Su akıntısı tespiti, evlerde ve iş yerlerindeki yer alan tesisat borularındaki kaçakların etkili şekilde bulunmasını sağlar. Böylece hem kaçaklar giderilir hem de kaçakların yapılara zarar vermesi engellenir.

Merkez Tesisat, su kaçaklarının tespitinde kullanmış olduğu profesyonel yöntemler ile bu noktadaki beklentilerinizi karşılar. Kırmadan su kaçağı bulma yöntemleri ile kaçakları hızlı ve duvarları kırmadan bularak tamir edilmesini sağlar. Su kaçaklarının tespiti konusunda hizmet veya bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

Su Akıntısı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su akıntısı tespiti, farklı yöntemler ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu noktada önemli olan su kaçaklarının hangi tesisatta yer aldığı ve büyüklüğünün ne kadar olduğudur. Zira gerek evlerde gerekse de iş yeri gibi diğer alanlarda farklı tesisat boruları vardır. Tesisatın türüne göre kaçakların tespiti için farklı yöntemlerden yararlanılır.

Su kaçakları; temiz, sıcak ve pis su tesisatı borularında meydana gelebilir. Temiz su boruları, içerisindeki yüksek basınç ile dikkat çeker. Sıcak su boruları, adından da anlaşılacağı gibi sıcak suyu peteklere veya musluklara taşır. Bu sırada etrafına ısı yayar. İşte bu türden özellikler dikkate alınarak su kaçağı tespiti gerçekleştirilir. Kaçakların tespiti için kullanılan yöntemlerden bazıları şöyledir:

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan su kaçağı tespiti için kullanılan farklı cihazlar vardır. Ancak bunların başında akustik dinleme cihazı gelir. Söz konusu cihaz, adından da anlaşılacağı üzere kaçakların tespitini yüksek hassasiyet ile yapmış olduğu dinleme sayesinde gerçekleştirir.

Akustik dinleme cihazı, temiz su tesisatı üzerindeki borularda kullanılır. Bu boruların içerisindeki basınç yüksek olduğu için kaçak durumunda belirgin bir ses çıkarır ve böylece su akıntısı tespiti sesin dinlenmesi ile yapılır.

Su Akıntısı Tespiti
Su Akıntısı Tespiti

Termal Kamera ile Su Kaçak Tespiti

Su kaçaklarının en sık görüldüğü tesisat türlerinden biri de sıcak su tesisatıdır. Söz konusu tesisatlar, içerisindeki sıcak su ile çevrelerini ısı yayarlar. Yaydıkları ısının tespit edilmesi ile kaçakların yerleri çok hızlı bir şekilde bulunur.

Termal kameralar, hassas seviyede ısı tespiti yapabilen cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde sıcak su borularından geçen suyun ısısı tespit edilir. Normal borularda bu ısı düz bir şekilde ilerlerken, kaçak olan noktada ise ısı dağılır. Isının dağıldığı yer bulunarak gerekli tespit gerçekleştirilir.

Kameralı Su Kaçağı Tespiti
Termal Kamera ile Su kaçak Tespiti

Kameralı Su Kaçak Tespiti

Kameralı su kaçağı tespiti, pis su tesisatında etkili çözüm verir. Pis su tesisatlarındaki boruların basıncı çok düşüktür. Hatta bu boruların bazılarında her zaman su olmaz. Ayrıca suyun sıcak olması gibi bir durum da söz konusu değildir. Bundan dolayı pis su tesisatındaki kaçaklar için akustik dinleme cihazı veya termal kamera kullanılamaz.

Bu tesisatlar üzerinde su akıntısı tespiti yapmak için normal kameralar kullanılır. Özel bir telin ucunda yer alan ve kendi ışığı bulunan bu aletler, pis su borularının içerisinden görüntü alınmasını ve boruların içlerinin detaylı olarak incelenmesini sağlar. Böylece boru içerisinden kaçak tespiti yapılabilir.

Su Akıntısı Tespiti
Su Akıntısı Tespiti

Kırmadan Su Kaçağı Tamiri

Kırmadan su kaçağı tamiri, pis su borularında yapılabilen bir işlemdir. Pis su borularındaki küçük kaçaklar için bu yöntem kullanılır ve kaçaklar etkili olarak giderilir. Kırmadan kaçak tamiri, özel kimyasallar kullanılarak yapılır.

Çatlak ve delik kapatma özelliği bulunan bu kimyasal, pis su tesisatına dökülür ve belli bir süre beklenir. İlgili kimyasal, delikleri kapatarak kaçakların giderilmesini sağlar. Ancak büyük kaçaklarda bu yöntem işe yaramaz.

Su kaçağı tamiri için genellikle boruya erişim gerekir. Dikkatli şekilde küçük bir alan kırılır ve nokta tespiti yapılan boruya ulaşılarak kaçaklar tamir edilir ve ilgili yer kapatılarak işlem tamamlanır.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/ Ayrıca Youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x