Su arıza tespiti yapan tesisatçılar, evlerdeki ya da iş yerlerindeki su kaçaklarını profesyonel yöntemler kullanarak kısa sürede tespit eder. Ayrıca tesisattaki diğer arızaları da tespit ederek, uygun yöntem ve teknikleri kullanarak kısa sürede giderir.

Merkez Tesisat olarak su arızalarınızı yerinde tespit ediyor ve profesyonel yöntemlerle çözüyoruz. Su kaçağı bulma başta olmak üzere tıkanıklıkların giderilmesi ve diğer tesisat arızaları konusundaki ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçaklarının tespiti için kullanılan farklı yöntemler vardır. Geçmişte kullanılan ve tamamen tahmine dayalı olarak yapılan kırmalarla gerçekleştirilen yöntemler, yeni nesil cihazların geliştirilmesi ile terk edilmiştir. Su arıza tespiti yapan tesisatçılar da söz konusu yöntemleri kullanmaktadır.

Kırmadan su kaçaklarının tespit edilmesi için özel ekipmanların kullanılması gerekir. Bu süreçte kullanılacak ekipman ve cihazlar, tamamen tesisatın durumuna ve türüne göre belirlenir. Yani işlemi yaşan tesisatçının deneyimi ve uzmanlığı bu noktada devreye girer. Tesisat türüne göre kırmadan su kaçağı bulma için uygulanacak yöntemler şu şekildedir:

·         Temiz Su Tesisatı

Temiz su tesisatı, yapılar henüz inşa edilirken tamamlanır ve büyük oranda duvarların ya da zeminin içerisinde kalır. Dolayısıyla da bu tesisattaki borularda meydana gelen arızaların bulunması kolay değildir. Ancak gelişmiş cihazlar kullanılarak, herhangi bir yer kırılmadan tespitler yapılabilmektedir.

Temiz su borularının en önemli özelliği, yüksek basınçlı olmalarıdır. Yüksek basınç nedeniyle bu tip borularda meydana gelen kaçaklar, belli bir ses çıkarırlar. Bu ses dışarıdan duyulmaz. Ancak akustik dinleme cihazı kullanılarak sesler tespit edilir. Üstelik bu tespit nokta atışı şeklinde yapılır. Böylece gereksiz yere fayansların ve duvarın kırılması gerekmez.

Su arıza tespiti yapan tesisatçılar, temiz su borularındaki kaçakları bulduktan sonra gerekli tamiri de gerçekleştirir. Tamir için öncelikle nokta atışı olarak yapılan tespitin olduğu nokta kırılır ve buradan kaçak olan boruya ulaşılır. Sonrasında ise borudaki kaçak hızlı bir şekilde tamir edilir. Son olarak da kırılan yer tamir edilerek eski haline getirilir ve işlem tamamlanır.

Su Arıza Tespiti Yapan Tesisatçılar
Su Arıza Tespiti Yapan Tesisatçılar

·         Sıcak Su Tesisatı

Su kaçaklarının yaygın olarak görüldüğü tesisattan biri de sıcak su tesisatıdır. Sıcak su tesisatındaki boruların basıncı yüksek değildir. Bundan dolayı kaçaklardan yüksek bir ses çıkmaz. Buradaki kaçaklar çok daha sessiz şekilde gerçekleşir. Dolayısıyla sıcak su borularındaki kaçaklar için akustik dinleme cihazına kıyasla daha farklı bir yöntemin kullanılması gerekir.

Sıcak su tesisatının en önemli en önemli özelliği, buradaki borulardan sıcak suyun geçmesi ve buna bağlı olarak da boruların çevrelerine ısı yaymasıdır. Çevreye yayılan bu ısı, termal cihazlar kullanılarak tespit edilir. Böylece su kaçaklarının bulunmasında önemli bir avantaj sağlanır.

Su kaçağı tespiti için sıcak su tesisatında su arıza tespiti yapan tesisatçılar tarafından termal kameralardan yararlanılır. Termal kameralar, etkili şekilde ısı tespiti yapar ve böylece su kaçakları nokta atışı olarak bulunur.

Su Arıza Tespiti Yapan Tesisatçılar
Su Arıza Tespiti Yapan Tesisatçılar

·         Pis Su Tesisatı

Pis su tesisatında sürekli su bulunmaz. Bundan dolayı belirgin bir basınç yoktur. Burada meydana gelen kaçakların tespitinde su arıza tespiti yapan tesisatçılar tarafından kameralar kullanılır. Kameralı su kaçağı tespiti için ucunda kamera olan cihazlardan yararlanılır. Tel şeklindeki bölümün ucunda yer alan kameralar, etkili bir şekilde pimaş boruların ve PVC boruların içerisinden görüntü aktarır. Söz konusu görüntüler üzerinden de gerekli tespitler yapılır.

Kameralı Su Kaçağı Tespiti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Su arıza tespiti yapan tesisatçılar, bu süreçte termal kamera ve normal kameradan yararlanılır. Ancak istenen sonucun alınabilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Söz konusu hususlar şunlardır:

Su Arıza Tespiti Yapan Tesisatçılar
Su Arıza Tespiti Yapan Tesisatçılar

Su Arıza Tespiti Yapan Tesisatçılar

Su arıza tespiti yapan tesisatçılar, sahip oldukları gelişmiş ekipmanlar ve cihazlarla nokta atışı olarak su kaçağı tespiti yaparlar. Böylece su kaçaklarının yapılara daha fazla zarar vermesini engellerler. Merkez Tesisat olarak su kaçakları ve diğer tesisat arızalarınıza profesyonel çözümler ürettiğimizi belirtmek isteriz. Su kaçağı tespiti ve tamiri konusunda detaylı bilgi almak için bizimler iletişime geçebilirsiniz.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/ Ayrıca Youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x