Su sızıntısı nasıl bulunur? Evinizde ya da iş yerinizdeki su sızıntılarını kesin olarak bulmak için bizden profesyonel hizmet alabilirsiniz. Merkez Tesisat olarak teknolojik cihazları kullanıyor ve su sızıntılarını kırmadan buluyoruz. Su kaçağı bulma konusunda daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

Su Kaçaklarının Zararları

Su kaçakları ve sızıntıları, evlerin en önemli problemlerinden biridir. Sızıntılar, duvar içerisindeki veya fayans altındaki borularda meydana gelir. Dolayısıyla dışarıdan fark edilmezler. Kaçakların zamanında fark edilmesi ve giderilmesi çok önemlidir. Su kaçaklarının neden olacağı problemlerden bazıları şu şekildedir:

Su kaçaklarının başlıca zararları bu şekildedir. Su sızıntısı nasıl bulunur sorusunun yanıtı, işte buradaki zararların ve olumsuzlukların meydana gelmemesi açısından çok önemlidir.

Su Sızıntısı Nasıl Bulunur?
Su Sızıntısı Nasıl Bulunur?

Evde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Su kaçakları, duvar içerisindeki ve zeminin altındaki borularda meydana gelir. Dolayısıyla çıplak gözle bakılarak bu kaçaklar fark edilmez ve anlaşılması zordur. Bu noktada profesyonel yardım almak içinse öncelikle su kaçağı olduğunun fark edilmesi çok önemlidir.

Su kaçakları, farklı işaretler ile kendilerini belli eder. Önemli olan bu işaretlerin fark edilmesi ve arkasında su sızıntılarının olduğunun anlaşılmasıdır. Evde su kaçaklarının fark edilmesi için izlenmesi gereken işaretler şu şekildedir:

Bu türden belirtiler sonucunda aklınıza su sızıntıları gelebilir. Su kaçaklarının olup olmadığının anlaşılmasının en basit yolu ise su sayacı kontrolüdür. Evdeki bütün musluklar kapatıldıktan sonra su sayacı kontrol edilir. Ancak kaçaklar çok küçük olduğu için su sayacını hareket ettirmesi zaman alacaktır. Dolayısıyla bir süre su sayacını izlemek gerekir. Musluklar kapalı iken su sayacı hareket ederse evde su kaçağı olduğundan söz edilebilir.

Su kaçaklarının varlığı ortaya konduktan sonra ise su sızıntısı nasıl bulunur sorusunun yanıtı aranmalıdır. Zira doğru yöntemler sayesinde kaçaklar kısa sürede tespit edilir ve sorun giderilir.

Evde Su Sızıntısı Nasıl Bulunur?

Evde su sızıntısı nasıl bulunur? Duvarlarda veya tavanda fark edilen nem, küf ve su damlacıkları sonrasında evde su kaçağı olduğu anlaşılır. Sonrasında ise bu kaçağın nerede olduğunun tespit edilmesi gerekir. Su kaçağının yerinin bulunması için kullanılacak farklı yöntemler vardır. Ancak profesyonel olmayan yöntemler kullanılarak kaçakların tespit edilmesi mümkün değildir.

Zeminden veya duvarın içerisinden geçen su borularındaki kaçakların tespit edilmesi kolay değildir. Bu noktada ilk olarak nemin olduğu bölge şüpheli olarak kabul edilir. Sonrasında ise boruya ulaşılarak kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Eğer ilgili bölgede kaçak yoksa boruya ulaşmak için kırılan duvar, gereksiz yere kırılmış olur.

Duvar içindeki veya zeminden geçen borulardaki kaçaklar, en yakın noktadan neme neden olur. Ancak yer çekimi etkisi ile sızan sular bir miktar aşağı hareket eder. Ne kadar hareket ettiğini anlamak dışarıdan mümkün olmadığı için neme bakarak yapılan tahminler her zaman kesin sonuç vermez. Özellikle zemindeki kaçaklarda su aşağı doğru akar ve nem, bir alt kattaki tavanda oluşur. Dolayısıyla da çok geç fark edilir.

Kısacası evdeki yöntemlerle su sızıntılarının bulunması mümkün değildir. Bu noktada mutlaka profesyonel yöntemlerin kullanılması gerekir. Aksi halde duvar boşa kırılır ve ev sahibi için gereksiz yere maliyet oluşur.

Su Sızıntısı Nasıl Bulunur?
Su Sızıntısı Nasıl Bulunur?

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçaklarının tespitinde önemli olan kırmadan kaçakların tespit edilmesidir. Kırmadan su kaçağı bulma yöntemleri sayesinde duvarlar gereksiz yere kırılmaz ve gereksiz maliyetler ortaya çıkmaz. Böylece su kaçakları çok daha düşük maliyetle giderilir.

