x