Telefonla su kaçağı bulma, su kaçaklarının profesyonel yöntemler kullanılarak yapılmasını sağlar. Mutfak, banyo veya evinizin farklı noktalarındaki su kaçakları için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel cihazlar ile kırmadan su kaçaklarını nokta atışı olarak tespit ediyor ve sizi çok büyük bir sıkıntıdan kurtarıyoruz.

Merkez Tesisat olarak su kaçaklarınıza profesyonel çözümler üretiyoruz. Özel olarak geliştirilen cihazlar sayesinde temiz, pis veya sıcak su tesisatındaki kaçakları nokta atışı olarak tespit ediyoruz. Kaçakları bulduktan sonra ise uygun yöntemler kullanarak hızlı bir şekilde tamir ediyoruz. Su kaçakları ile ilgili çok daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Su Tesisatında Neden Kaçak Olur?

Tesisat boruları, plastikten imal edilen ve dayanıklı yapıya sahip olan borulardır. Söz konusu borların duvarların içerisinde veya fayansların altında yer alır. Dolayısıyla da dış etkenlere karşı kapalıdır. Bu halinde bakıldığında tesisat borularında kaçakların oluşmaması beklenir. Buna karşın tesisat borularındaki kaçak, sık görülen olaylardır.

Temiz, pis veya sıcak su tesisatında meydana gelen kaçakların farklı nedenleri bulunur. Yaygın nedenler şu şekilde sıralanabilir:

Görüleceği üzere borularda kaçak oluşmasının farklı nedenleri vardır. Bu nedenler bazı borularda kaçaklara neden olurken, bazı borularda ise herhangi bir soruna neden olmayabilir. Dolayısıyla bu noktada farklı etkenlerin de olabileceği unutulmamalıdır.

Su kaçakları hangi nedene bağlı olarak meydana gelirse gelsin, hızlı bir şekilde giderilmelidir. Telefonla su kaçağı bulma da bu noktada kullanılacak yöntemlerden biri olarak dikkat çeker.

Telefonla Su Kaçağı Bulma
Telefonla Su Kaçağı Bulma

Telefonla Su Kaçağı Bulma Nasıl Yapılır?

Telefonla su kaçağı bulma, bu alanda hizmet veren kaliteli servislere hızlı bir şekilde ulaşılması ile mümkündür. Bunun haricinde telefonun su kaçaklarının bulunması noktasında herhangi bir rolü yoktur. Su kaçağı bulma programı ya da uygulaması gibi yöntemlerle kaçakların bulunması söz konusu değildir.

Su kaçakları, yapılar açısından ciddi bir tehdittir. Zamanında tamir edilmediğinde gereksiz yere su faturalarının yükselmesine neden olur. Buna ek olarak da yapıların duvarlarını, boyalarını, sıvalarını ve demirlerini çürütür. Yapılar zayıflar ve zaman içerisinde çok daha büyük maliyetler ortaya çıkar.

Su kaçaklarının tespit edilmesi basit bir işlem gibi görünmesine rağmen pratikte durum biraz farklıdır. Zira duvarın içinden ve fayansın altından giden kaçakların yerlerinin nokta atışı olarak bulunması, ancak profesyonel yöntemlerle mümkün olur. Bu alanda büyük bir deneyime sahip olan Merkez Tesisat, su kaçağı tespiti konusunda profesyonel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. İhtiyaçlarınız için Merkez Tesisat ile iletişime geçebilir ve çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cihaz Olmadan Su Kaçağı Tespiti Yapılabilir Mi?

Su kaçakları, duvarın içerisinden veya fayansların altından geçen borularda meydana gelen sızıntılardır. Bu sızıntılar farklı şiddette olabilir. Bazıları çok düşük seviyede iken, bazıları ise nispeten daha fazladır. Küçük sızıntılar, kendilerini çok zor belli ederler. Daha fazla olan sızıntılar ise ilgili bölgedeki nem ile kendilerini gösterirler.

Özel cihaz kullanmadan su kaçaklarının bulunup bulunamayacağı merak edilmektedir. Telefonla su kaçağı bulma konusunda bu tip sorular çok fazla sorulmaktadır. Cihaz kullanmadan kaçakların bulunması imkansız değildir. Ancak zordur ve gereksiz yere duvarların bir kısmının kırılması dahi söz konusu olabilir.

