Bina yağmur suyu nereye bağlanır? Özellikle yoğun yağış alan bölgelerde çatılara düşen yağmurların toplanarak uzaklaştırılması, yapı güvenliği açısından çok önemlidir. Bunun için binalara yağmur suyu tesisatı yapılır ve bu tesisat ile toplanan sular binadan uzaklaştırılır. Peki, bina yağmur suyu nereye bağlanır?

Merkez Tesisat olarak yağmur suyu tesisatı ile ilgili problemlerinize profesyonel çözümler üretiyoruz. Yağmur suyu tesisatı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bina Yağmur Suyu Nereye Bağlanır?
Bina Yağmur Suyu Nereye Bağlanır?

 

Hemen Servisi Ara +90534 697 49 57

 

Bina Yağmur Suyu Tesisatı Nasıl Yapılır?

Bina temellerinin yağmur sularından korunması gerekir. Temeline sürekli su giden yapıların uzun ömürlü olması beklenmez. Bundan dolayı binaların çatılarına düşen yağmur sularının toplanarak tahliye edilmesi gerekir. Bu ise ancak bina yağmur suyu tesisatı ile yapılır.

Belli eğime sahip olan çatılardaki yağmur suları oluklar yardımı ile toplanır. Oluklarda toplanan sular, PVC veya galvaniz borularla zemine kadar indirilir. Bu sırada balkon giderleri de söz konusu borulara bağlanır. Kurulan bu sistem sayesinde çatıdaki su, yapıya zarar vermeyecek şekilde toplanmış olur.

Bina Yağmur Suyu Nereye Bağlanır?

Oluklar ve PVC borularla zemine kadar indirilen yağmur sularının nereye bağlanacağı, merak edilen hususlardan biridir. Yağmur suları için ayrı bir rögar yapılması ve gelen suların buraya aktarılması gerekir. Buradan da yağmur suyu sistemine verilir.

Yağmur sularının nasıl ve nereye bağlanacağı, Binalarda Yağmur Suyu Yönetmeliği içerisindeki hükümlere göre belirlenir. Söz konusu yönetmelikte ilgili hususlar açık olarak yer almaktadır. Yönetmeliğe aykırı hareket edilmesi durumunda idari cezalar söz konusu olacaktır.

Bina Yağmur Suyu Nereye Bağlanır?
Bina Yağmur Suyu Nereye Bağlanır?

Yağmur Suyu Kanalizasyona Verilir Mi?

Çatı yağmur suyu gideri, yağmur suyu sistemine verilir. Bu işlem için yeşil alana rögar kurulur ve rögar üzerinden yağmur suları bu sisteme aktarılır. Ayrıca bina çevresinde biriken sular da eğim oluşturularak bu sisteme aktarılır. Izgara şeklindeki girişler, yağmur sularının aktarılmasında etkili çözümler üretir.

Yağmur sularının direkt olarak kanalizasyona verilmemesi gerekir. Yağmur suyu sisteminin olmadığı yerlerde S şeklindeki borular üzerinden bunun yapılması önerilir. Böylece kanalizasyondaki pis kokuların dışarı çıkması engellenir.

Bina yağmur suyu nereye bağlanır konusundaki bir diğer önemli husus ise pis su hattının yağmur suyu hattına bağlanması ile ilgilidir. İlgili uygulama yasaktır ve kesinlikle yapılamaz.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/ Ayrıca Youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

 

 

https://www.merkezsutesisati.com/pissu-ve-yagmursuyu-tesisati-nasil-yapilir/

 

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x