Su kaçaklarının tespiti için geçmişte deneme yanılma yöntemleri kullanılırdı. Duvardaki veya zemindeki nemin en yoğun olduğu bölge, kaçakların yer aldığı nokta olarak kabul edilir ve buralar kırılarak borulara ulaşılırdı. Ancak borularda problem olmaması durumunda farklı yerler kırılır ve böylece deneme ve yanılma ile su kaçakları bulunmaya çalışılırdı.

Su kaçaklarında gereksiz yere duvarların kırılması, ciddi anlamda maliyet artışına neden olur. Zira kırılan duvarın yeniden yapılması, boyasının yenilenmesi gerekir. Zemin kırıldığında ise aynı fayansın bulunması ve yeniden yapılması gibi ihtiyaçlar ortaya çıkar. Bütün bunlar ise ekstra maliyet ve zaman anlamına gelir.

Günümüzde önemli olan su sızıntısı nasıl bulunur sorusunun yanıtı değildir. Önemli olan, kırmadan su kaçaklarının nasıl bulunacağı hususudur. Kaçaklar duvarlar veya zemin kırılmadan, sadece profesyonel yöntemlerle bulunur. Özel olarak kullanılan cihazlar, nokta atışı tespitler yapmakta ve böylece kırmadan su kaçaklarının tam olarak nerede oldukları tespit edilmektedir.

Su Kaçağı Tespit Cihazı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su kaçaklarının tespit edilmesinin en kısa ve en net yöntemi, özel olarak geliştirilen cihazların kullanılmasıdır. Söz konusu cihazlar, özel yetenekleri sayesinden zeminden veya duvardan geçen borulardaki kaçakları çok hızlı bir şekilde ve kırmadan bulabilmektedir. Su kaçağı bulma için kullanılan bu cihazların farklı türleri bulunmaktadır.

Bilindiği gibi evlerde veya iş yerlerinde farklı tesisatlar vardır. Sıcak su tesisatı, pis su tesisatı ve sıcak su tesisatı gibi farklı seçenekler bulunur. Bunların her birinin özellikleri, içerisindeki su basıncı farklıdır. Örneğin; temiz su borusundaki basınç diğerlerine kıyasla daha yüksektir. Pis su tesisatındaki borular ise diğerlerine kıyasla daha geniştir.

Tesisat borularının özelliklerinin farklı olması, bunlarda kullanılacak cihazların da farklı olmasına neden olur. Her bir tesisat için farklı tipte ve özellikte su kaçağı tespit cihazı kullanılır. Böylece su kaçakları çok daha etkili ve net şekilde bulunur.

Su kaçaklarının tespiti için kullanılan farklı cihazlar vardır. Bu cihazların her birinin kendi içerisinde farklı kalitede ve özellikte olanları bulunur. Dolayısıyla su sızıntısı nasıl bulunur sorusunun yanıtını oluşturan cihazların yeterli kapasitede ve özellikte olması çok önemlidir. Bazı tesisatçılar, yeterli kalitede cihaz kullanmadıkları için istenen sonucu alamamakta ve kaçakları bulamamaktadır.

Merkez Tesisat olarak bu noktada yüksek teknoloji ürünü su kaçağı tespit cihazı modellerinden yararlandığımızı bilmenizi isteriz. Söz konusu cihazlar, gerek kapasiteleri gerekse de teknik özellikleri ile su kaçaklarını kısa sürede tespit etmekte ve kırmadan kaçakların bulunmasını mümkün kılmaktadır.

Su Sızıntısı Nasıl Bulunur?
Su Sızıntısı Nasıl Bulunur?

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Su kaçaklarının tespiti için kullanılan farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerin tamamının temelinde, gelişmiş cihazlar yer alır. Su kaçağı tespiti için kullanılan bu cihazlar, nokta atışı sonuçlar verir ve duvarların kırılmasına gerek olmadan kaçakların bulunmasını sağlar.

Su kaçakların tespiti için kullanılan cihazlar kadar, bu cihazları kullanan kişiler de önemlidir. Gerekli deneyime ve uzmanlığa sahip olanlar, cihazları doğru olarak kullanır ve cihazlardan gelen verileri doğru şekilde yorumlayarak istenen sonucun alınmasını sağlar. Aksi durumda ise cihazlara rağmen istenen sonuç elde edilemez ve kaçakların bulunması çok zor olur.

1 – Kameralı Su Sızıntısı Bulma

Kameralı su kaçağı bulma için kullanılan cihazlar, makine veya robot olarak ifade edilir. Robotla su kaçağı bulma veya makineyle su kaçağı bulma gibi isimlerle de bu yöntem bilinir. İlgili yöntemin temelinde, üzerinde kamera ve ekran bulunan özel bir cihaz kullanılır. Bu cihaz sayesinde boruların içerisinde görüntü alınır ve kaçaklar böylece tespit edilir.

Kaçakların bulunması için kullanılan kameralar, esnek bir telin ucunda bulunur. Ayrıca burada bir de ışık kaynağı vardır. Böylece karanlık bor içerisinde net görüntü elde edilmesi mümkün hale gelir.

