Fransa tuvalet kültürü, Batı dünyası açısından tuvalet tarihinin temel yapı taşlarından biri olarak kabul edilir. Avrupa’ya tuvalet kültürünü getiren iki ülkeden biri olarak kabul edilir. Diğer ülke ise İngiltere’dir.

Avrupa’daki tuvalet kültürünün gelişmesi, ancak yakın tarihte gerçekleşmiştir. Çok uzun yıllar tuvalet konusunda farklı sorunlar ve problemler yaşanmış, tuvalet kaynaklı salgın hastalıklar dahi ortaya çıkmıştır. Ancak günümüz modern dünyasında bu sorunlar aşılmıştır.

Fransa Tuvalet Kültürü ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Fransa tuvalet tarihi incelendiğinde, Avrupa’daki tuvalet kültürü ile yakın ilişki içinde olduğu görülür. Avrupa’daki modern tuvalet kültürünü, İngiltere ile birlikte ilk benimseyen ülkedir. 19.yüzyıla kadar günümüzdeki şekli ile tuvaletlerin olmadığı ülkede, bu dönemden itibaren halka açık tuvaletler yaygın hale gelmeye başlamıştır. Daha sonraki süreçlerde ise hijyen ve temizlik standartları gelişmiştir.

Fransa Tuvalet Kültürü
Fransa Tuvalet Kültürü

Fransa tuvalet kültürü, her ne kadar günümüzde hijyen ve temizlik standartları konusunda çok iyi olsa da birkaç yüzyıl önce böyle standartlar bulunmamaktaydı. Antik Yunan’dan kalan tuvalet kültürünü dahi devam ettiremeyen Fransa’da insanlar, uzun süre tuvalet ihtiyaçlarını uygun gördükleri yerde gidermiştir.

Belli alanların tuvalet olarak kullanılmaması ve neredeyse her yere insanların tuvaletlerini yapması, tarih boyunca burada farklı salgın hastalıkların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Hatta bazı kaynaklar, Fransa ve Avrupa genelinde görülen büyük veba salgınının temelinde de bu durumun olduğunu ifade etmektedir.

Fransa tuvalet kültürü ile ilgili en ilginç detaylardan biri, saraylarda tuvalet olmaması konusudur. Soyluların yaşadığı saraylarda tuvalet olmadığından, tuvalet ihtiyacının metal kaplar kullanılarak giderildiği ve daha sonra bu kapların ise sokaklara döküldüğü ifade edilir. Hatta bazı uzmanlar, parfümün geçmişte Fransa’da yoğun olarak kullanılmasının temelinde, bu tür uygulamalardan kaynaklı kötü kokuların olduğunu iddia eder.

19.yüzyıl ile birlikte Fransa’da tuvalet konusunda çok önemli değişimler ve gelişmeler yaşanmıştır. Halka açık tuvaletlerden sonra her binada ve evde tuvalet olması sağlanmış, klozet tasarımları ortaya çıkmıştır. Hijyen konusundaki ihtiyaçların karşılanması içinse sifon ve rezervuar konusunda gelişmeler yaşanmıştır. Her ne kadar Fransa tuvalet kültürü geçmişte çok parlak olmasa da modern tuvalet kültürünün ortaya çıkmasında çok önemli bir rol oynamıştır.

Avrupa Tuvalet Kültürü

Avrupa tuvalet kültürü, Antik Yunan dönemine kadar dayanır. O dönemden günümüze kadar olan süreçte Avrupa’nın tuvalet alışkanlıklarında ciddi değişimler yaşanmıştır. Günümüzdeki tuvalet kültürüne bakıldığında, şu detaylardan söz etmek yanlış olmayacaktır:

Fransa Tuvalet Kültürü

Avrupa Tuvaleti Ne Zaman Öğrendi?

Fransa tuvalet kültürü, Avrupa’nın tuvaleti ne zaman öğrendiğini açık olarak ortaya koyar. Esasında Avrupa’da tuvaletler, Antik dönemde kullanılmaya başlanmıştır. Antik Roma’da umumi tuvaletler vardır ve insanlar, ihtiyaçlarını buralarda gidermektedir. Bu tuvaletler, mini bir kanalizasyon sistemine dahi bağlı durumdadır.

Antik Roma sonrasında Avrupa’da tuvalet konusunda ilerleme değil, gerileme yaşanmıştır. Ortaçağ’da insanlar uygun gördükleri her yerde bu ihtiyaçlarını gidermişlerdir. 19.yüzyıla kadar bu durum böyle devam etmiştir. Günümüzde bilinen anlamı ile tuvalet, Avrupa tarafından 19.yüzyılda öğrenilmiştir.

Fransa Tuvalet Kültürü
Fransa Tuvalet Kültürü

Avrupa’da Tuvaletlerde Neden Taharet Musluğu Yok?

Avrupa’daki tuvaletlerde taharet musluğu yoktur ve bunun en önemli nedeni olarak tarihsel geçmiş gösterilir. Hijyen konusundaki ihtiyaçlar ise tuvalet kağıdı ile giderilmektedir. Fransa tuvalet kültürü, taharet musluğu konusunda Avrupa’yı olumsuz olarak etkilemiş ve ortaya böyle bir sonuç çıkmıştır.

Bizleri instagram hesabımızdan takip edip güncel paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz; https://www.instagram.com/merkezsutesisati/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x