Su borusu kaçak tespiti yöntemleri, fayansların altında ya da duvarın içinde meydana gelen su kaçaklarının hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlar. Bu yöntemler, tesisatın türüne göre farklılık gösterir. Temiz su, pis su ve sıcak su tesisatı için farklı yöntem ve tekniklerde yararlanılır.

Evinizde ya da iş yerinizde su kaçağı olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka profesyonel hizmet almanız gerekir. Merkez Tesisat olarak gelişmiş su kaçağı bulma yöntemleri ile kaçakların yerini nokta atışı buluyoruz. Su kaçak tespiti konusunda hizmet almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

Su Borusu Kaçak Tespiti Yöntemleri
Su Borusu Kaçak Tespiti Yöntemleri

Su Borusu Kaçak Tespiti Yöntemleri Nelerdir?

Su borusu kaçak tespiti yöntemleri, kaçakların duvarları veya fayansları kırmadan bulunmasını sağlar. Geleneksel yöntemlerdeki deneme yanılma yöntemi tamamen terk edilerek, bu işlem için gelişmiş cihazlardan yararlanılır. Yaygın olarak kullanılan su kaçağı tespit yöntemleri şu şekildedir:

·         Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Su kaçaklarının tespiti için en fazla yararlanılan teknolojik cihaz kameralardır. Özel bir tel ucunda yer alan kamera ile boruların içerisinde görünü alınabilmekte ve böylece kaçak tespitleri nokta atışı olarak yapılabilmektedir.

Kamera ile su kaçağı tespiti için öncelikle uygun bir kameranın bulunması gerekir. Ayrıca bu yöntem, çoğunlukla pis su tesisatı için kullanılır. Pis su tesisatındaki borular geniş olduğu için kamera rahat şekilde ilerler ve kaçakların yerini ve büyüklüğünü tespit eder.

·         Termal Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Kaçakların en sık görüldüğü bölümlerden biri de sıcak su tesisatıdır. Kombinin suyunun sebepsiz yere azalması, en önemli belirtilerden biridir. Sıcak su tesisatındaki kaçaklar, çevrelerine ısı yayar. Böylece termal kameralar ile kolay bir şekilde tespit edilirler.

Sıcak boruların gittiği noktalar termal kameralar ile izlenir ve ısının dağıldığı yer tespit edilerek, kaçak bulunur.

Su Borusu Kaçak Tespiti Yöntemleri
Su Borusu Kaçak Tespiti Yöntemleri

·         Dinleme Cihazı ile Su Kaçağı Tespiti

Su kaçaklarının bulunması için kullanılan bir diğer yöntem ise dinleme cihazlarıdır. Normal kulakla duyulamayan sesler, bu cihazlar sayesinde kolay bir şekilde duyulur. Duvar içerisinde kaçağın çıkardığı ses de bu şekilde tespit edilerek, kaçağın nerede olduğu bulunur.

Evde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Evlerde su kaçakları, duvarların nemlenmesi ile kendisini belli eder. Nemlenen duvardaki boya ve sıva dahi kalkabilir. Bu tür belirtilerle direkt olarak su kaçaklarından şüphelenmek gerekir.

Ev sakinleri, normalde olmayan ve olması için bir sebep bulunmayan nemlenme durumunda direkt su kaçağından şüphelenmeli ve profesyonel hizmet almalıdır.

Su Borusu Kaçak Tespiti Yöntemleri
Su kaçağı Bulma

Cihaz Olmadan Su Kaçağı Tespiti Yapılabilir Mi?

Özel cihazlar kullanmadan su kaçak tespiti yapılması çok zordur. Kaçaklar, olduğu bölgenin büyük bir kısmının nemlenmesine yol açar. Cihaz olmadığında nemli bölge kırılır ve boruya ulaşılmaya çalışılır. Ancak kaçak o noktada değilse duvar boşa kırılmış olur. Gereksiz kırma maliyetlerinin önüne geçmek için özel yöntemler kullanılmalıdır.

Merkez Tesisat olarak su kaçaklarınızı nokta atışı olarak tespit ediyor ve bazı durumlarda kırmadan su kaçağı tamiri yapıyoruz. Kırmadan su kaçağı bulma ve tamiri hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x