Su kemeri nasıl su taşır? Tarihin birçok döneminde inşa edilen ve kullanılan su kemerleri, insanlığın en önemli icatlarından biri olarak kabul edilmektedir. Mimari açıdan da birer sanat eseri olarak kabul edilen kemerler, şehirlerin su ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Peki, su kemeri nasıl su taşır?

Su Kemerleri Tarihi

Su kemerleri, insanlığın şehir hayatına geçmesi ile birlikte suya olan ihtiyacı nedeniyle gündeme gelmiştir. Şehirlerde bulunan su kaynaklarının yetersiz kalması, farklı kaynakların şehirlere taşınmasını gerektirmiştir. Söz konusu durum, bu kemerlerin binlerce yıl önce inşa edilmesine neden olmuştur.

Su Kemeri Nasıl Su Taşır?

Bilinen ilk su kemerleri milattan önce 500’lü yıllarda Asurlular tarafından inşa edilmiştir. Yani su kemerleri tarihi, günümüzden yaklaşık olarak 2500 yıl öncesine kadar gitmektedir. Özellikle Roma döneminde İstanbul’a çok sayıda su kemeri inşa edilmiştir. Su kemeri İstanbul gibi şehirlerin su ihtiyacını yüzyıllar boyunca karşılamıştır. Ayrıca Osmanlı zamanında ise Mimar Sinan, önemli kemerler inşa etmiştir.

Su Kemeri Nasıl Su Taşır?

Su kemerleri, çoğunlukla vadilere inşa edilmektedir. Vadiler ise ırmak veya farklı kaynaklar tarafından suyla doldurulmaktadır. Böylece kemerlerin, altındaki suları şehirlere taşıdığı düşünülmektedir. Ancak bu düşünce tamamen yanlıştır.

Su kemerlerinin çok basit bir çalışma prensibi vardır. Bu kemerler, vadilerin üzerine kurulmuş olan bir köprüdür. Vadiden su almamakta ve zemindeki suyu şehirlere götürmemektedir. Farklı kaynaklardan gelen suların, vadilerden ve benzeri yerlerden geçmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla su kemerleri, adeta bir köprü görevi görerek suları taşımaktadır.

Su Kemerleri Nasıl Çalışır?

Su kemerleri, bir köprü görevi görmektedir. Uzaktaki kaynaklardan getirilen suların, vadilerden geçerek şehirlere ulaşmasını sağlamaktadır.

Şehirlere getirilecek suyun kaynağından alınan su, eğim ile birlikte istendik yönde taşınmaktadır. Bu taşıma işlemi sırasında suyun geçeceği yöndeki vadilerin ve benzeri doğal yarıkların aşılması için kemeler inşa edilmektedir. Kemerler, suyun eğimini korumakta ve bu sayede şehirlere ulaşmasını sağlamaktadır.

Kemerlerin üzerinde yer alan su kanalları, su kemeri nasıl su taşır sorusunun da cevabıdır. Bu kanallardan su geçirilmekte ve vadiler bu şekilde aşılmaktadır. Böylece şehirlere temiz su getirilmektedir. Söz konusu yöntem, binlerce yıl kullanılmış ve insanların su ihtiyaçları bu şekilde karşılanmıştır.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x