Kameralı su sızıntısı bulma yöntemleri pis su tesisatında kullanılır. Pis su tesisatındaki boruların PVC veya pimaş boru olması nedeniyle kameralar bu boruların içerisinde çok rahat bir şekilde girer. Böylece boru içerisinde görüntü almak son derece kolay olur.

Kamera ile su sızıntısı bulma, temiz su veya sıcak su tesisatında kullanılamaz. Zira bu tesisat türlerindeki borular çok dar ve küçüktür. Bundan dolayı boruların içerisine kamera ile giriş sağlanamaz. Ayrıca bu boruların içerisine giriş yapılacak yer de yoktur. Bütün bunlardan dolayı söz konusu borularda kameralı sistemin kullanılması söz konusu değildir.

2 – Nem Ölçer ile Su Sızıntısı Bulma

Nem ölçer, su sızıntılarının tespiti için kullanılan bir diğer cihaz olarak dikkat çeker. Su sızıntısı nasıl bulunur sorusu gündeme geldiğinde tercih edilecek seçeneklerden biridir. Nem ölçer, adından da anlaşılacağı üzere duvardaki veya zemindeki nemi ölçer.

Bu cihaz, su kaçağı konusunda şüphelerin olduğu durumlarda çok etkili sonuçlar verir. Duvarların nemini tespit ederek, nemi yüksek bir nokta olup olmadığını ortaya koyar. Böylece su kaçaklarının varlığı belirlenmiş olur.

Nem ölçer, nemi tespit etme noktasında çok başarılıdır. Ancak su kaçaklarını nokta atışı olarak bulmak yerine su kaçaklarının varlığını ortaya koyma sürecinde kullanılır.

3 – Termal Kamera ile Su Sızıntısı Bulma

Termal kamera ile su kaçaklarını bulma yöntemi, sıcak su tesisatında etkili sonuçlar vermektedir. Söz konusu cihazların kullanımı son derece kolaydır. Kamera, zemindeki sıcaklık farklarını net şekilde ortaya koyar ve böylece sıcak su borularının yerini tespit eder. Sonrasında ise kaçakların olduğu bölgedeki ısı dağılımı fark edilerek, nokta atışı tespit yapılır.

Termal kameralar, sadece sıcak su tesisatında kullanılır. Zira diğer tesisat borularındaki sıcaklıklar, ortam sıcaklığı ile aynıdır. Sıcaklık farkı olmadığından dolayı da herhangi bir tespit yapılması söz konusu değildir.

Fayans altında su kaçağı tespit işlemi için kullanılan termal kameraların da kendi içerisinde farklı kalite seçenekleri vardır. Dolayısıyla istenen sonucun alınabilmesi için doğru seçeneğin tercih edilmesi çok önemlidir. Merkez Tesisat olarak yüksek kalitedeki termal kameraları kullanıyor ve tesisat kaçaklarını kısa sürede ve kesin olarak tespit ediyoruz.

4 – Akustik Dinleme Cihazı ile Su Sızıntısı Bulma

Akustik dinleme cihazları, fayans altında su kaçağı tespit işlemleri için kullanılan bir diğer cihazdır. Bu cihazlar, duvar içerisindeki ve zeminin altındaki borulardan geçen suyun sesini başarılı şekilde tespit etmektedir.

Temiz ve sıcak su borularının içerisindeki suyun basıncı yüksektir. Bundan dolayı söz konusu borularda meydana gelen su kaçakları belli bir ses çıkarır. Dışarıdan duyulması mümkün olmayan bu ses, özel dinleme cihazları sayesinde tespit edilir. Tespit edilen sesler ise kaçakların bulunması konusunda ciddi bir yol göstericidir.

Su borularında meydana gelen kaçakların çıkardığı sesler, kaçakların yerlerini en net gösteren verilerden biridir. Akustik dinleme cihazları, söz konusu seslerin tespiti konusunda çok başarılıdır. Böylece kaçak tespitinin etkili olarak yapılmasına imkan verirler.

Kırmadan Su Kaçağı Tamiri Yapılır Mı?

Su kaçaklarının tespiti, duvarlar veya zemin kırılmadan yapılabilmektedir. Nokta atışı olarak yapılan su kaçağı tespitleri, gereksiz yere duvarların veya zeminin kırılmasını engeller. Ancak su kaçağı tamiri için mutlaka duvarın veya zeminin kırılması gerekir.

Kaçak olan boruların tamir edilebilmesi için bu borulara erişim sağlanması çok önemlidir. Borulara ulaşmadan bunlar tamir edilemez. Ancak kullanılan özel cihazlar sayesinde kaçakların yeri tam olarak belirlenir ve çok küçük bir alan kırılarak borulara ulaşılır. Gerekli tamir yapıldıktan sonra da ilgili alan kapatılır.

Su sızıntısı nasıl bulunur sorusuna dair daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x