Mutfakta su kaçağı tespiti, sıcak su veya temiz su tesisatında meydana gelen kaçakların nokta atışı olarak bulunmasını sağlar. Sonrasında ise kaçaklar tamir edilerek yapıya zarar vermesi engellenir.

Merkez Tesisat olarak mutfaklardaki ya da evlerin farklı bölümlerindeki su kaçaklarını nokta atışı olarak buluyoruz. Kırmadan su kaçağı bulma yöntemleri ile gereksiz yere evlerinize zarar vermiyor ve bu problemin kısa sürede çözülmesini sağlıyoruz. Siz de mutfaklardaki su kaçaklarına profesyonel çözümler arıyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

 

Mutfakta Su Kaçağı Tespiti
Mutfakta Su Kaçağı Tespiti

Mutfak Tavanından Alt Komşuya Su Damlıyor

Mutfaklar, evlerdeki ve iş yerlerinde en önemli alanlardan biridir. Bu alanlar, evlerdeki diğer bölümlere göre daha fazla tesisat borusu içerir. Temiz su tesisatı, pis su tesisatı ve sıcak su tesisatına ait çok sayıda boru mutfağın duvarlarının veya zeminin içerisinden geçer. Bu kadar fazla borunun olduğu bir alan, su kaçağı riskinin en yüksek olduğu noktalardan biridir.

Mutfaklarda meydana gelen su kaçakları, büyük oranda zemindeki borularda meydana gelir. Kalitesiz malzeme, kalitesiz işçilik, yüksek su basıncı ve benzeri etkenlere bağlı olarak bu borularda kaçaklar oluşabilir. Zeminde meydana gelen kaçaklar, yer çekiminin ve mutfaktaki fayansların etkisi ile alt kata sızmaya başlar.

Su kaçakları çok az olursa alt katta önce nemlenme ve boyanın kavlaması gibi durumlar gözlenir. Zamanında müdahale edilmediğinde ise tavandaki sıva tamamen yere düşebilir. Su kaçakları fazla olduğunda ise ilk olarak su damlaması görülür ve mutfak tavanından alt komşuya su damlıyor şikayeti dile getirilir.

Mutfaktan Alt Kata Su Sızıyor

Mutfaktan alt kata su sızıyor şeklindeki şikayet, su kaçaklarının çok hızlı bir şekilde tespit edilmesine dair işarettir. Zira tesisat borusundan sızan sular, yapılara zarar verir. İlk olarak yüzeydeki boyanın kavlamasına neden olurlar. Sonrasında ise tavandaki sıvanın tamamen düşmesine dahi yol açabilirler.

Sıvanın düşmesi, sadece yapılara zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda yaralanma olasılığının da ortaya çıkmasına yol açar. Bundan dolayı sızıntılar fark edildiğinde hemen problemin giderilmesi gerekir.

Bu noktadaki bir diğer etki ise zeminin içerisinde yer alan demirlerle ilgilidir. Betonu tutan ve yapıların sağlam şekilde ayakta kalmalarını sağlayan demirler, sızan suyun etkisi ile paslanabilir. Korozyon etkisi ile oluşan pas ise demirlerin çürümesine ve yük taşıma kapasitelerinin azalmasına dahi neden olabilir. Dolayısıyla su kaçağı durumunda mutfakta su kaçağı tespiti işleminin zaman kaybedilmeden yapılması gerekmektedir.

 

Mutfakta Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Mutfakta su kaçağı tespiti profesyonel yöntemler kullanılarak yapılır. Mutfaklar, en fazla su borusunun olduğu alanlar olarak dikkat çeker. Bundan dolayı meydana gelen bir kaçağın hangi tesisattan kaynaklığını anlamak deneyim de gerektirir. Yani tek başına profesyonel yöntemler yeterli olmayacaktır.

Sıcak, temiz ve su tesisatının her biri için uygulanacak olan yöntem farklılık gösterir. Bundan dolayı öncelikle sızıntının belirtileri incelenerek hangi kaçağın hangi tesisatta olduğu tahmin edilir. Yapılan tahminde, sızıntının olduğu bölge de dikkate alınır ve bu noktadaki tahminler büyük oranda doğru çıkar. Farklı tesisat türlerindeki kaçak tespiti için kullanılacak yöntemler şu şekildedir:

·         Sıcak Su Tesisatı

Mutfaklardaki kaçakların önemli kısmı sıcak su borularında meydana gelir. Sıcak su borularındaki kaçakların bulunması için ise termal kameralardan yararlanılır. Termal kameralar, en ufak ısı farklılığını etkili şekilde tespit eder ve bu ısı farklılığı kullanılarak mutfakta su kaçağı tespiti yapılır.

