Tesisat sızıntı tespiti, su tesisatında meydana gelen kaçakların bulunmasını sağlayan bir işlemdir. Bu işlem sayesinde kaçakları nokta atışı olarak buluyor ve duvarlarınızın gereksiz yere kırılmasını engelliyoruz. Bulduğumuz su sızıntılarını tamir ediyor ve bu önemli problemden kısa sürede kurtulmanızı sağlıyoruz.

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

Tesisat Sızıntı Tespiti Nasıl Yapılır?

Tesisat sızıntı tespiti geçmişte deneme yanılma yolu ile yapılırdı. Nemin yoğun olduğu bölgeler kırılarak, su kaçağının olduğu boruya ulaşılmaya çalışılırdı. Ancak günümüzde bu yöntem tamamen terk edilmiş ve modern cihazların etkin olarak kullanıldığı yöntemlere geçilmiştir.

Su kaçaklarının bulunmasında artık önemli olan kırmadan tespit yapmak ve kısa sürede problemi gidermektir. Günümüzde su kaçaklarının bulunması için kullanılan yaygın yöntemleri şu şekildedir:

Tesisat Sızıntı Tespiti
Tesisat Sızıntı Tespiti

·         Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan su kaçağı bulma için gelişmiş cihazlardan yararlanılmaktadır. Bu cihazlar, duvarın veya zeminin üzerinden boruların durumunu net şekilde ortaya koymaktadır. Akustik dinleme cihazı, bunların başında gelmekte ve yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Akustik dinleme cihazı, zeminde veya duvarda bulunan borulardaki kaçak seslerinin duyulmasını sağlar. Su basıncının etkisi ile oluşan bu sesler, kaçakların bulunmasını sağlamaktadır.

Kırmadan su kaçak tespiti için kullanılan bir diğer yöntem ise termal kameralardır. Termal kameralar, sıcak su borularındaki ısıyı tespit eder ve böylece boruların durumunu net şekilde ortaya koyar. Söz konusu cihaz, özellikle sıcak su borularındaki kaçakların bulunmasında etkili sonuçlar verir.

Tesisat Sızıntı Tespiti
Tesisat Sızıntı Tespiti

·         Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Kameralı su kaçağı bulma yöntemi, boruların içerisine bir kamera gönderilmesi ve buradan alınan görüntülerle kaçakların tespit edilmesi şeklindedir. PVC ve pimaş boru gibi geniş borularda kullanılan bir yöntem olarak dikkat çeker.

Pis su borularında meydana gelen kaçaklar, ucunda kamera bulunan özel bir makine ile tespit edilir. Boru içerisinden gelen görüntüler, kaçakların boyutunu ve durumunu da net olarak ortaya koyar.

Su Kaçağı Bulma ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Su kaçaklarının bulunması ile ilgili bilinmesi gereken önemli hususlar vardır. Bunlardan öne çıkanlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Bizleri Instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x