Tesisat kaçak tespiti, gelişmiş teknolojik cihazlarla yapılan bir işlemdir. Duvarın veya zeminin içerisinden geçen borularda meydana gelen su kaçakları, özel ekipmanlar sayesinde kısa sürede ve nokta atışı olarak tespit edilmektedir.

Merkez Tesisat olarak su kaçaklarının bulunması için profesyonel yöntemler kullanıyoruz. Duvarları veya zemini kırmadan su kaçaklarının nerede olduğunu tespit ediyor ve sorunun çok daha düşük maliyetle çözülmesini sağlıyoruz.

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

Tesisat Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Tesisat kaçak tespiti, profesyonellik ve özel ekipman gerektiren bir işlemdir. Geçmişte bu işlem, tamamen tahmine dayalı olarak yapılır ve istenen sonuçlar elde edilmeye çalışılırdı. Ancak tahmine dayalı bu yöntemde gereksiz yere duvarlar kırılır ve deneme-yanılma yöntemi ile kaçağın olduğu borular aranırdı.

Geçmişte kullanılan tamamen tahmine dayalı deneme-yanılma yöntemi günümüzde yerini modern yöntemlere bırakmıştır. Modern yöntemlerde kırmadan su kaçağı bulma esastır. Kullanılan teknolojik cihazlar sayesinde duvar altında olan boruların durumları kolaylıkla tespit edilmekte ve böylece kaçakların olduğu borulara gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

Tesisat Kaçak Tespiti
Tesisat Kaçak Tespiti

Kırmadan Su kaçağı Tespiti Yapılabilir Mi?

Su kaçakları, duvarın içindeki ya da fayansların altındaki borularda meydana gelir. Bazen temiz, bazen ise pis su tesisatında meydana gelen söz konusu kaçaklar, ilgili bölgenin nemlenmesi ve su sızıntıları ile kendisini göstermektedir.

Nemlenen bölge veya su sızıntısının fark edildiği nokta, kaçağın olduğu bölge olarak düşünülebilir. Ancak su kaçakları, her zaman meydana geldiği yerde kendisini belli etmez. Mevcut bir yol olması durumunda su farklı noktalara sızar ve o noktada birikmeye başlayarak neme ve su sızıntısına neden olur. Dolayısıyla dışarıdan bakarak tahmin yapmak mümkün olsa da kesin sonuç için farklı yöntemlerin kullanılması gerekir.

Tesisat kaçak tespiti için kesin yöntem, borunun açığa çıkarılması ve kaçağın görülmesidir. Ancak gereksiz yere duvarların ve zeminin kırılmasını engellemek için teknolojik cihazlardan yararlanılır. Bu cihazlar sayesinde nokta atışı olarak kaçakların yeri tespit edilebilir.

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Tesisat kaçak tespiti olarak kullanılacak farklı yöntemler vardır. Bunların her birinin kendi içerisinde avantajları ve kolaylıkları bulunur. Dolayısıyla ilgili yöntemlerden uygun olanın tercih edilmesi gerekir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan su kaçağı bulma yöntemleri ve bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

·         Kameralı Su Kaçak Tespiti

Kameralı su kaçak tespiti, aynı zamanda robotla kaçak tespiti olarak da bilinen bir yöntemdir. Bu yöntemde ucunda kamera bulunan bir esnek boru kullanılır. Esnek yapısı sayesinde boruların içerisinde rahatlıkla ilerleyen bu kamera, anlık olarak görüntü alınmasını sağlamaktadır.

Robotla su kaçağı tespiti, çoğunlukla pis su tesisatında olma olasılığı bulunan kaçaklarda kullanılmaktadır. Pis su tesisatının borularının daha geniş olması, kullanıma imkan veren en önemli detaylardan biridir. Kamera sayesinde herhangi bir yer kırılmadan tesisat kaçak tespiti yapılabilmektedir.

Bu yöntemin en önemli avantajlarından biri de kaçakların durumunun görülmesidir. Kaçakların hangi büyüklükte olduğu görüntüler üzerinden tespit edilir ve tamir için doğru yöntem, sürecin en başından planlanabilir.

·         Dinleme Cihazı ile Tesisat Kaçak Tespiti

Tesisat kaçak tespiti için kullanılan bir diğer yöntem ise dinleme cihazı ile yapılan işlemlerdir. Su kaçakları, belli bir sese neden olur. Yüksek basınçlı ile borudan olan sızıntı nedeniyle normal şartlarda duyulamayan ses, özel dinleme cihazlarının yardımı ile tespit edilebilir. Böylece kaçak tespiti nokta atışı olarak yapılır.

Dinleme cihazı ile kaçakların bulunması fayans altındaki borularda ve özellikle de temiz su tesisatında işe yarar. Temiz su tesisatının basıncının yüksek olması, sızıntılarda sese yol açar. Bu sayede tespit çok daha etkili olarak yapılır.

·         Termal Kamera ile Su Kaçağı Bulma

Termal kamera, bu alanda yaygın olarak kullanılan ekipmanlardan bir diğeridir. Su kaçağı tespiti Bağcılar ya da İstanbul’un farklı bölgelerinde bu cihazlar etkili olarak yapılır. Termal kameraların temel özelliği, sıcaklık farklarını tespit etmesidir.

Termal özelliğe sahip olan bu cihazlar, duvar içerisindeki sıcak boruların yaymış olduğu ısıyı tespit eder. Böylece sıcak su borularında su akışının sağlıklı olmadığı ve suyun, dolayısıyla da ısının dağıldığı yerler belirlenir. Termal kameralar, çoğunlukla sıcak su tesisatı için kullanılan bir cihazdır.

Tesisat Kaçak Tespiti
Kameralı su Kaçağı tespiti

Su Kaçak Tespit Fiyatları

Tesisat kaçak tespiti ile ilgili merak edilen hususlardan biri de fiyatlardır. Su kaçak tespiti fiyatları, kaçağın durumuna göre farklılık gösterir. Kolay bir şekilde tespit edilen kaçakların maliyeti daha düşüktür. Ancak karmaşık ve zor kaçakların bulunması için ödenmesi gereken rakamların daha fazla olacağını ifade etmek yanlış olmaz.

Bu süreçte kullanılacak ekipmanın özellikleri de önem taşır. Özel yöntemlerin maliyetlerinin daha yüksek olabileceği unutulmamalıdır. Merkez Tesisat olarak bu noktada sizlere kaçak tespiti garantisi verdiğimiz işlemleri uygun fiyat avantajı ile sunuyoruz.

Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Tesisat kaçak tespiti sonrasında kaçakların tamir edilmesi gerekir. Tamir için kaçağın olduğu noktada kırılır ve boruya ulaşılır. Daha sonra boru tamir edilerek işlem sonlandırılır. Bu işlem için kırılan bölge son derece küçüktür.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x