Duvar içerisindeki su kaçakları, duvar içerisindeki uygun boşluklardan yer çekimi etkisi ile hareket eder. Duvarın yüzeyine yakın bir yere geldiklerinde oluşturdukları nem dışarıdan belli olur. Nemin belli olması, kaçakların nerede olduğuna dair tahminlerin ve öngörülerin yapılmasına imkan verir. Ancak nem, kesinlikle kaçakların yerini %100 gösterir demek doğru değildir. Zira bazen 15-25 cm seviyesindeki bir kayma, kaçakların yerinin bulunmasını zorlaştırır.

Zeminden geçen borularda meydana gelen kaçaklarda ise durum çok daha zordur. Zira yer çekimi etkisi ile bu tür kaçaklardan akan sular aşağı doğru gider. Bundan dolayı kaçağın olduğu katta değil, bir alt katta kendisini belli eder. Çoğunlukla alt kattan gelen şikayetler nedeniyle bu kaçaklar ilk defa fark edilir.

Alt kattan gelen şikayet, tavanın büyük kısmının nemlendiği şeklindedir. Buna dayalı olarak da kaçakların yerini bulmak hiç kolay değildir. Hatta kaçakların yerlerinin tahmin edilmesinden önce kaçakların hangi tesisattan olduğu dahi tahmin edilemez. Pis su tesisatı, temiz su tesisatı ve sıcak su tesisatı bu noktada suçlu olabilir. Dolayısıyla da telefonla su kaçağı bulma konusunda cihaz olmadan kaçakların yerlerini bulmak sanıldığı kadar kolay değildir.

Telefonla Su Kaçağı Bulma
Fayans altında su kaçağı tespit

Cihaz Olmadan Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Cihaz kullanmadan su kaçaklarının bulunması, ancak deneme ve yanılma yöntemi ile mümkündür. Bu yöntem ise duvardaki veya zemindeki neme bağlı olarak tahminle yapılır. Bazı tahminler yürütülerek duvardaki belli noktalar kırılarak hasarlı boruya ulaşılmaya çalışır. Bu süreçte izlenen adımlar şu şekildedir:

Görüleceği üzere cihaz kullanılmadığı takdirde su kaçaklarının bulunması için duvarın önemli kısmı gereksiz yere kırılır.

Bütün bu sürecin sonunda kaçak bulunabilir veya bulunamayabilir. Evet, deneme yanılma yönteminde sonuçlar kesin değildir. Bazen o kadar duvar kırılmasına karşın herhangi bir sonuç alınamamaktadır. Böylece bir olumsuz yaşanmaması için telefonla su kaçağı bulma noktasında cihazlı olan yöntemler tercih edilmelidir. Cihaz sayesinde kaçaklar nokta atışı olarak tespit edilebilir.

Fayans Altında Su Kaçağı Tespit İşlemi Nasıl Yapılır?

Su kaçaklarını bulmak, profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Bu işlemin profesyonel ekipmanlar olmadan yapılması son derece zordur. Bu durum fayans altındaki kaçaklar için çok daha zor hale gelmektedir. Dolayısıyla fayans altındaki veya duvar içindeki kaçakların bulunması, ancak profesyonel ekipmanlar ve cihazlarla yapılır.

Zeminde bulunan su kaçaklarını tespit etmesi çok zordur. Öyle ki, bu alanda deneyimli olmayanlar, en gelişmiş aletleri kullansalar dahi bazen istenen sonucu elde edememektedir. Yani kaçakları bulamamaktadır. Zira burada önemli olan cihaz kullanımı değil, tesisatın türüne uygun olan cihazın kullanımıdır. Su kaçağı bulma için kullanılan farklı cihazlar bulunmaktadır.

Fayans altındaki kaçakların zor bulunmasının en önemli nedeni yer çekimidir. Zira yer çekimi nedeniyle sızan sular bir alt kata vurur. Bazen tavanda sararmalara neden olan bu sular, bazen ise boyanın ve hatta sıvanın tamamen düşmesine dahi yol açabilir. Dolayısıyla zamanında müdahale edilmesi ve sorunun giderilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde maliyetler ciddi anlamda artacaktır.

Fayans altında bulunan kaçakların tespiti için farklı cihazlardan yararlanılabilir. Zira bu tür kaçakların tespit edilmesi ve giderilmesi kolay değildir. Merkez Tesisat olarak bu noktada farklı profesyonel cihazlardan yararlanıyor ve kaçakları etkili olarak tespit ediyoruz. Telefonla su kaçağı bulma konusundaki ihtiyaçlarınız için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Kırmadan Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Su kaçaklarını bulurken duvarın veya zeminin kırılmaması temel noktadır. Burada önemli olan evlere veya iş yerlerine olabildiğince az maliyet çıkarılmasıdır. Bunun için modern cihazlar kullanılır ve nokta atışı olarak kaçakların yeri tespit edilir. Üstelik bu süreçte en ufak bir yer kırılmaz ve evlere zarar verilmez.

