Parke arasından su çıkıyor sorunu, su kaçağından kaynaklanır. Zamanında müdahale edilerek bu problem giderilmezse hem parkeler hem de zemin zarar görür. Böyle bir durumda sorunun giderilmesi için daha yüksek maliyetlerin karşılanması gerekecektir.

Merkez Tesisat, su kaçaklarının tespiti noktasında profesyonel yöntemler kullanır ve sorunları kalıcı olarak giderir. Akustik dinleme cihazı ve termal kamera gibi teknolojik aletlerle nokta atışı su kaçağı tespiti yapıyor, sonrasında ise uygun yöntemlerle tamir ediyoruz.

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

 

Parke Arasından Su Çıkıyor
Parke Arasından Su Çıkıyor

Parke Arasından Su Çıkıyor, Normal Mi?

Parkenin altından su gelmesi, normal olmayan bir durumdur. Hatta zamanında ve profesyonel yardım alınmadığında, bu sorun hem can sıkıcı hem de yüksek maliyetli olur. Bu yüzden zaman kaybedilmeden sorunun giderilmesi gerekir.

Bilindiği gibi su tesisatının boruları zeminden ve duvar içerisinden geçebilir. Buralardaki boruların patlaması genellikle beklenen bir durum değildir, ancak böyle bir olasılık da her zaman vardır. Borularda meydana gelen su kaçakları, zemine en yakın noktadan dışarı çıkar. İlgili durum ise ev sahipleri tarafından parke arasından su çıkıyor şeklinde şikayet edilir.

Zemindeki borular, şebekeden gelen yüksek basınçlı su, kalitesiz malzeme kullanımı, boruların zamanla deforme olması gibi farklı nedenlere bağlı olarak patlar. Bu patlaklar genellikle çok küçük delikler veya çatlaklar şeklindedir. İlgili bölümden ise su sızmaya başlar.

Zemindeki betonun veya fayansın üzerine parke yaptırıldığında, su kaçağından gelen sular parkenin altında birikmeye başlar. Hemen fark edilmemesi, biriken suyun miktarının artması ile sonuçlanır. Böylece ev sahipleri parkelerinin altında biriken suyu görür. Kısacası ilgili sorunun temel nedeni, zeminden geçen su borularında meydana gelen çatlaklar, delikler ve kaçaklardır.

Parke Arasından Su Çıkıyor
Parke Arasından Su Çıkıyor

Parke Arasından Su Çıkıyor, Nasıl Çözülür?

Parke arasından su çıkıyor şeklindeki problemin çözümü, su kaçağı tamiri olarak özetlenebilir. Ancak kaçakların zeminde meydana gelmesinden dolayı öncelikle doğru şekilde tespit edilmesi gerekir.

Su kaçak tespiti için kullanılan farklı yöntemler vardır. Geleneksel yöntemlerde nemli olan bölgelerin kırılması ve bu şekilde borulara ulaşılması esas iken, modern yöntemler ise teknolojik cihazlarla nokta atış tespit yapılmakta ve gereksiz yere zemin kırılmamaktadır.

Kırmadan su kaçağı bulma için kullanılacak farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler ve bunlara dair bilinmesi gereken detaylar aşağıdaki gibidir:

Bu cihazlarla yapılan nokta atışı tespitin ardından ise kaçakların tamir edilmesi gerekir. Su kaçağının tamir edilebilmesi için öncelikle parkelerin kaldırılması gerekir. Sonrasında ise kaçağın olduğu bölge kırılır. Çok küçük bir alan kırılır ve gereksiz yere zemine zarar verilmez. Sonrasında ise boruya ulaşılır ve kaçak giderilir.

Tamir sonrasında ise kırılan bölüm kapatılır ve parkeler yeniden yerine takılır. Ancak öncelikle zeminin ve parkelerin tamamen kuruması beklenir. Zira nemli bir zemin, parkelerin şişmesine ve zarar görmesine neden olabilir. Parke arasından su çıkıyor probleminin çözümü için izlenmesi gereken yol bu şekildedir.

Parke Arasından Su Çıkıyor
Parke Arasından Su Çıkıyor

Parkenin Altına Su Girdi Ne Yapmalıyım?

Parke arasından su çıkıyor problemi ile parkenin altına su girmesi problemi farklıdır. Zeminden değil de farklı bir nedenle parkenin altına su girmesi durumunda, suyun o bölgeden hızla uzaklaştırılması gerekir. Zira su ve nem, parkelerin en büyük düşmanıdır. Böyle bir durumda yapılması gerekenler şu şekildedir:

Evi Su Bastı Parkeler Şişer Mi?

Evi su basması durumunda parkelerin şişme olasılığı son derece yüksek olacaktır. Zira parkeler suya karşı dayanıksızdır ve ahşap kökenli ürünler olduğu için şişme gösterebilirler. Şişme, ıslanma anında hemen meydana gelebileceği gibi zaman içerisinde de meydana gelebilir. Parkelerin kalitesine göre bu durum değişebilir.

Parke Altındaki Su Nasıl Kurutulur?

Parke altındaki suyun kurutulması için en etkili yöntem, parkelerin tamamen sökülmesi ve tek tek dizilerek kurumalarının sağlanmasıdır. Zira ıslak kalma süreleri ile kullanılamaz duruma gelme olasılıkları arasında direkt ilişki bulunur.  Parke arasından su çıkıyor problemine dair bilinmesi gereken detaylar bu şekildedir.

Bizleri Instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/ Ayrıca Youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x