Göçebe Türklerde tuvalet tarihi oldukça eskidir. Göçebe Türklerde hela tarihini bilmemiz için öncelikle Türk tuvalet tarihine bakmak gerekir.

Türk tuvalet tarihine bakarken ilk önce Anadolu’daki duruma bakılmaktadır. Fakat Türkler 1000 li yıllardan sonra geldiği Anadolu’dan daha eski bir topluluktur. İlk orta asya tarafında olan Türkler MÖ. 4500 yıllarında Türklerin yaşadığı alanlarda yuvarlak bir delik bulunmaktadır. Bu delik aracılığı ile tuvalet ihtiyacını ozamanki halk bu şekilde karşılamıştır.

Anadolu da ise Hitit devleti çorum tarafında kurulan eski ülke zamanında banyo ve tuvalet delikleri ozamanki yerleşimlerde görülmüştür.

Yıllar ilerledikçe tuvalet sistemi gelişmiştir ve Van da ilk olarak tuvalet ler için alt yapı kanalizasyon sistemleride görülmektedir.

Göçebe olan Türkler sıkça gezdiklerinden ötürü ve göçebe olmalı tam anlamı ile konaklama yerleri olmadığı için tuvalet kültürü gelişmemiştir. Göçebe olunan alanlarda ufak çukurlar açılarak bu ihtiyaç böyle karşılanmıştır.

Göçebe Türklerde tuvalet tarihi m.ö. 4500 leri bulmaktadır.
Antik yunanlılar tarafından yapılmış bir çok klozet

İlk insanlarda tuvalet ihtiyaçları nasıl karşıladığına bakarsak bir nebze Göçebe olan Türkler tuvalet anlayışı nasıl olur görebiliriz.

İnsan oğlu meraklı bir canlıdır özellikle sürekli kullandığımız tuvaletlerin tarihini bir çok kesim merak etmektedir.

Eski zamanlarda dünyada yerleşik hayat olmadığı süreçlerde göçebe toplumlar açık bir alanda büyük tuvalet ihtiyaçlarını karşılamıştır.

Zamanla yerleşik hayata geçen dünyada farklılıklar oluşmaya başlamıştır . M.ö. 1000 tarihlerinde Antik yunanda ilk halka açık tuvaletler görülmektedir. Açık alana yapılan tuvalet ihtiyacı belli bir süre sonra aşırı kötü kokması ile buna ihtiyaç duyulmuştur.

Göçebe Türklerde tuvalet tarihi dışında Anadoluda ilk tuvalet Aydında yapılmıştır.
Anadoludaki İlk Tuvalet Aydın

Göçebe Türklerde Tuvalet Tarihi ve Anadoludaki İlk Hela hakkında

İlk olarak Efes şehrine gidiyoruz üst görselde görüldüğü üzere efes şehrinde ilk tuvaletler görülmektedir.

Ozamanki tarihlerde halka açık bir şekilde tuvalet ihtiyaç görülmüştür. Su akışının olduğu bir alana giden idrar ve dışkı ilk hijyenik tuvalet ihtiyaçların karşılaması amacı ile M.Ö. 1000 yılında inşa edilmiştir.

Özellikle kışları sıcak suyun zor bulunması nedeni ile yakın olan hamamların su buharları ile sıcak su ihtiyacı karşılanmıştır.

Anadolu da bulunan diğer uygarlık Roma da ise umumi ihtiyaç için tuvalet yada banyoları bulunmazdı.

Ozaman ki halk bu tarz halka açık alanlarda ihtiyaçlarını karşılamıştır.

Çeşmeler Hakkında Tarihi Bilgiler

 

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x