Telefonla su kaçağı bulma noktasında kullanılan cihazlar, tesisatın türüne ve boruların özelliklerine göre geliştirilmiştir. Kaçakların tespiti için bunlardan uygun olanlar kullanılır. Ayrıca ilgili cihazların kullanılması da ciddi bir profesyonellik ve deneyim gerektirir. Zira bu cihazlardan gelen verilerin doğru olarak yorumlanması, kaçakların yerlerinin doğru olarak bulunmasına imkan verir.

Kırmadan su kaçağı bulma için kullanılan cihazlar, teknolojinin son ürünü olup, nokta atışı sonuçlar verir. Bu cihazlardan yaygın olarak kullanılanlar ve bunlara ilişkin detaylar aşağıdaki gibidir:

1 – Kamera ile Su Kaçağı Bulma

Kamera ile su kaçağı bulma, bu noktada en fazla kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntemde, adından da anlaşılacağı üzere bir kamera sistemi kullanılır ve bu sistem sayesinde tesisat kontrol edilir.

Kamera, esnek bir telin ucundadır. Bazı sistemlerde bu telin uç kısmında ışık da bulunur. Böylece çok daha net görüntüler elde edilir. Kameradan gelen görüntüler, küçük bir ekrana aktarılır. Bu ekrandan görüntüler kontrol edilerek kaçakların olduğu noktalar tespit edilir.

Kameralı yöntemler, çoğunlukla geniş boruların olduğu tesisatta kullanılır. Temiz ve sıcak su borularının dar olmasından dolayı bu tip borularda söz konusu kameranın kullanılması söz konusu değildir. Kameralı su kaçağı tespiti için kullanılan cihazlar, boruların içerisinde sulardan etkilenmeyecek özelliktedir.

Kameradan alınan görüntüler ile nokta atışı olarak tespitler yapılmakta ve fayanslar ya da duvarlar kırılmadan kaçaklar bulunmaktadır. Görüntüye dayalı olarak tespit yapıldığından, kesin sonuçlar alınmaktadır. Bu yöntemde yanıkla olasılığı bulunmamaktadır.

2 – Makineyle Su Kaçağı Bulma

Makineyle su kaçağı bulma, aynı zamanda robotlu su kaçağı tespiti olarak da isimlendirilir. Söz konusu işlemde yine kameralı sistemlerden yararlanılır. Bu sistemler, esnek bir borunun ucunda bulunan kamera ve kameranın görüntü aktardığı özel bir ekrandan oluşur.

Makineyle yapılan su kaçağı bulma işlemleri, pis su borularında kullanılır. Zira temiz su boruları ile sıcak su boruları çok dardır ve bunların içine girilecek uygun noktada da yoktur. Buna karşın pis su boruları pimaş boru ya da PVC boru olduğundan çok daha geniştir. Ayrıca söz konusu tesisatın içerisinde lavabolardan rahatlıkla giriş yapılabilir.

Telefonla su kaçağı bulma konusu içerisinde yer alan bu yöntem, aynı zamanda tıkanıklıkların tespiti için de kullanılır. Tuvaletlerin ve lavaboların tıkanıklıklarının tespit edilmesi için söz konusu aletler kullanılır. Bu aletler ise aldıkları görüntüler ile tıkanıklıkların yerini ve nedenini gösterir. Son derece başarılı ve etkili cihazlar oldukları ve profesyonel olarak bu işi yapan tesisatçılarda bulunduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.

3 – Termal Kamera ile Su Kaçağı Bulma

Kaçakların en fazla yaşandığı tesisat türü arasında sıcak su boruları da vardır. Üstelik sıcak su borularının büyük kısmının zeminden geçmesi, tespit edilmelerini ciddi anlamda zorlaştırmaktadır. Bu noktada kullanılan en etkili cihaz ise termal kameralardır.

Termal kameralar, sadece görünen yüzeydeki cisimlerin sıcaklıklarını değil, aynı zamanda duvarların içerisindeki nesnelerin sıcaklıklarını da tespit edebilmektedir. Bu sayede sıcak su tesisatındaki olası kaçaklar kolay bir şekilde bulunmaktadır.

