Pek çok alanda tercih edilen video kamera, popüler teknolojik cihazlar arasında yer almaktadır. Günümüzde farklı teknik özelliklere sahip pek çok çeşidi olan video kameraların icadı, oldukça eski yıllara dayanmaktadır. Birçok alanda tercih ettiğimiz bu kameraların, gelişim süreci de merak edilen konulardan biridir. İçeriğimizde, Renkli video kamera ne zaman icat edildi sorusuna ve aynı zamanda kim tarafından icat edildiği ve gelişim sürecine dair önemli bilgiler sunduk.

Anı yakalamak için kullanılan optik bir araç olan video kamera, ilk olarak deneysel yayınlarda kullanılmaya başlamıştır. Bir görüntü tarama cihazı olan mekanik Nipkow Disk’ine dayanan kameralar, 1900 ile 1930 yılları arasında, televizyon yayınları için tercih edilmekteydi. Bu dönemin video kameralarından sonra teknik özellikler geliştirilmeye devam etti ve 80’li yıllara gelindiğinde, renkli video kameralar piyasaya sürülmüştür.

1983 yılında ticari olarak satışa sunulan ilk kamera ise Betamax video teknolojisine dayanan “Betaxmovie” isimli cihazdır. Bu bilgiler doğrultusunda Video kamera ne zaman icat edildi sorusuna rahatlıkla cevap verebilmek mümkündür.

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

Video Kamera Kim Tarafından ve Ne Zaman İcat Edilmiştir?

Video kamera kim icat etti sorusu da merak edilen konulardan biridir. İlk hareketli görüntünün, 1800’lü yılların sonunda kaydedildiği bilinmektedir. Video kamerayı icat etmeyi başaran ve günümüze kadar gelişmesini sağlayan kişinin “Louis Le Prince” olduğu bilinmektedir. Sinema kamerasının mucidi olarak bilinen Fransız sanatçı, hareketli kamera ve film şeridi kullanarak ilk hareketli fotoğrafı çekmeyi başarmıştır.

Bilinen en eski video, yalnızca 2 saniye uzunluğa sahip olan “Roundhay Garden Scene” adlı filmdir. Bu icattan yalnızca 3 sene sonra, William Kennedy Laurie Dickson ilk film kamerasını icat etmiş. Ona “Kinetograph” adını vermiştir.

Bu bilgilere bağlı olarak, ilk video ne zaman icat edilmiştir sorusuna 1888 yılında, Louis Le Prince tarafından icat edilmiştir diyebiliriz .  Ancak ticari amaçla halka sunulan ilk video kamera, günümüzde teknoloji ürünleri ile tanınan “Sony” şirketi tarafından, Japonya’da ortaya çıkmıştır. 1983 yılında satışa sunulan “Betaxmovie”, Sony şirketine aittir.

 

 

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x