Termal kameralar kullanılmadan önce borularda sıcak su olduğundan emin olunmalıdır. Bu tür durumlarda kombinin ayarı yükseltilerek sıcaklık farkının daha belirgin olması da sağlanabilir.

Termal kameralar, sıcak su boru hattı boyunca ısıyı belli bir seviyede ve düz olarak görüntüler. Ancak kaçakların olduğu bölgede ısı dağınık şekilde görülür. Bu sayede tespit kolay şekilde yapılır.

·         Temiz Su Tesisatı

Temiz su tesisatı, en yüksek basınca sahip borulara sahiptir. Sıcak su hattında yer alan borulardaki su basıncı ortalama 1,5 bar iken, temiz su borularındaki su basıncı ise ortalama 4 bardır. Basıncın yüksek olması, kaçaklardaki suların fışkırarak dışarı çıkmasına neden olur. Fışkıran su ise belli bir sese neden olur.

Temiz su tesisatındaki bu durum nedeniyle su kaçağı tespiti için akustik dinleme cihazından yararlanılır. Akustik dinleme cihazı, kaçak olan suyun sesinin tespit edilmesini sağlar. Üstelik bunu nokta atışı olarak yaparak gereksiz yere fayansların kırılmasına neden olmaz. Akustik dinleme cihazları, mutfakta su kaçağı tespiti için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir.

·         Pis Su Tesisatı

Mutfaklarda bulunan pis su tesisatında da kaçaklar meydana gelebilir. Mutfakta su kaçağı tespiti için kullanılan farklı yöntemler olsa da pis su tesisatı için genellikle kameraları yöntem tercih edilir. Zira pis su borularının basıncı düşüktür ve buradaki suların sıcaklıkları, termal kameralardan yararlanacak kadar yüksek değildir.

Mutfaklardaki pis su tesisatı, lavabo gideri borusundan ibarettir. Ancak bu borunun ana gider borusuna kadar giden bölümünde, farklı nedenlere bağlı olarak kaçaklar meydana gelebilir. Yanlış tıkanıklık açma yöntemleri başta olmak üzere kalitesiz malzeme ve kalitesiz işçiliğe bağlı olarak bu problem meydana gelebilir.

Mutfakta su kaçağı tespiti pis su borularında yapılırken, boruya görüntüleri dışarı aktaran bir kamera gönderilir. Kameradan gelen görüntüler detaylı olarak incelenir ve görüntüler yorumlanarak kaçaklar tespit edilir. Bu süreçte görüntülere detaylı olarak bakılması, farklı açılardan görüntü alınması çok önemlidir.

Mutfakta Su Kaçağı Tespiti
Mutfakta Su Kaçağı Tespiti

Mutfakta Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Mutfakta su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra kaçakların hızlı bir şekilde tamir edilmesi gerekir. Tamir için izlenecek yöntem ise tesisatın türüne ve kaçakların boyutuna göre farklılık gösterir. Ancak en etkili tamirin, borulara erişim sağlanarak yapılan tamir olduğu unutulmamalıdır.

Kaçağın olduğu nokta profesyonel yöntemlerle tespit edildikten sonra özel bir matkap kullanılarak ilgili bölgede küçük bir alan kırılır. Kırma işlemi çok dikkatli bir şekilde yapılır. Sonrasında ise borulara erişim sağlanır. Borular açığa çıktıktan sonra su kaçağının hangi noktada olduğu belirlenir. Eğer direkt olarak kaçağın yeri anlaşılmazsa borudaki su basıncı biraz artırılır ve böylece kaçaklar net olarak ortaya çıkar.

Kaçakların olduğu bölge profesyonel su borusu tamiri yöntemleri ile tamir edilir ve ilgili bölge kapatılarak işlem sonlandırılır. Mutfakta su kaçağı tespiti ihtiyaçlarınız için bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/ Ayrıca Youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x