Bu cihazın kullanımı için öncelikle sisteme sıcak su verilmesi ve bir süre beklenmesi gerekir. Sıcak su, hem boruların ısınmasını sağlar hem de kaçakların olduğu bölgede ısının dağılmasına imkan verir. Böylece termal kamera ile gerekli kontroller yapıldığında kaçaklar kolay bir şekilde bulunur.

Su kaçağı bulma için kullanılan termal kameralar, ilk olarak sıcak su borularının tespitinde kullanılır. Daha sonra sıcak su boruları takip edilir ve gittikleri hat boyunca kaçak olup olmadığı belirlenir. Sıcak su borularının her biri için söz konusu işlem yapılır. Böylece kaçak veya kaçaklar nokta atışı olarak tespit edilir.

Bu süreçte kaçakların olduğundan şüphelenilen bölgeler en başta kontrol edilir. Ancak burada kaçak bulunsa dahi tesisatın tamamı kontrol edilir. Böylece olası farklı kaçaklar da bulunmuş olunur.

Telefonla Su Kaçağı Bulma
Telefonla Su Kaçağı Bulma

4 – Akustik Dinleme Cihazı ile Su Kaçağı Tespiti

Temiz su boruları ile sıcak su borularında meydana gelen kaçakların tespitinde kullanılan cihazlardan bir diğeri de akustik dinleme cihazıdır. Akustik dinleme cihazı, son derece etkili sonuçlar veren ve duvar içerisindeki seslerin de kolay bir şekilde tespit edilmesine imkan veren bir yapıya sahiptir.

Sıcak ve temiz su borularının basıncı yüksektir. Bu borulardaki su basıncının yüksek olmasından dolayı kaçaklar belli bir ses çıkarır. Her ne kadar bu sesler dışarıdan duyulmasa da özel cihazlarla tespit edilebilir. İşte akustik dinleme cihazı da bu cihazlardan biridir.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve telefonla su kaçağı bulma yöntemleri içerisinde yer alan akustik dinleme cihazı, etkili sonuçlar verir. Bu cihazın kullanımında deneyime de ihtiyaç vardır. Su borularının geçtiği tahmin edilen noktalarda dinleme yapılır. Daha sonra bütün hat boyunca bu dinlemeler devam ettirilir. Kaçakların olduğu bölgeden çıkan ses, kaçakların yerinin tespit edilmesini sağlar. İlgili bölge fark edildikten sonra daha detaylı dinleme yapılarak kaçakların olduğu noktada tam olarak bulunur.

Telefonla Su Kaçağı Bulma Yöntemlerinde Deneyimin Önemi

Telefonla su kaçağı bulma konusunda yararlanılan cihazlar etkili sonuçlar vermektedir. Ancak bu cihazlar tek başlarına istenen sonucu verme konusunda yetersiz kalacaktır. Zira cihazların verdiği verilerin deneyimli personellerce yorumlanması gerekir. Ayrıca ilgili cihazlar ile doğru noktaların kontrol edilmesi de kaçakların bulunmasını kolaylaştıracaktır.

Merkez Tesisat olarak bu cihazları çok uzun zamandır etkili olarak kullanıyor ve kaçakları nokta atışı olarak buluyoruz. Sahip olduğumuz su kaçağı bulma konusundaki deneyim ve uzmanlıktan yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Telefonla Su Kaçağı Bulma
Telefonla Su Kaçağı Bulma

Su Kaçak Tespit Fiyatları

Su kaçak tespit fiyatları üzerinde etkili olan farklı faktörler vardır. Söz konusu faktörler nedeniyle fiyatlar ciddi anlamda farklılık göstermekte ve değişmektedir. Burada etkili olan faktörlerden bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Tüm bu etkenler nedeniyle kaçakların bulunmasının fiyatı ve maliyeti farklılık gösterir. Burada özel cihazlar kullanıldığı ve nokta atışı sonuçlar alındığı için fiyatlar nispeten yüksek gibi görünebilir. Ancak duvarların gereksiz yere kırılmasının engellenmesinden su kaçaklarının hızlı bir şekilde giderilmesine kadar farklı avantajlar sağladığı unutulmamalıdır.

Merkez Tesisat olarak sizlere bu noktada sizlere yüksek kalitede telefonla su kaçağı bulma yöntemlerinden yararlanma imkanı veriyoruz. Üstelik bunu uygun fiyat avantajı ile sağlıyoruz. Su kaçağı tespiti ve benzeri tesisat problemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x