Tavanda sarı leke belirtileri ve nedenleri, evlerde ve iş yerlerini yakından ilgilendiren bir konudur. Bu problem, estetik görünüm açısından kötü etkiler yaptığı gibi boyanın ve sıvanın kavlamasına dahi neden olabilir. Dolayısıyla ilgili problemlerin nedenlerinin hızlı bir şekilde tespit edilmesi ve gereken tamirin yapılması gerekir.

Merkez Tesisat olarak banyo veya farklı alanların tavanlarında meydana gelen sarı lekelerin nedenlerini kısa sürede tespit ediyoruz. İleri teknoloji sistemler kullanarak su kaçağı tespiti yapıyor ve kaçakları kısa sürede tamir ediyoruz. Tavandaki sarı lekelerden kalıcı olarak kurtulmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

Tavanda sarı leke belirtileri ve nedenleri
Tavanda sarı leke belirtileri ve nedenleri

Tavanda Sarı Leke Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Banyo tavanında sararma, sık görülen problemlerden biridir. Evlerde, iş yerlerinde ve banyo bulunan benzeri alanlarda bu lekeler oluşabilir. Sarı lekelerin oluşmasının farklı nedenleri vardır. Bu nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Tavanlarda meydana gelen sarı lekelerin en önemli nedeni su kaçaklarıdır. Dolayısıyla ilk olarak su kaçağının olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Su kaçağı bulma yöntemleri ile çok kısa bir sürede kaçak olup olmadığı belirlenebilir.

Bu noktada bilinmesi gereken önemli bir husus vardır. Sizin tavanınızda meydana gelen sarı lekelerin nedeni, üst komşunuzun banyosundaki su kaçaklarıdır. Dolayısıyla su kaçağı tespitinin üst katın banyosunda yapılması gerekir.

Yapılan kontrollerde su kaçağı olmadığı anlaşılırsa zemindeki fayansların arasındaki derz dolgular kontrol edilmelidir. Derzler işlevini kaybetmişse fayans aralarından zaman içerisinde su sızıntıları meydana gelebilir ve bu sızıntılar da banyoların tavanlarında sarı lekelere yol açabilir.

Tavanda sarı leke belirtileri ve nedenleri
Tavanda sarı leke belirtileri ve nedenleri

Tavanda Sarı Leke Neden Olur?

Tavanda sarı leke, çoğunlukla banyo ve tuvaletlerde görülür. Ancak nadiren de olsa odalarda ya da salonlarda da meydana gelebilir. Buradaki problemin en önemli nedeni su kaçaklarıdır. Temiz su kaçakları, pis su kaçakları ve sıcak su kaçaklarına bağlı olarak tavanlarda lekelenmeler oluşabilir.

Temiz, pis ve sıcak su tesisatının her biri için kaçak kontrolü yapılmalıdır. Gelişen teknoloji sayesinde artık kırmadan su kaçağı bulma yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler, her bir tesisat için farklı teknikleri içerir. Örneğin; pis su tesisatındaki kaçaklar için kameralar kullanılırken, sıcak su tesisatındaki kaçaklar için ise termal kamera sistemlerinden yararlanılır.

Tesisatta meydana gelen kaçaklar, alt katın tavanına kadar sızar. Sızıntının devam etmesi durumunda önce lekelenme, sonra boya ve sıvanın kavlaması, son olarak da alt kata su damlaması meydana gelir.

Tavanda sarı leke belirtileri ve nedenleri
Tavanda sarı leke belirtileri ve nedenleri

Tavandaki Sarı Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Tavandaki sarı su lekesi için öncelikle su kaçağı tamiri yapılmalıdır. Aksi halde lekeler çıkarılsa dahi sızıntı devam edeceği için kısa sürede yeniden lekeler meydana gelecektir. Su kaçağı sorunu giderildikten sonra ise tavanın yeniden boyanması ile bu lekelerden kurtulmuş olunur.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x
Whatsapp
Call Now Button