Alafranga tuvaletini Fransızların bulduğunu biliyoruz. Peki ya alaturka tuvaleti kim buldu ? ya da kimler tarafından bulundu biliyor musunuz ?
Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.
Fransa tuvalet tarihi bir tuhaftır. Çünkü ortaçağ Fransa’sında ilk tuvalet bulunmadan önce insanlar adeta pislik içinde yaşıyorlardı. Oysa ki alafranga tuvalet bulunmadan önce alaturka tuvalet binlerce önceden bu yana vardı.
İlk alaturka tuvaletin izlerine M.Ö. 1200-700 yılları arasında rastlıyoruz. Devasa kayalar oyularak yapılan bu tuvaletler Frig Uygarlığı zamanından kalmadır.
İlk olarak Afyonkarahisar şehrinin İhsaniye ilçesine bağlı Ayaz ini beldesinde dönemin yöneticilerinin meclis binası olarak kullandıkları düşünülmektedir. İlk olarak burada keşfedilen alaturka tuvalet bugün epey bir değişim geçirdi.
Modern alaturka tuvalet modelleri günümüzde bir hayli mesafe kat etti. Eskisine oranla sifonu, malzemesi ve aksesuarları değişti. Roma imparatorluğunda kullanılan umumi tuvaletler her ne kadar Alafranga tuvalet modelini andırsa da, aslında bir tür alaturka tuvalet idi.

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

https://www.merkezsutesisati.com/ortacag-avrupasinda-tuvalet-kulturunun-ortaya-cikisi/

Alaturka Tuvalet Hakkında Bazı Bilgiler

Alafranga tuvalet tarihi, alaturka tuvalet tarihine göre daha yenidir. Bunun dışında alaturka tuvalete ilk nasıl oturuldu bundan bahsetmek gerekiyor.
Alaturka tuvalete nasıl oturulur sorusu aslında birçok kişi için komik bir soru olabilir. Ancak bu soru aslında oldukça önemlidir.
Çünkü ağırlık dengenizi yanlış yere verdiğinizde hoş olmayan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Mesela sırtınızı incitebilirsiniz. Ya da yanlış oturmadan dolayı bacak kaslarını zorlayabilir ve zarar verebilirsiniz.
90 derece dik bir açı ile çömelip ayaklarınızın ağırlığını öne vererek oturmalısınız.
Günümüzde romatizma ve benzeri hastalıklardan mustarip olan kişiler alaturka yerine alafranga tuvaleti tercih ediyorlar. Çünkü onlar için oturması daha kolay.
Alaturka tuvaletle ilgili bir başka ilginç konu ise rüyada alaturka tuvalet görmek konusudur.
Rüyada alaturka tuvalet görmek kişinin saygılı ve hayırlı bir eş ile ömür boyu mutlu olacağına işarettir. Daha doğrusu bu şekilde yorumlanır. Bir başka yorumda ise kişinin hayatı boyunca bolluk içinde yaşayacağına yorumlanmaktadır.
Alaturka tuvaletle ilgili yazımızı umarız beğenmişsinizdir.
Alaturka tuvalet fiyatları ve daha fazlası için bizleri takip etmeye devam edin.

 

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x